Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

krajobraz pustyni lodowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "krajobraz pustyni lodowej"— Zapis prezentacji:

1 krajobraz pustyni lodowej
Arktyka i Antarktyda krajobraz pustyni lodowej

2 Arktyka Część kuli ziemskiej, obejmująca zarówno lądy, jak i obszary wodne, stanowiąca strefę polarną na półkuli północnej. Środkową jej część zajmuje Morze Arktyczne, należące do Oceanu Atlantyckiego, wyróżniane niekiedy jako odrębny Lodowaty Ocean Północny. Morze Arktyczne otaczają lądy dwóch kontynentów - Eurazji i Ameryki Północnej, których północne części należą do Arktyki. Ponadto należy do niej także wiele wysp, m.in.: Grenlandia (największa wyspa świata), Ziemia Baffina, Nowa Ziemia, Wyspa Wiktorii, Wyspa Ellesmere'a, Spitsbergen.

3

4 Lodowiec w Arktyce .

5

6 Antarktyda

7 Klimat arktyczny Na Antarktydzie najcieplejszym miesiącem jest styczeń, w którym temperatura na wybrzeżach jest bliska 0,0 C, a w lipcu dochodzi do -25,0 C. W centrum kontynentu jest znacznie mroźniej. Zanotowano tam najniższą temperaturę na Ziemi -91,50 C. Przy tak niskich temperaturach ilość pary wodnej w powietrzu jest niewielka, więc opady śniegu są małe /ok.100 mm rocznie/, a często występują osady: szron i szadź. Surowość klimatu Antarktydy potęgują częste i silne wiatry wiejące od środka kontynentu ku jego wybrzeżom.

8 Oświetlenie W okresie kalendarzowej jesieni / / i zimy / /  Słońce nie ukazuje się nad horyzontem, trwa noc polarna na biegunie południowym. Im dalej od bieguna, tym noc jest krótsza i na kole podbiegunowym południowym trwa jedną dobę. Dzień polarny na biegunie trwa pół roku / / i również zmniejsza się do jednej doby na kole podbiegunowym południowym.

9 Góra lodowa u wybrzeży nowej Fundlandii.

10 Częściowo wywrócona góra lodowa - na pierwszym planie widoczny niebieski lód.

11 LUDNOŚĆ Terytorium Arktyki jest bardzo słabo zaludnione. Rdzenni mieszkańcy północnych krańców Ameryki - Indianie oraz kanadyjscy Eskimosi - porzucili obecnie koczowniczy tryb życia. Na terenie Eurazji żyją między innymi Lapończycy oraz Nieńcy, Dołganie, Czukcze i inni.

12 Lapończyk z Tromso, Norwegia.

13 Czukcze

14 Nieńcy Dziecko nienieckie w tradycyjnym stroju.

15 Inuici -1907 Eskimosi

16 PRZEMYSŁ Najważniejszą gałęzią gospodarki na tych terenach jest rybołówstwo. W południowych wodach Morza Arktycznego poławia się łososie, częste są też polowania na wieloryby i foki. Na terenie Ameryki oraz Eurazji wydobywa się miedź, nikiel i węgiel kamienny. W północnej Kanadzie i na Alasce odkryto bogate złoża ropy naftowej.

17 ZWIERZĘTA i ROŚLINY Gdy w lecie z północnych krańców kontynentów znika śnieg, szybko pojawiają się trawy, kwiaty oraz karłowate krzewy. Z południa przybywają tu ptaki i ssaki - karibu, wilki, niedźwiedzie oraz gęsi. Stałymi mieszkańcami tych terenów są między innymi woły piżmowe, lemingi, zające bielaki i lisy polarne. Bogate w plankton i ryby wody Morza Arktycznego są dogodnym żerowiskiem dla fok, morsów, wielorybów i niedźwiedzi polarnych.

18 K a r i b u Zjada trawy, byliny i porosty, zwłaszcza chrobotki.
Potrafi strawić zamrożony pokarm.

19 Renifery Przemierzają lodowce, górskie przełęcze i dobrze pływają.
Latem pasą się w niewielkich stadach. Pokarmem są głównie porosty. Praktycznie cała zima to czas postu, na który latem muszą zgromadzić odpowiedni zapas tłuszczu.

20 Lis polarny Żywi się ptakami (szczególnie ich pisklętami), małymi ssakami (np. lemingami), jajami, rybami i padliną. Przez zimę do wiosny często podążają za niedźwiedziami polarnymi, podobnie jak szakale za lwami, licząc na pozostałości z ich zdobyczy.

21 Niedźwiedź polarny Wielki drapieżnik Arktyki. Większą część swego życia spędza na dryfujących polach lodowych. Żywi się fokami. Dorosłe samce mogą ważyć do kg przy 3 m długości. Biały niedźwiedź potrafi długo, choć niezbyt szybko pływać.

22 Niedźwiedzie polarne żyją ok. 30 lat. Potomstwo wydają raz na 3 lata.

23

24

25 Foka obrączkowana Na lądzie poruszają się niezdarnie. Żywi się rybami i skorupiakami. Zdobycz znajduje głównie za pomocą echolokacji i dzięki turbulencjom wody odbieranym przez niezwykle czułe wąsy.

26 U c h a t k i W wodzie niezwykle zwinne, mogą przebywać pod jej powierzchnią ok. 15 min, nurkują na głębokość ponad 100 m.

27 Łatwe do oswojenia i tresury, często spotykane w cyrkach, także tresowane przez zawodowych nurków i badaczy mórz i oceanów jako zwierzęta użytkowe.

28 Ach, jaki jestem piękny. .

29 Pingwin królewski Pożywienie:  ryby, kryl, morskie skorupiaki i kałamarnice.

30

31 karmienie pisklęcia Pingwin cesarski — duży ptak, zamieszkujący wybrzeża Antarktydy. Największy wśród pingwinów, najlepiej przystosowany do życia w ekstremalnych warunkach.

32

33 Wieloryb grenlandzki Długość: m (maksymalnie do 20 m),masa ciała: ton Pożywienie: kryl, inne małe skorupiaki. Występowanie: wody Arktyki Ciąża: mies. (noworodek ma długość ok. 4 m i waży tonę) Długość życia: ponad 200 lat (najdłużej żyjący ssak)

34 Gatunek zagrożony Szacuje się, że na świecie żyje 9-12 tys. osobników.

35 Zwierzęta wodne, w większości wolno żyjące.
Skorupiaki Zwierzęta wodne, w większości wolno żyjące.

36 Mchy i porosty to jedyne rosliny Antarktydy.

37 Psi zaprzęg

38 Zorza polarna

39 Zorza to zjawisko świetlne.

40

41 Zachód słońca na Arktyce.

42 Polska stacja badawcza im
Polska stacja badawcza im. Henryka Arctowskiego znajduje się w obrębie Antarktyki na wyspie King Georgie w archipelagu Szetlandów Południowych.

43

44 Zdjęcia różne

45

46


Pobierz ppt "krajobraz pustyni lodowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google