Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sporty zimowe Wykonał:.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sporty zimowe Wykonał:."— Zapis prezentacji:

1 Sporty zimowe Wykonał:

2 Sporty zimowe Dyscypliny rozgrywane w okresie zimowym. Niezbędnymi warunkami do ich przeprowadzenia są: mróz i często śnieg. Do sportów zimowych zaliczamy:

3 Narciarstwo alpejskie
Jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa, narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie lub igelicie.

4 Narciarstwo klasyczne
Dyscypliny narciarstwa powstałe w krajach skandynawskich. Głównymi dyscyplinami narciarstwa klasycznego są: Biegi narciarskie Skoki narciarskie Kombinacja norweska, składająca się z biegów i skoków narciarskich Od 1925 rozgrywane są Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym.

5 Snowboarding Sport zimowy polegający głównie na jeździe na desce snowboardowej. Dyscyplinę wymyślił Sherman Poppen w 1965 roku. Snowboarding dzieli się na wiele konkurencji: slalom, slalom podwójny, slopestyle, half-pipe, big air, boardercross, styl Alpejski, Freeride, Freestyle, Jibbing, Snowcross.

6 Skoki narciarskie Dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Celem jest wykonanie jak najdłuższego skoku po rozpędzeniu się i odbiciu od progu skoczni. Na największych skoczniach, tzw. mamucich, możliwe są skoki przekraczające 200 metrów. Ocenia się odległość uzyskaną przez zawodnika oraz styl skoku.

7 Saneczkarstwo Jedna z dyscyplin zaliczanych do sportów zimowych. Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na torach sztucznych lub naturalnych, w konkurencji kobiet i mężczyzn, indywidualnie i w dwójkach. O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów, tzw. ślizgów. Zazwyczaj są to dwa ślizgi. Od sezonu 2010/11 w ramach zawodów o Puchar Świata rozgrywane są sztafety, w których kolejno startują: kobieta, mężczyzna, dwójka męska. W sztafetach czas jest liczony od startu kobiety do zakończenia ślizgu przez dwójkę. Po dojechaniu do mety, kobieta dotyka tablicę znajdującą się nad torem, co automatycznie otwiera bramkę startową dla mężczyzny. Analogicznie w przypadku mężczyzny i startu dwójki.

8 Bobsleje Zimowa dyscyplina sportu, polegająca na zjeździe zawodników na specjalnych saniach po sztucznym torze lodowym, obecnie o średniej długości 1500–2000 m i o średnim spadku 8–12%. Tor powinien mieć co najmniej 15 zakrętów, z czego na niektórych wjazd z prędkością 130 km/h może spowodować na drużynie działanie przeciążenia 5 g.

9 Skeleton Jednoosobowe, ciężkie sanie sportowe o nisko położonym środku ciężkości. Umożliwiają osiąganie dużych prędkości podczas zjazdu po torze lodowym. Istnieje również sport o tej samej nazwie.

10 Hokej na lodzie Sportowa gra zespołowa rozgrywana na lodowisku.

11 Łyżwiarstwo figurowe Zimowa dyscyplina sportu, polegająca na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych elementów: skoków, piruetów, kroków, spiral oraz podnoszeń. Często łączy się je w sekwencje i kombinacje. Jest to sport podobny do gimnastyki artystycznej, więc wymaga również zdolności tanecznych, poczucia rytmu, dobrej giętkości ciała oraz koordynacji ruchów. Dlatego łyżwiarze trenują też balet i gimnastykę. Zawody rozgrywane są indywidualnie, w parach bądź w zespołach. Łyżwiarstwo figurowe jest jedną z dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich. Jest ono jednym z najpopularniejszych sportów zimowych.

12 Short track Jedna z najmłodszych wyczynowych dyscyplin sportów zimowych. Narodziła się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

13 Łyżwiarstwo szybkie Dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Łyżwiarze startują w parach i każdy z nich jedzie na zmianę po torze wewnętrznym i zewnętrznym. Nie ma większego znaczenia, czy zawodnik wygra, czy przegra ze swoim rywalem z pary, ważny jest natomiast czas, jaki osiągnął. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.

14 Bojer Jednostka napędzana siłą wiatru

15 Biathlon Zimowa dyscyplina sportu, łącząca biegi narciarskie ze strzelectwem. Polega na biegu na określonym dystansie, w czasie którego zawodnicy 2 lub 4 razy zajmują stanowiska na strzelnicy, przyjmując postawę stojącą lub leżącą, oddając za każdym razem po 5 strzałów. Rozgrywany jest również biathlon letni.

16 Curling Należy do sportów zespołowych, podobnych do pétanque czy bocce. Jest on rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Do gry używa się ciężkich granitowych kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od ilości kamieni znajdujących się najbliżej środka domu. Poziom umiejętności, precyzja i złożoność wykonywanych zagrań oraz odpowiednia strategia sprawiają, że curling jest nazywany „szachami na lodzie”.

17 Skiboby Są indywidualnym sportem zimowym, przypominającym narciarstwo alpejskie z jednym wyjątkiem, zawodnik porusza się na pojeździe stanowiącym połączenie nart i roweru. Dodatkowo zawodnicy dysponują dwiema małymi nartami przymocowanymi do butów, które pomagają im utrzymać stabilność podczas jazdy. Zawody skibobowe rozgrywane są w slalomie, slalomie gigancie i zjeździe.


Pobierz ppt "Sporty zimowe Wykonał:."

Podobne prezentacje


Reklamy Google