Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kierowca samochodów ciężarowych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kierowca samochodów ciężarowych."— Zapis prezentacji:

1 Kierowca samochodów ciężarowych

2 Wymagane Uprawnienia Do kierowania samochodem ciężarowym przekraczającym 3,5t wymagane jest prawo jazdy kategorii C. Ponadto, żeby kierować samochodem ciężarowym z przyczepą (np.TIRem) trzeba posiadać kategorię CE. Prawo jazdy kategorii C umożliwia również kierowanie ciągnikiem rolniczym. Takie prawa jazdy otrzymuje osoba która: - skończyła 18 lat, - uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych (uzależnienia od alkoholu i innych podobnych środków) do kierowania pojazdem, - odbyła wymagane szkolenie ( 20 godzin teorii, 25 zajęć praktycznych) - zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu drogowego.

3 Koszta wyrobienia uprawnienia:
Kategoria C: - kurs: 2100zł - badania lekarskie: 190zł Kategoria CE: - kurs: 1900 - badania lekarskie: 100zł Dodatkowo każdy kierowca, musi zaliczyć kurs na przewóz rzeczy (700zł). Po takim kursie kierowca otrzymuje świadectwo kwalifikacji, które uprawnia go do przewozu każdego rodzaju towarów.

4 Warunki pracy Warunki pracy kierowcy uzależnione są od samochodu, którym jeździ, jak i również od rodzaju zadań, które wykonuje. Oto kilka głównych rodzajów kierowców: Kierowca TIRa (transport zagraniczny, bądź krajowy), Kierowca samochodów specjalistycznych typu wywrotki, betonomieszrki, pojazdy z HDSem, Kierowca straży pożarnej, karetki pogotowia, zaopatrzenia, Kierowców obowiązuje czas pracy. Jest to 8 godzin na dobę. Kontroluje to tachograf, czyli urządzenie rejestrujące przejechaną przez pojazd drogę, jego chwilową prędkość jak również tzw. aktywność kierowcy czyli okresy jego pracy, dyżuru przy pojeździe czy odpoczynku. Tachografy analogowe rejestrują czas przebywania kierowcy za kierownicą na woskowanych dyskach papierowych. Jednak te urządzenia są podatne na fałszowanie i dlatego są wypierane przez tachografy cyfrowe, które zapisują zakodowane dane w swojej wewnętrznej pamięci oraz na zewnętrznych kartach chipowych.

5 Tachograf Cyfrowy Tachograf analogowy

6 Wymogi do bycia kierowcą samochodów ciężarowych:
ukończone 21 lat (nie dotyczy to kierowcy wykonującego transport drogowy rzeczy pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 7,5 t.), posiada odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym określone w „ustawie o ruchu drogowym”, ukończyła odpowiedni kurs dokształcający kierowców, nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku kierowcy, nie ma przeciwwskazań psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.

7 Zarobki kierowców: Zarobki kierowców samochodów cięzarowych wahają się w granicach od 8zł/h do 20zł/h. Wysokość zarobków zależy od rodzaju pojazdu, na którym się pracuje np.:

8 Samochód ciężarowy z przyczepą (transport lokalny): 8 zł/h

9 Wywrotki 2-3 osiowe: 10zł/h

10 Wywrotka 4 osiowa: 13-15 zł/h

11 Betonomieszarka: 16zł/h

12 Wóz strażacki: 2300 zł/mies.

13 Karetka pogotowia: 10 zł/h (dyżuru)

14 TIR (ciągnik siodłowy + naczepa): 2zł/km

15 Zawód kierowcy, wręcz pozorom jest bardzo trudny, ponieważ wymaga nie tylko umiejętności jazdy, lecz także znajomości budowy technicznej samochodu oraz wielu przepisów dotyczących ruchu samochodów ciężarowych. Wymaga także siły fizycznej, by wykonać wiele czynności związanych z samochodem, a także z zabezpieczeniem przewożonego towaru. Zawód ten jest głównie dla mężczyzn, chociaż… ta zasada jest coraz częściej łamana. Podsumowując, uważam, że: WARTO BYĆ KIEROWCĄ!!!


Pobierz ppt "Kierowca samochodów ciężarowych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google