Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

To wspaniałe uczucie jeździć rowerem po drogach i wdychać czyste powietrze bez spalin samochodowych. Zanim zaczęłam jeździć na rowerze po drogach, dokładnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "To wspaniałe uczucie jeździć rowerem po drogach i wdychać czyste powietrze bez spalin samochodowych. Zanim zaczęłam jeździć na rowerze po drogach, dokładnie."— Zapis prezentacji:

1 To wspaniałe uczucie jeździć rowerem po drogach i wdychać czyste powietrze bez spalin samochodowych. Zanim zaczęłam jeździć na rowerze po drogach, dokładnie poznałam ten pojazd i zaprzyjaźniłam się z nim. To jednak nie wystarczy, by być rowerzystą. Należy również zdać egzamin i dostać KARTĘ ROWEROWĄ. Zanim zostaniesz rowerzystą powinieneś poznać budowę roweru, niektóre określenia i definicje zawarte w ustawie „Prawo o ruchu drogowym”, ogólne zasady i przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych i rowerzystów, znaki i sygnały drogowe. TA PREZENTACJA W TYM CI POMOŻE!!!!!!

2 Historia koła i jak było dalej
Jak każdy wie rower wywodzi się od koła. W pradawnych czasach ludzie przesuwali ciężkie przedmioty, tocząc je po okrągłych pniach. Pierwszym kołem mocowanym na osi było koło garncowe wynalezione około 3500 lat przed naszą erą na bliskim Wschodzie. Nie długo potem koło użyte było do transportu. Koło do wozu znane było około 3100 przed naszą Erą, najwcześniej w Mazopotamii i w Egipcie. Były to drewniane pełne koła, wsuwane na osie i umacniane za pomocą koni, słonie i inne. Od tego czasu możemy mówić o ruchu drogowym.

3 Mimo, że pierwszy projekt napędzany mechanizmami korbowymi i pedałami pochodzi z 1493 roku i przypisuje się go słynnemu malarzowi i wynalazcy Leonardowi do Vinci. Dopiero w XVII wieku zaczął zastanawiać się nad zbudowaniem pojazdu, który nie potrzebuje zaprzęgu. Do takiego zaprzęgu chcieli użyć mięśnie człowieka. W 1649 roku norymberczyk Johann Hautsch zbudował czterokołowy pojazd napędzany siłą mięśni siedzącej w nim osoby. W 1680 roku również norymberczyk Stephan Falfler, który był częściowo sparaliżowany zbudował trójkołowy pojazd poruszany siłą mięśni aby muc jeździć w niedzielę do kościoła. Pojazd ten miał napęd ręczny i przekładnią zębaty.

4 Rozwój kolarstwa W 1866 roku pojawił się w Warszawie pierwszy trzykołowy drewniany wózek wprawiany w ruch siłą nóg. Zaprojektowany przez Edmunda Perla, a wykonany w fabryce jego ojca, nazywany był samochodem lub samojazdem. W 1867 roku ze światowej wystawy powszechnej w Paryżu dotarły na ziemie polskie drewniane Welocypedy Michaux. W 1869 roku odbył się pierwsze na ziemiach polskich wyścigi welocypedów, z których dochód przeznaczono na cele dobroczynne. W 1880 roku angielskie bicykle z gumowymi obręczami zaprojektowały jazdę na nich. W 1887 roku powstało w warszawie pierwsze Towarzystwo Cyklistów. W 1892 roku w Warszawie zostało oddana do użytku wspaniała i nowoczesna inwestycja sportowa. W 1893 roku w Warszawie wyszło rozporządzenie mówiące o tym, co wolno a czego nie wolno cyklistom.

5 W 1940 roku jedyny wyścig kolarski, którego zwyciężył Zdzisław Danisiwicz, który zmarł w1942 roku od kul okupanta. Rower był bardzo cennym środkiem lokomocji w 1940 roku. W 1945 roku w zniszczonej Warszawie odbyły się pierwsze powojenne szosowe mistrzostwa Świata, w którym brało udział 32 zawodników. W 1948 roku wystartował pierwszy wyścig Warszawa-Praga. Uprawiany od 1992 roku cyklotrial ma już około 100 zawodników zrzeszonych w różnych klubach.

6 podstawowe pojęcia używane w przepisach ruchu drogowego
Wsiadaj na rower i jedź w daleką drogę Aby dobrze zrozumieć zasady ruchu drogowego dla rowerzystów warto najpierw poznać niektóre podstawowe pojęcia używane w przepisach ruchu drogowego Każdy z was codziennie jest uczestnikiem ruchu drogowego. Idąc piechotą np..do szkoły czy na spacer jesteś osobą pieszą. Kiedy jedziesz na rowerze, albo na motorowerze jesteś kierowcą. Pieszy to również osoba która prowadzi rower, motorower,wóz dziecięcy lub podręczny na zakupy lub jednie samodzielne na wózku inwalidzkim. Kierujący rowerami, motocyklami, samochodami oraz przebywający w tych pojazdach np. pasażerowie to też są uczestnicy ruchu drogowego. Pozostałe określenia i definicje znajdziesz na stronie internetowej .....

7 Z czego składa się rower?
1. Rama 2. Koło 3. Hamulce 4. Kierownica 5. Kaseta 6. Sztyca 7. Siodełko 8. Opona 9. Tarcze zębate 10. Przerzutka 11. Łańcuch 12. Linki Więcej na stronie

8 Rodzaje rowerów Informacje na stronie http://www.ar.wroc.pl

9 Przykładowe rowery Downhill - przeznaczony na strome,
długie i ekstremalnie trudne zjazdy. BMX - służy do szaleństw. Trekking - jest to skrzyżowanie MTB i szosówki. Przeznaczony do jazdy po szosie jak i drogach nieutwardzanych. Kolarka - przeznaczona na jazdę po równej i utwardzonej nawierzchni.

10 Przygotowanie roweru do jazdy
1.Siodełko Wysokość siodełka powinna być taka, aby, siedząc na nim mógł swobodnie oprzeć piętę na pedale w najniższym położeniu. 2.Kierownica Prawidłowe ustawienie kierownicy powinno być takie, aby tułów przy oparciu rąk na kierownicy byłą lekko pochylona. 3.Lampa Przednia Przednie światło roweru nie morze oślepiać tych, którzy jadą z przeciwka, ale powinno dobrze oświetlać drogę przed rowerem. 4.Ogumienie Prawidłowe napompowanie ogumienia nie powinno dać się ugiąć bardziej jak do jednej trzeciej wysokości opony 5. Łańcuch Łańcuch powinien być zawsze czysty i odpowiednio napięty 6. Hamulce Sprawny przynajmniej jeden hamulec to konieczny warunek Żeby można było jeździć na rowerze.

11 O czym trzeba pamiętać ? Że nie tylko samochód, ale także rower nie zatrzyma się natychmiast. Nie tylko brawura, ale także najmniejsze błąd popełniony na drodze może być tragiczny w skutkach. Oprócz znajomości przepisów ruchu drogowego - właśnie technika kierowania rowerem ma wpływ na bezpieczną jazdę. Nigdy nie stosuj wyłącznie przedniego hamulca. Przy mokrej lub śliskiej nawierzchni droga hamowania bardzo się wydłuża. Znaki barwy żółtej mają zawsze pierwszeństwo przed znakami barwy białej.

12 Znaki drogowe ważne dla rowerzystów
Ustąp pierwszeństwa Rowerzyści Stop Zakaz ruchu w obu kierunkach Zakaz wjazdu Strefa ruchu uspokojonego do 30 km/h Zakaz wjazdu rowerom Zakaz wjazdu wózków rowerowych Koniec drogi dla rowerów Droga dla rowerów Nie dotyczy pojazdów Jedno śladowych Koniec drogi dla rowerów Rower

13 Sygnalizacja świetlna
Stój Przygotuj się Można przejechać

14 Dodatkowe znaki szlaków rowerowych
Zmiana kierunku szlaku rowerowego krajowego Szlak rowerowy krajowy Początek, koniec szlaku rowerowego krajowego Szlak rowerowy międzynarodowy Zmiana kierunku szlaku rowerowego międzynarodowego Tablica szlaku rowerowego

15 Dziękuję za obejrzenie
Życzę wszystkim rowerzystom szerokiej i bezpiecznej podróży. KONIEC


Pobierz ppt "To wspaniałe uczucie jeździć rowerem po drogach i wdychać czyste powietrze bez spalin samochodowych. Zanim zaczęłam jeździć na rowerze po drogach, dokładnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google