Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„KTO JEST PRZYJACIELEM LASU”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„KTO JEST PRZYJACIELEM LASU”"— Zapis prezentacji:

1 „KTO JEST PRZYJACIELEM LASU”
Dzięcioł-przyjaciel lasu i człowieka WIKTORIA WINNICKA

2 Moim zdaniem przyjacielem lasu jest dzięcioł, ponieważ jego pożywienie stanowią robaki, często pasożytujące i niszczące drzewa naszych lasów. W tej prezentacji chciałabym przedstawić jego cechy wyglądu , charakterystyczne dla niego zachowania oraz zwyczaje. Mam nadzieję, że ten ptak wszystkim bardzo się spodoba, ponieważ jest wartościowym i pożytecznym ptakiem. Podczas zimy chętnie mu pomagam i dokarmiam go w karmniku w moim ogródku, aby łatwiej przeżył ten tak trudny okres dla wszystkich ptaków.

3 Występowanie i cechy charakterystyczne
Dzięcioły występują w lasach całej Europy północnej i środkowej Azji oraz północnej Afryki. Ogon , skrzydła, grzbiet i wierzch głowy są czarne. Na szyi mają dwie białe plamy. Dziób tych ptaków jest mocny, długi i szary ,tak jak nogi. Są one przystosowane do przyczepiania się na pionowych gałęziach. Te ptaki nie są płochliwe, lecz zachowują ostrożność. Ich lot jest falisty.

4 Wierszyk Dzięcioł-to przyjaciel lasu.
Bez przerwy nam pomaga w paru bardzo ważnych sprawach: z drzewa wyjada wszystkie robaki, aby zdrowo żyły nasze rośliny i ptaki. Poza tą pomocą, oko nasze cieszy miło, bo ma piękne czarno-białe pióro. A na głowie czerwona czupryna, która kolory wiosenne nam przypomina!

5 Pożywienie Jego pożywienie stanowią owady i ich larwy wydobywane z drzewa. Są to np.: gąsienice motyli, mrówki, mszyce. Podczas zimy ludzie dokarmiają dzięcioły słoniną i innymi przysmakami. Przy tym możemy obserwować ich zwyczaje, zachowania ,a także podziwiać ich piękne upierzenie.

6 Okres lęgowy Miejscem do wylęgania jaj jest dziupla wykuta w pniu.
Ilość składanych jaj to około 5-7 sztuk. Mają białą ,grubą skorupę z połyskiem. Wysiadywanie zajmuje około dni. Wyklute już pisklęta przebywają w dziupli od 21 do 25 dni. Są one bardzo hałaśliwe.

7 Miejsca, w których często mogę zobaczyć dzięcioła
Orzech włoski Karmnik dla ptaków w moim ogródku

8 A oto nasz przyjaciel,który sobie podjada słoninkę w moim ogródku
Ja pomagam jemu, On pomagam mnie

9 CIEKAWOSTKI Dzięcioł duży ok.35% dziupli wykuwa w martwych pniach.
Najpopularniejszym gatunkiem dzięciołów występujących w Polsce jest dzięcioł duży. Nazwa dzięciołów pochodzi od charakterystycznego dźwięku wydawanego przez ptaka podczas uderzania dziobem w pnie drzew. Ponad 70% dziupli dzięcioła średniego znajduje się w martwych pniach lub konarach. Dzięcioł duży ok.35% dziupli wykuwa w martwych pniach.

10 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "„KTO JEST PRZYJACIELEM LASU”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google