Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Disacharydy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Disacharydy."— Zapis prezentacji:

1 disacharydy

2 Disacharydy (dwucukry)-są to węglowodory składające się z dwóch powiązanych jednostek monosacharydowych. Hydroliza cząsteczki dwucukru prowadzi do utworzenia dwóch cząsteczek cukru prostego.

3 Wzór sumaryczny sacharozy
 C12H22O11

4 Właściwości fizyczne sacharozy
jest to substancja stała o budowie krystalicznej jest bezbarwna lub biała dobrze rozpuszcza się w wodzie w wyniku otrzymania wyższej temperatury otrzymujemy karmel

5 Zastosowanie sacharozy
przemysł spożywczy (cukiernictwo, produkcja coli) przemysł farmaceutyczny (produkcja leków: syropów, tabletek) przemysł kosmetyczny (płyny do włosów, płyny do kąpieli) przemysł chemiczny (produkcja atramentów, produkcja przeźroczystych mydeł)

6 Występowanie sacharozy
Sacharoza występuje w burakach cukrowych, trzcinie cukrowej. Rośliny te są źródłem otrzymywania sacharozy na skalę przemysłową, stąd nosi ona nazwę cukru buraczanego i trzcinowego. 

7 Reakcja hydrolizy sacharozy
Reakcja ta zachodzi worganiźmie człowieka podczas procesu trawienia. Pod wpływem znajdujących się w przewodzie pokarmowym enzymów, wody i kwasu solnego sacharoza rozkłada się na cukry proste.

8 Równanie reakcji sacharozy z wodą

9 definicje sacharoza - dwucukier powstający przez połączenie glukozy i fruktozy wiązaniem 1,4- glikozydowym. Jest pospolitym cukrem używanym do słodzenia. dwucukry- zbudowane są z cząsteczek monosacharydów połączonych wiązaniem glukozydowym ulegają hydrolizie pod wpływem enzymów lub kwasów. hydroliza sacharozy – reakcja podwójnej wymiany , która przebiega między wodą i rozpuszczoną w niej substancją.

10 Koniec


Pobierz ppt "Disacharydy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google