Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kwaśne deszcze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kwaśne deszcze."— Zapis prezentacji:

1 Kwaśne deszcze

2 Co to są kwaśne deszcze? Pojęcie "kwaśny deszcz" to popularnie używane określenie, odnoszące się do kwaśnych opadów pod różnymi postaciami- deszczu, ale również mgły, czy śniegu.

3 Co jest przyczyną ich powstawania i gdzie występują?
Przyjrzyjmy się paru miejscom

4 Mieszkańcy wielkich miast skarżą się, że dymy unoszące nad ulicami nie pozwalają swobodnie oddychać.

5 Kominy fabryk W rejonach w pobliżu elektrowni opalanej węglem gdzie środowisko naturalne jest silnie skażone, wdycha się mieszaninę gazów takich jak dwutlenek siarki i tlenki azotu.

6 Pożary, wulkany … Wbrew pozorom, na świecie aż połowa całkowitej ilości tlenków azotu oraz dwutlenku siarki ma pochodzenie naturalne. Źródłem ich są wybuchające wulkany, pożary, pyły i rozkładająca się materia organiczna.

7 Lubimy motoryzację… ale czy zastanawiamy się, co dzięki niej przedostaje się do atmosfery?

8 Co dzieje się z tymi dymami i spalinami?
NOx SO3 Unosząc się wprowadzają do atmosfery CO2, SO3 i tlenki azotu NOx

9 Co się dzieje z nimi w chmurach?
W chmurach w kroplach pary gazy - dwutlenek siarki (SO2), tlenki azotu (NO3) i łączą się z H2O i tworzą- słabe roztwory kwasu siarkawego (IV), znacznie groźniejszego kwasu siarkowego (VI), kwasu azotowego, które następnie spadają na ziemię w postaci tzw. kwaśnych opadów

10 Obrazowo wygląda to tak:

11 A teraz skutki Kwaśne deszcze zakwaszają glebę. Uaktywnienia to glin i kadm, a także nagromadza azotany i siarczany. W wyniku tego korzenie roślin mają zmniejszoną możliwość pobierania niezbędnych składników odżywczych: wapnia, magnezu i potasu. Przez to korzenie zamierają, a rośliny giną.

12 Wpływ na zdrowie człowieka
Przy dużym stężeniu SO2, CO2 i pyłu węglowego w wilgotnym powietrzu powstają smogi. Przyczyniają się one do powstawania chorób układu oddechowego i układu krążenia. Kwaśne deszcze zakwaszają również wodę pitną, co powoduje w niej wzrost różnych metali ciężkich, które prowadzących do wielu chorób np. KADM - uszkadza układ wydalniczy GLIN - uszkadza kości i mózg OŁÓW - uszkadza układ nerwowy

13 Są niewątpliwą przyczyną licznych chorób układu oddechowego.
W rejonach, gdzie środowisko naturalne jest silnie skażone, wdycha się mieszaninę gazów takich jak dwutlenek siarki i tlenki azotu, które szkodzą płucom. Szczególnie dotyczy to ludzi żyjących w pobliżu elektrowni opalanej węglem, a także do mieszkańców miast o dużym ruchu ulicznym.

14 Powodują obumieranie lasów
Kwasy przedostające się w formie kwaśnych deszczy do gruntów i wód powierzchniowych powodują wymieranie lasów. Można to zobaczyć w Sudetach.

15 Kwaśne deszcze wywierają negatywny wpływ lasy iglaste.
Przykładem tego jest żółknięcie i utrata igieł u świerka

16 Zatruwają wody Kwaśne opady zasilając jeziora i rzeki powodują ich zakwaszenie i czyniąc je nienadającymi się dla ludzi i zwierząt Glin, który zostaje wymyty z gleby jest szczególnie niebezpieczny dla ryb, gdyż kumuluje się on w ich skrzelach uniemożliwiając oddychanie. Ryby - zwłaszcza pstrągi i łososie - przestają się rozmnażać i stopniowo giną w kwaśnej wodzie.

17 Niszczenie zabytków i pomników
Kwaśne opady - przyspieszają wietrzenie budowli zbudowanych z piaskowca czy wapienia. Wiele budynków i pomników wykonanych w końcu traci naturalną odporność i budynek lub pomnik zaczyna ulegać zniszczeniu. Posągom kamiennym odpadają nosy, ściany domów pękają i grożą zawaleniem. Poza tym zanieczyszczenia oddziałują szkodliwie na witraże, a nawet na metale, powodując ich korozję.

18 Czy można temu zapobiec?
Zanieczyszczenia te mogą przemieszczać się na znaczne odległości, stanowiąc tym samym globalny problem. Czy można temu zapobiec? Może tak? Dobrze jest też wznoszenie dużo wyższych kominów, za pomocą, których opary są wyniesione wyżej w atmosferę, a co zmniejsza stężenie ich w emisji.

19 Przeciwdziałanie WIATR Wykorzystuje się trwałej energii jaką jest
Wszyscy zadają sobie pytanie jak temu zaradzić Otóż jest wiele możliwości. Oto niektóre z nich: Wykorzystuje się trwałej energii jaką jest WIATR

20 Zastosowanie elektrowni słonecznych
Słońce Największą na Śląsku i drugą w Polsce elektrownię słoneczną otwarto w Rudzie Śląskiej

21 Elektrownie Produkowanie energii elektrycznej przy pomocy energii jądrowej jest też rozwiązaniem.

22 Ocieplanie Oszczędzanie energii poprzez izolacje cieplną domów i budynków użyteczności publicznej.

23 Utylizacja śmieci Pomaga również ratować naszą planetę.

24 A gdzie spaliny? Dopalanie spalin samochodowych - przez stosowanie specjalnych dopalaczy na rury wydechowe, co zmniejsza emisję SO2

25 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/ www.google/ grafika
Bibliografia KLIMAS Elżbieta : Kwaśne deszcze - kwaśny problem // Szkolne Wieści , nr 4, s grafika koniec


Pobierz ppt "Kwaśne deszcze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google