Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przegląd i budowa zaworów specjalnego przeznaczenia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przegląd i budowa zaworów specjalnego przeznaczenia."— Zapis prezentacji:

1 Przegląd i budowa zaworów specjalnego przeznaczenia.

2 Zawór zwrotny. Umożliwia przepływ sprężonego powietrza tylko w jednym kierunku. W przypadku pojawienia się w kanale większego ciśnienia z przeciwnej strony, element zamykający pod wpływem różnicy ciśnień i sprężyny podporowej uniemożliwia przepływ.

3 Jednym z zastosowań zaworów zwrotnych jest umieszczanie ich w przewodach doprowadzających sprężone powietrze do zaworów roboczych sterujących siłownikami dociskowymi w celu zabezpieczenia przed zmniejszeniem siły docisku, w przypadku nagłych spadków ciśnienia zasilania.

4 Przełącznik obiegu. Przełącznik obiegu ma dwa wejścia i jedno wyjście. Służy do przekazywania sygnałów pochodzących z dwóch niezależnych źródeł do dalszej części układu.

5 Przełącznik obiegu umożliwia uruchamianie i zatrzymywanie elementu wykonawczego z dwóch stanowisk sterowniczych. Sprężone powietrze dopływa do wyjścia z dowolnego wejścia lub gdy doprowadzone jest jednocześnie do obu wejść. Przełącznik obiegu realizuje logiczną funkcję alternatywy (LUB).

6 Zawór podwójnego sygnału.
Zawór podwójnego sygnału również ma dwa wejścia i jedno wyjście. Służy do wytwarzania sygnału wyjściowego tylko wtedy, gdy do obu wejść doprowadzone jest sprężone powietrze.

7 Zawór podwójnego sygnału realizuje logiczną funkcję koniunkcji (I)
Zawór podwójnego sygnału realizuje logiczną funkcję koniunkcji (I). Zawory te są przydatne do wytwarzania sygnałów sterujących, które mogą zaistnieć tylko w przypadku jednoczesnego spełnienia kilku warunków.

8 Zawór dławiąco-zwrotny.
Zawór dławiąco zwrotny jest konstrukcją o dwóch przyłączach, zawierającą równoległe połączenie zaworu dławiącego i zwrotnego.

9 Podczas przepływu w kierunku zgodnym z kierunkiem przewodzenia zaworu zwrotnego powietrze przepływa zarówno zarówno przez zawór zwrotny, jak i szczelinę zaworu dławiącego – jest to przepływ swobodny. W kierunku przeciwnym powietrze może przepływać tylko przez szczelinę zaworu dławiącego – jest to przepływ dławiony. Zawory te wykorzystywane są głównie do ograniczenia prędkości elementów wykonawczych.

10

11 Zawór czasowy. Zawór czasowy wytwarza na wyjściu sygnał pojawiający się z nastawionym opóźnieniem w stosunku do sygnału wejściowego. Głównym zespołem zaworu czasowego jest monostabilny zawór 3/2.

12 Zawory czasowe stosuje się wszędzie tam, gdzie rozpoczęcie czynności winno nastąpić z opóź-nieniem w stosunku do określonego sygnału.

13 Zawór szybkiego spustu.
Zawór szybkiego spustu służy do szybkiego odpowietrzania określonych części układu pneumatycznego, np. komory siłownika w celu zwiększenia szybkości tłoka. Jest to zawór trójdrogowy, przy czym jedna z dróg jest szerokim wylotem do atmosfery.

14


Pobierz ppt "Przegląd i budowa zaworów specjalnego przeznaczenia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google