Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fenole.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fenole."— Zapis prezentacji:

1 Fenole

2 Fenole – to pochodne węglowodorów zawierające w cząsteczce jedną lub więcej grup hydroksylowych –OH przyłączonych bezpośrednio do atomów węgla pierścienia aromatycznego.

3 Właściwości fenolu: Fenol ma postać bezbarwnych kryształów, posiada charakterystyczny zapach, słabo rozpuszcza się w wodzie, ale w temperaturze powyżej 680C rozpuszcza się w niej bez ograniczeń. Jest dobrze rozpuszczalny w rozpuszczalnikach organicznych. Jest silnie trujący i powoduje oparzenia skóry Fenol w wodzie ulega dysocjacji, jego roztwór wodny posiada odczyn kwaśny.

4 Właściwości chemiczne fenoli:
Fenole należą do reaktywnych związków organicznych i ulegają licznym reakcjom chemicznym: reakcja fenoli z metalami aktywnymi i zasadami

5 Właściwości chemiczne fenoli:
reakcja z kwasem węglowym: reakcja substytucji bromu:

6 Właściwości chemiczne fenoli:
schemat reakcji z kwasem azotowym: o-nitrofenol + HNO3 p-nitrofenol

7 Wnioski i podsumowanie:
Fenole są aromatycznymi związkami organicznymi zawierającymi grupę funkcyjną –OH. Fenole są związkami reaktywnymi i ulegają licznym reakcjom chemicznym. W środowisku wodnym fenole wykazują charakter kwasowy. Fenol reaguje z solami żelaza(III) i tworzy barwne związki kompleksowe, dzięki czemu reakcja służy do wykrywania fenoli. Fenole są silnie trujące.


Pobierz ppt "Fenole."

Podobne prezentacje


Reklamy Google