Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

William o „walecznym sercu”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "William o „walecznym sercu”"— Zapis prezentacji:

1 William o „walecznym sercu”
Na podstawie filmu: „Braveheart”

2 Kto z kim i jak ? czyli główni bohaterowie
William Wallace Pierwszego, Tutaj zaszczycam szczególnie, Sir Williama Wallace'a, dużo sławy miał w Wojnie: Którzy to odważni przodkowie trwali przez długi czas W Czcigodnej i prawdziwej Szkockiej krwi; I w pierwszym Szeregu Starożytnych Barnowie idą, Starzy Rycerze Craigy, też;

3 William Wallace vs Mel Gibson

4 Na polu bitwy

5 Jak narodził się bohater ?
Urodził się około 1270 roku w Ellerslie w Szkocji. Jednak już tu możemy zauważyć pewną nieścisłość. Gdyż nazwisko Wallace i inne o podobnym brzmieniu (Waleys, Walays) odnosiło się do osób pochodzenia walijskiego, Brytów.

6 Miejsce urodzin Wallace’a
Dzisiejsza Szkocja

7 Szkocja w XIX wieku

8 Wielka Brytania Jak zauważamy na mapie Wielkiej Brytanii odległość między Eldierslie a Walią jest znaczna.

9 Wallace był synem Alana(istnieje też pogląd, że był synem Malcolma Wallace’a). Ta nieścisłość wynika z tego, że Ślepy Harry w swoim dziele napisał : […]She was a Lady most compleat and bright, The Daughter of that honourable Knight, Sir Rannald Crawford, high Sheriff of Ayr[…] […]Soon wedded was the lovely blooming she, To Malcom Wallace, then of Ellerslie[…] Jednakże w 1999 roku znaleziono jeden z 2 listów Wallace’a w którym wyraźnie jest napisane, że „William filius Alan”(co oznacza William, syn Alana).

10 Wiadomo jest też, że był drugim synem, a co z tego wynika nie mógł dziedziczyć tytułu ani majątku po ojcu(primogeniutura). Więc jedyną drogą jaką mógł pójść była służba Bogu. I tak w młodzieńczym latach kształci się w przyklasztornych szkołach. Momentem kluczowym dla naszego bohatera okazała się śmierć ojca, który w 1291 roku ginie w czasie bitwy pod Loudoun Hill. […]Who told her, to her Sorrow, Grief and Pain, Her Husband and her eldest Son was slain[…]

11 W konsekwencji William rozpoczyna swoją krucjatę przeciwko „mordercom swojego ojca i brata”. Wkrótce jednak zemsta przeradza się w wojnę o niepodległość Szkocji. Mówimy tu o bitwach pod Stirling Bridge(1297r.), York(1298r.) i Falkirk(1298r.) . Po przegranej bitwie pod Falkirk szkocka armia został rozbita a Wallace walczył z najeźdźcą w lasach. Wojna niepodległość „Szkota” trwała do 1305 roku, kiedy to został złapany przez lokalnego szeryfa i tak trafił przed londyński sąd. Po raz kolejny uwidacznia się różnica między filmem a historią(w filmie został zdradzony przez jednego ze szlachciców .

12 Marrion Braidfute Żona Williama Wallace’a, zabita przez szeryfa z Lanark (1296 rok)

13 Robert Bruce Król Szkocji w latach , syn Roberta de Bruce’a. W czasie powstania Williama nie mógł się zdecydować po której stronie stanąć. Początkowo podobno nawet wspierał stronę angielską, lecz to się zmieniło i przewodził Szkotom. Najprawdopodobniej to on pasował Wallace’a na rycerza.

14 Edward I zwany Długonogim
Król Anglii w latach ( ) król wojownik( krucjata z r.), król patriota(jako pierwszy próbował wyplenić język francuski z dworu angielskiego), król pogromca(zwany także „Młotem na Szkotów,” gdyż na jego czasów przypadł bunt Szkotów).

15 Sophie Marceau Izabela- królowa Anglii, urodzona ok roku, żona Edwarda II ( przybyła do Anglii ok r.)

16 Powrót Izabeli do Anglii

17 Walka o niepodległość- krótki zarys
Po śmierci króla Szkotów Aleksandra III do sukcesji zgłosiło się 13 kandydatów z których liczyli się jedynie Jan Balliol oraz Robert Bruce. Obawiając się wojny domowej biskup St Andrews poprosił Edwarda I, króla Anglii o mediację. W jej wyniku królem został Jan i natychmiast złożył Edwardowi hołd wasalny, pozbawiając Szkocję suwerenności. W odpowiedzi na to możni szkoccy zawarli traktat z Francją, na mocy którego chcieli uwikłać Edwarda w wojnę na dwa fronty. Zamysł ten nie powiódł się. W akcji odwetowej Edward zajął najważniejsze szkockie zamki z Edynburgiem na czele, wziął do niewoli króla i skonfiskował symbol władzy królewskiej Szkotów „Kamień przeznaczenia”(korona). W zamkach zaś szkockich stacjonować miały wojska angielskie.

18 W tym momencie pojawia się William Wallace, wyjęty z pod prawa za zamordowanie szeryfa z Lanark. Nie był on jednak jedynym przywódcą powstańców, gdyż towarzyszył mu Andrzej Murray, wielmoża z północy. Po zwycięstwie na moście w Stirling oddziały Wallace’a zaczęły systematycznie odbijać wszystkie zagrabione zamki, zaś dowódca otrzymał tytuł „ Strażnika Szkocji”. Dobra passa powstańców trwała do bitwy pod Falkirk, kiedy to angielscy łucznicy rozbili szkocką piechotę. Wallace uciekł i w późniejszych latach szukał poparcia na licznych dworach europejskich, głównie we Francji. Gdy powrócił do ojczyzny w 1305 roku został schwytany przez szeryfa z Dumbarton Jana Menteitha.

19 Po śmierci Wallece’a został on uznany za bohatera narodowego i jak uważa się jego poświęcenie wyzwoliło w głębi skrywaną tożsamość narodową Szkotów. Na czoło walk niepodległościowych wysunął się Robert Bruce(historia pająku) wnuk kiedyśniejszego pretendenta do tronu, co w rezultacie doprowadziło go do uzyskania tytułu króla Szkotów 27 marca 1306 roku.

20 Ku pamiĘci….

21 Bibliografia : Guzowski Piotr, Kto miał waleczne serce ? (w:) Gryfita, rok 2005, nr 25. Zabieglik Stefan, Historia Szkocji, Gdańsk 2000.

22 Dziękujemy !!!!! 


Pobierz ppt "William o „walecznym sercu”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google