Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SIECI KOMPUTEROWE Adresowanie IP Adresy IPv4.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SIECI KOMPUTEROWE Adresowanie IP Adresy IPv4."— Zapis prezentacji:

1 SIECI KOMPUTEROWE Adresowanie IP Adresy IPv4

2 Wstęp Adres IPv4 ma zawsze długość 32-bitów. Jest on podzielony na cztery 8-bitowe bloki zwane oktetami. Jednakże adresy najczęściej przedstawiane są w postaci dziesiętnej a liczby oddzielone są kropkami.

3 Adres IP w sieci komputerowej
Adres IP odczytywany przez komputer (w postaci dwójkowej) Ten sam adres zapisany i odczytywany przez człowieka:

4 Adresy IP podzielono na 5 klas A B C D E
Adresy IP podzielono na 5 klas A B C D E. Jednak do użytku publicznego dla sieci komputerowych przeznaczono adresy z 3 klas: Klasa A to adresy od do Klasa B to adresy od do Klasa C to adresy od do Klasa D to adresy od do – jednak są to adresy używane tylko do multicastingu Klasa E to pozostałe adresy, traktowane jako rezerwa, de facto wykorzystywane przez firmę InterNIC na potrzeby badań.

5 !!!!!Adresów tych nie można przypisywać hostom!!!!!
Adresy specjalne W każdej z klas adresów dwa spośród nich są zarezerwowane do celów specjalnych. Adres, w którym w adresie hosta znajdują się same zera jest adresem sieci, natomiast adres, w którym w części hosta znajdują się same jedynki, jest adresem rozgłoszeniowym. !!!!!Adresów tych nie można przypisywać hostom!!!!!

6 0.0.0.0 127.0.0.1 255.255.255.255 ADRES FUNKCJA ZASTOSOWANIE
Adres trasy domyślnej Zastosowanie w tablicach routingu, pasuje do każdego adresu docelowego Adres pierwszej pętli zwrotnej Komunikacja sieciowa hosta z samym sobą (localhost) Adres rozgłoszeniowy w sieci lokalnej Komunikacja hosta ze wszystkimi hostami w ramach jednej sieci fizycznej

7 Adresy prywatne Są to adresy wydzielone do budowy sieci lokalnych. Adresy te, nie są widoczne w sieci Internet. Adresy te mogą się powtarzać, w różnych sieciach lokalnych i nie powodują konfliktu. ________________________________ Istnienie adresów prywatnych przewidziano i zarezerwowano dla każdej klasy adresów.

8 Klasa Zakres adresów Wynik A 10.0.0.0 – 10.255.255.255 N – 1
H B N- 16 H – C N – 256 H – 254 Korzystanie z tych adresów nie wymaga uzyskania zgody żadnego z dostawców usług internetowych

9 Adresy w sieci w Internet nadawane są przez organizację IANA
Adresy w sieci w Internet nadawane są przez organizację IANA*. Każdy użytkownik musi uzyskać zgodę tej organizacji na korzystanie z danego adresu. W Polsce takimi użytkownikami są np.: Telekomunikacja Polska S.A Tele 2 Polska Sp. z o.o. Telefonia Dialog S.A. Netia S.A. IANA – (Internet Assigned Numbers Authority) Organizacja, powołana w celu zaprowadzenia porządku w nazwach domen i adresach IP urządzeń przyłączonych do Internetu.


Pobierz ppt "SIECI KOMPUTEROWE Adresowanie IP Adresy IPv4."

Podobne prezentacje


Reklamy Google