Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BOJOWNICY o prawa człowieka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BOJOWNICY o prawa człowieka."— Zapis prezentacji:

1 BOJOWNICY o prawa człowieka

2 Tadeusz Mazowiecki ur. 1927), publicysta i polityk. W 2. połowie lat 70. przeszedł do grupy zdecydowanych przeciwników współpracy z komunistami. W 1980, wraz z grupą ekspertów, stał się doradcą NSZZ "Solidarność", w 1981 pełnił funkcję redaktora naczelnego tygodnika "Solidarność" internowany. Pierwszy premier w III RP.

3 Lech Wałęsa (ur. 1943), działacz związkowy, polityk, przywódca opozycji demokratycznej w PRL w latach 80. W sierpniu 1980 stanął na czele strajku w Stoczni Gdańskiej. W latach przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego i Krajowej Komisji Porozumiewawczej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". W 1983 uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla. Prezydent Polski w latach

4 Karol Modzelewski (ur. 1937), historyk, działacz opozycji antykomunistycznej po powstaniu "Solidarności", rzecznik prasowy Krajowej Komisji Porozumiewawczej, w 1981 objął funkcję członka Zarządu Regionu Dolny Śląsk. W stanie wojennym internowany. Twórca nazwy „Solidarność”.

5 Jacek Kuroń ( ), polityk i publicysta i więziony z powodu działalności opozycyjnej współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników doradca władz krajowych Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", 1980 i internowany i więziony współtwórca porozumienia Okrągłego Stołu, które zapoczątkowało upadek PRL.

6 Andrzej Gwiazda (ur. 1935), inżynier, działacz związkowy. Aktywny działacz opozycji od W 1978 współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Członek Biura Interwencyjnego Komitetu Obrony Robotników w Gdańsku. W sierpniu 1980 członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej członek Prezydium i wiceprzewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

7 Anna Walentynowicz (ur. 1919), działaczka związków zawodowych. Pracownica Stoczni Gdańskiej. Za działalność w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża zwolniona z pracy (9 sierpnia 1980, bezprawnie, na 5 miesięcy przed emeryturą). Zwolnienie jej stało się bezpośrednią przyczyną strajku rozpoczętego 14 sierpnia 1980 w Stoczni Gdańskiej, który doprowadził do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

8 Ryszard Siwiec ( ) podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, oblał się benzyną i podpalił, protestując przeciw inwazji pięciu państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację

9 Witold Pilecki (ur. 13 maja 1901
w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz podziemia, organizator ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, wyrok wykonano. Kawaler Orderu Orła Białego.

10 King Martin Luther ( ), pastor, polityk murzyński rozpoczął działalność publiczną przewodząc bojkotowi autobusów miejskich w Montgomery w celu zniesienia segregacji rasowej. Wkrótce potem stał się liderem ogólnokrajowego ruchu walki o równouprawnienie rasowe i prawa obywatelskie. Prowadził walkę o prawa obywatelskie Murzynów polegając na zajmowaniu przez czarnych studentów miejsc rezerwowanych dla białych w lokalach publicznych. Poparte to było tzw. rajdami wolnoœci, które polegały na publicznym domaganiu się w miastach Południa zniesienia segregacji rasowej.

11 Hu Jie Mało znany poza Chinami niezależny dokumentalista chiński Hu Jie, autor niesamowitego filmu o górnikach pracujących na wysokości 3000 m w górach Qinhai, o pierwszej ofierze Rewolucji Kulturalnej i innego cenionego filmu w ”Poszukiwaniu duszy Lin Zhao”.

12 DZIĘKUJEMY Katarzyna Wójcik Joanna Kozdraś


Pobierz ppt "BOJOWNICY o prawa człowieka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google