Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CYWILIZACJE AMERYKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CYWILIZACJE AMERYKI."— Zapis prezentacji:

1 CYWILIZACJE AMERYKI

2 MAJOWIE

3 Cywilizacja Majów rozwinęła się na terenie dzisiejszego Meksyku, Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu.

4 Majowie zajmowali się głównie rolnictwem
Majowie zajmowali się głównie rolnictwem. Nie hodowali zwierząt jucznych ani pociągowych. Uprawiali przede wszystkim kukurydzę, a ziemię użyźniali popiołem w trakcie wypalania lasów

5 Od I tysiąclecia n. e. posługiwali się własnym pismem hieroglificznym
Od I tysiąclecia n.e. posługiwali się własnym pismem hieroglificznym. Stworzyli wiele dzieł z zakresu matematyki, religii i astrologii. Na podstawie ruchu gwiazd ustalili długość roku słonecznego. Do wymyślonego przez siebie systemu liczenia wprowadzili cyfrę zero.

6 Szczególnie znanym osiągnięciem Majów są piramidy.

7 AZTEKOWIE

8 Aztekowie przybyli na tereny środkowego Meksyku z północy prawdopodobnie w XII w. Po wielu walkach z miejscowymi plemionami osiedlili się nad jezieorm Texococo

9 Tak jak inne ludy Ameryki nie znali koła i żelaza
Tak jak inne ludy Ameryki nie znali koła i żelaza. Zajmowali się rolnictwem, uprawą: kukurydzy, bawełny, pomidorów i fasoli. Ziemię pod zasiew przygotowywali za pomocą motyk. Wdomach hodowali jedynie ptactwo: głównie indyki i bażanty.

10 Aztekowie trudnili się rzemiosłem
Aztekowie trudnili się rzemiosłem. Produkowali wysokiej jakości tkaniny, kunsztowną biżuterię i pięknie dekorowane naczynia. Do wyrobu niektóych narzędzi i broni używali miedzi i cynku. Ozdoby wykonywali ze srebra i złota.

11 Stworzyli pismo hieroglificzne i opierający się na roku słonecznym kalendarz. Opracowali system liczenia, którego podstawą była liczba 20. Nie uwzględniali zera.

12 INKOWIE

13 Inkowie zamieszkiwali wysokie Andy na obszarze dzisiejszego Peru
Inkowie zamieszkiwali wysokie Andy na obszarze dzisiejszego Peru. W XII w. lud ten rozpoczął systematyczny podbój terenów należących do sąsiednich plemion. W XVw. Stworzone przez nich imperium obejmowało terytoria dzisiejszego Peru i Ekwadoru oraz część Boliwii, Chile, Kolumbii i Argentyny

14 Podobnie jak Aztekowie i Majowie zajmowali się głównie rolnictwem
Podobnie jak Aztekowie i Majowie zajmowali się głównie rolnictwem. Potrafili nawadniać pola, stosowali nawozy, a na stokach gór zakładali uprawne tarasy. Hodowali zwierzęta domowe, głównie lamy i alpaki.

15 Opracowali własny kalendarz, prowadzili obserwacje astronomiczne
Opracowali własny kalendarz, prowadzili obserwacje astronomiczne. W dziedzinie budownictwa przewyższyli nawet Europejczyków. Wybudowali sieć doskonałych dróg o łącznej długości kilku tysięcy kilometrów. Stworzyli szybką i sprawną komunikację pocztową. Przekazywanie zapisanych informacji odbywało się na zasadzie sztafety. Gdy biegacz dotarł do wyznaczonego miejsca jego następca przejmował przesyłkę i udawał się w dalszą drogę.

16 Inkowie tworzyli dobrze zorganizowane społeczeństwo, w którym obowiązywała solidarność i wzajemna odpowiedzialność. Surowe prawo inkaskie przewidywało wyrok śmierci za kradzież popełnioną z chęci zysku. Jednak jeżeli dana osoba dopuściła się przestępstwa z powodu złej sytuacji materialnej uniewinniano ją a karano naczelnika wsi.

17 Bibliografia Korzystałam ze źródeł : http://pl.wikipedia.org
podręcznik „Śladami przeszłości” dla kl.II gimnazjum

18 Dziękuję za uwagę Angelika Czubkowska kl.2c


Pobierz ppt "CYWILIZACJE AMERYKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google