Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O prawie autorskim i wykorzystaniu źródeł internetowych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O prawie autorskim i wykorzystaniu źródeł internetowych"— Zapis prezentacji:

1 O prawie autorskim i wykorzystaniu źródeł internetowych
Magdalena Dąbrowska

2 Prawo autorskie Wszystkie teksty publikowane w Internecie są prawnie chronione, a ich autorzy mogą od łamiących je osób żądać zadośćuczynienia.

3 Prawo autorskie Według Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 r. "Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia”. Dotyczy to wszelkich artykułów i wytworów literackich ogłaszanych w Internecie, a także wypisów z literatury pięknej na stronach poświęconych literaturze pięknej.

4 Prawo autorskie Przedmiotem prawa autorskiego są utwory (chodzi nie tylko o Internet): wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), plastyczne, fotograficzne, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne, muzyczne i słowno-muzyczne, sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,

5 Podczas pracy nad prezentacją multimedialną…
…(i każdą inną prezentacją czy artykułem, pracą dyplomową czy książką) zasady etyki i dobrego wychowania wymagają, by ZAWSZE podawać źródła, z których korzystało się przygotowując prezentację

6 Jak przygotować wykaz źródeł w prezentacji multimedialnej
Jak przygotować wykaz źródeł w prezentacji multimedialnej? (wersja uproszczona) Zamieszczany jest na końcu prezentacji, zazwyczaj na odrębnym slajdzie. Opatrujemy go tytułem „WYKAZ ŹRÓDEŁ” lub „BIBLIOGRAFIA”. Jako kolejne punkty bibliografii podajemy adresy stron, z których czerpaliśmy informację (w całości). Podajemy datę dostępu.

7 Jak przygotować wykaz źródeł w prezentacji multimedialnej
Jak przygotować wykaz źródeł w prezentacji multimedialnej? (wersja uproszczona) Przykłady: data dostępu: data dostępu: data dostępu:

8 Opis fotografii / obrazu wykorzystanego w prezentacji multimedialnej
Przykład Fot. 1 Szlachcic w kontuszu. Źródło: data dostępu:

9 Cytat w tekście prezentacji multimedialnej należy opatrzyć przypisem
Przykład: Jan Kochanowski uważał - jak napisał Jacek Sokolski - "że trzeba cieszyć się życiem i wykorzystywać każdy dzień, tak samo, jak polecał to Horacy"[1]. Inni autorzy również podkreślają ten aspekt twórczości Kochanowskiego [2]”. [1] J. Sokolski, O Janie Kochanowskim, Wrocław 2014, s. 10. [2] data dostępu:

10 DBAJ O WŁASNE PRAWA AUTORSKIE
Zaznacz w swojej prezentacji multimedialnej, że jesteś jej autorem!!! Na przykład: Autor: Magdalena Dąbrowska © Magdalena Dąbrowska Copyright by Magdalena Dąbrowska Umieść tę informację na początku prezentacji!! Możesz umieścić ją ponownie na końcu!

11 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "O prawie autorskim i wykorzystaniu źródeł internetowych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google