Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moja Ojczyzna Symbole Narodowe Polski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moja Ojczyzna Symbole Narodowe Polski"— Zapis prezentacji:

1 Moja Ojczyzna Symbole Narodowe Polski

2 Spis treści Pochodzenie nazwy kraju Położenie Polski w Europie
Mapa Polski Polska w liczbach Znaczenie Symboli Narodowych Flaga Rzeczypospolitej Polskiej Godło Polski Hymn Polski

3 Pochodzenie nazwy kraju
Nie wiadomo na pewno jakie jest pochodzenie nazwy Polska. Według najbardziej rozpowszechnionej teorii nazwa ta wywodzi się od plemienia Polan, zamieszkującego tereny obecnej Wielkopolski. Słowo Polanie szeroko przyjęta teoria wywodzi się od słowa pole, gdyż przypuszcza się, że głównym zajęciem plemienia Polan była uprawa roli lub dlatego, że po prostu żyli na niezalesionych terenach, w odróżnieniu od innych plemion.

4 Położenie Polski w Europie

5 Mapa Polski

6 Polska w liczbach Powierzchnia 68 na świecie 322 575 km2
Liczba ludności 32 na świecie

7 Znaczenie Symboli Narodowych
Każdy Polak powinien być dumny ze swych symboli narodowych i ojczyzny. Szanować i pamiętać o nich. To one tworzyły historię naszego kraju. Towarzyszyły naszym przodkom aż do teraz. Są trwałym przykładem jak Polacy walczyli by mogły je widzieć następne pokolenia. Przez wierność, patriotyzm i poświęcenie ginęli żołnierze i zwykli ludzie byśmy mogli żyć w niepodległym kraju. Każdy naród ma swoje symbole narodowe, w Polsce są nimi: biało- czerwona flaga, godło oraz hymn. Symbole łączą wszystkich Polaków. Powinniśmy być dumni z naszej narodowości i tak bogatej historii, i dlatego naszym obowiązkiem jest pamiętanie najważniejszych wydarzeń oraz przekazywanie je następnym pokoleniom.

8 Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Flaga Polski ma kolor biało- czerwony. Jest kształtu prostokątnego są to dwa prostokątne pasy (u góry biały, dół czerwony). O barwach można także powiedzieć, że biel oznacza czystość, a czerwień dostojność i potęgę naszego kraju.

9 Godło Polski Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Jego aktualny, ustawowy wygląd to: biały, jednogłowy orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo na tle czerwonej, lekko zwężającej się ku dołowi tarczy herbowej. Barwy bieli i czerwieni są barwami Rzeczypospolitej Polskiej, określonymi ustawowo

10 Hymn Polski Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem Złączym się z narodem. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami. Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Marsz, marsz... Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze. Marsz, marsz... Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany — Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany. Marsz, marsz...


Pobierz ppt "Moja Ojczyzna Symbole Narodowe Polski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google