Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poprzez podlaskie Parki Narodowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poprzez podlaskie Parki Narodowe"— Zapis prezentacji:

1 Poprzez podlaskie Parki Narodowe
Wykonała: Joanna Drozdowska

2 Plan wycieczki r. Wyjazd z Radziłowa o – Podróż do siedziby Wigierskiego Parku Narodowego. 830 – Zameldowanie w hotelu. 835 – Śniadanie 900 – Zbiórka przed hotelem. 910 – Początek zwiedzania – Obiad 1800 – Powrót do hotelu Kolacja

3 Plan wycieczki cd. r. 600 – Wyjazd z hotelu. 800 – Przyjazd do Goniądza do hotelu „Zbyszko”. 810 – Zameldowanie w hotelu. 820 – Śniadanie. 840 – Wyjazd do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego. 910 – Początek zwiedzania – Obiad – Powrót do hotelu – Kolacja.

4 Plan wycieczki cd. r. 600 – Wyjazd z hotelu – Zameldowanie w hotelu Spark w Łapach. 800 – Śniadanie. 835 – Wyjazd do siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego. 920 – Początek zwiedzania – Obiad – Powrót do hotelu – Kolacja.

5 Plan wycieczki cd. r. 600 – Wyjazd z hotelu. 815 – Zameldowanie w Domu Myśliwskim w Białowieży. 830 – Śniadanie. 910 – Podróż do siedziby Białowieskiego Parku Narodowego. 920 – Początek zwiedzania – Obiad – Powrót do Domu Myśliwskiego – Kolacja.

6 Plan wycieczki cd. r. 600 – Wyjazd z domu Myśliwskiego do Radziłowa – Dojazd do Radziłowa.

7 Trasa wycieczki

8 Wigierski Park Narodowy

9 Wigierski Park Narodowy
Zwiedzanie rozpoczynamy od sali przyrodniczej w siedzibie WPN-u, gdzie prezentowane są zwierzęta występujące w parku, diorama ukazująca bobra i przekrój jego żeremia. W gablotach znajdują się znaleziska archeologiczne świadczące o bytowaniu człowieka nad jeziorem Wigry, a dzięki planszom można poznać historię Jaćwingów i łowców reniferów.

10 Wigierski Park Narodowy
Drugim punktem programu będzie oglądanie wystawy rzeźb kamiennych z corocznych plenerów w parku.

11 Wigierski Park Narodowy
Kolejny punkt programu to wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia”. Można tu zobaczyć sprzęty domowe, wyroby ludowe, tkaniny dwuosnowowe i narzędzia do obróbki lnu, przetwórstwa mleka z przełomu XIX/XX w., a także licznie zgromadzone maszyny rolnicze.

12 Wigierski Park Narodowy
Dalszy etap zwiedzania to spacer po ścieżce „Las” (droga wiedzie kładką przez podmokłe tereny grądu, łęgu, boru i dociera do zrekonstruowanego obozowiska łowców reniferów).

13 Wigierski Park Narodowy
Spacer ścieżką „Suchary” (droga prowadzi nad śródleśnymi jeziorkami przez lasy torfowiskowe z charakterystyczną florą i fauną).

14 Wigierski Park Narodowy
Ostatni punkt programu to warsztaty „Przetwórstwo mleka dawnymi metodami”. W trakcie warsztatów uczestnicy doją krowę, pozyskują śmietanę, wyrabiają twarogi, sery i ubijają masło, posługując się tradycyjnymi sprzętami. Na zakończenie odbywa się degustacja własnoręcznie wytworzonych wyrobów.

15 Biebrzański Park Narodowy

16 Biebrzański Park Narodowy
Trasa rozpoczyna się przy siedzibie BPN-u i prowadzi ścieżką „Las” do wieży widokowej. Na wiosennych rozlewiskach możemy obserwować wiele gatunków ptaków wodno-błotnych.

17 Biebrzański Park Narodowy
Po przejściu mostu na Biebrzy, idziemy wzdłuż ruin jednego z fortów XIX-wiecznej Twierdzy Osowiec, dojdziemy do wieży widokowej i drewnianych kładek przez tereny bagienne.

18 Biebrzański Park Narodowy
Trasa kończy się na wieży widokowej przy Kanale Rudzkim.

19 Biebrzański Park Narodowy
Na koniec podróży po parku udamy się do Muzeum Twierdzy Osowiec.

20 Narwiański Park Narodowy

21 Narwiański Park Narodowy
Pierwszym punktem zwiedzania Narwiańskiego Parku Narodowego będzie jego siedziba w Kurowie (ekspozycja przyrodnicza, wieże widokowe, miejsce do biwakowania, a także ścieżka edukacyjna "Kładka wśród bagien„).

22 Narwiański Park Narodowy
Kolejny punkt programu to wycieczka "Kajakiem wokół Kurowa". Dolina Narwi między Kurowem a Kruszewem ma około 3 km szerokości, zaś rzeka rozdziela tu swe wody na cztery, pięć, a nawet sześć ramion. Trasa ma prawie 6 km długości .

23 Narwiański Park Narodowy
Zwiedzimy również fort "Koziołek", unikatowy przykład dawnej sztuki fortyfikacyjnej.

24 Narwiański Park Narodowy
Ostatnim punktem programu będzie przejazd autokarem tak zwaną „obwodnicą narwiańską”, biegnącą wokół parku. Trasa liczy ok. 90 km.

25 Białowieski Park Narodowy

26 Białowieski Park Narodowy
Zwiedzanie BPN-u rozpoczniemy od Parku Pałacowego w Białowieży. Warto, spacerując alejkami w Parku Pałacowym, obejrzeć budynki pozostałe z czasów carskich i wstąpić do zabytkowego, drewnianego budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej.

27 Białowieski Park Narodowy
Następny etap to zwiedzenie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego.

28 Białowieski Park Narodowy
Kolejny etap to Rezerwat Pokazowy Żubrów. Po drodze odwiedzimy „Miejsce Mocy” na terenie Nadleśnictwa Białowieża.

29 Białowieski Park Narodowy
Następny etap zwiedzania to „Szlaku Dębów Królewskich i Książąt Litewskich”,

30 Białowieski Park Narodowy
Przedostatni punkt programu to stylowy pensjonat „Sioło” we wsi Budy

31 Białowieski Park Narodowy
Na koniec zwiedzimy skansen kolejki leśnej w osadzie Zwierzyniec.

32 Potrzebne rzeczy Koszt wycieczki wynosi 300 zł. Należy jednak wziąć dodatkowe pieniądze na pamiątki i dodatkowe posiłki. Należy ze sobą wziąć: lornetkę, książeczki zdrowia, wygodne obuwie, ciepłe ubrania.

33 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Poprzez podlaskie Parki Narodowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google