Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SUDETY – walory turystyczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SUDETY – walory turystyczne"— Zapis prezentacji:

1 SUDETY – walory turystyczne
Informacje ogólne Podział fizjograficzny Budowa geologiczna Klimat Sudetów Opracowała: Dorota Mysza

2 Informacje ogólne Sudety to stary łańcuch górski o zróżnicowanej budowie geologicznej. Znajduje się pomiędzy Bramą Morawską na wschodzie, a Doliną Łaby na południu i zachodzie, oraz Niziną Śląską na północy. Pasmo Sudetów leży na terenie Czech, Polski i Niemiec. W Polsce Sudety leżą na południowo-zachodnim krańcu kraju. Pod względem wysokościowym są to góry średnie. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.). Rzeźba Sudetów jest mocno zróżnicowana, a poszczególne pasma różnią się nie tylko budową geologiczną, ale także klimatem i roślinnością.

3 Podział fizjograficzny
W Sudetach wyróżniamy po polskiej stronie następujące makroregiony: Sudety Zachodnie – teren od doliny Łaby po Bramę Lubawską Sudety Środkowe Sudety Wschodnie Przedgórze Sudeckie Pogórze Zachodniosudeckie – na które składa się: Pogórze Kaczawskie, Izerskie i Łużyckie.

4

5 Podział na mezoregiony wygląda
następująco: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Łużyckie, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Kotlina Jeleniogórska, Kotlina Kamiennogórska, Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Wysokie Jesioniki, Niskie Jesioniki, Góry Odrzańskie.

6 Budowa geologiczna Obecny wygląd Sudetów jest wynikiem długotrwałych procesów górotwórczych i denudacyjnych, kiedy to góry były wypiętrzane a następnie niszczone. W wyniku orogenezy alpejskiej większość górotworu została odmłodzona, grube i sztywne fragmenty skorupy ziemskiej uległy potrzaskaniu, a część środkowa górotworu została wypiętrzona wzdłuż wielkich uskoków o ponad 1000 m. Są to góry średnie o budowie zrębowej. Składają się z wielu grup i pasm górskich, które poprzecinane są dolinami rzek oraz kotlinami śródgórskimi. Przeważają tu długie grzbiety o łagodnych stokach i płaskich wierzchowinach, ponad nimi wznoszą się łagodne kopuły szczytów.

7 i roślinności alpejskiej.
Klimat Sudetów Klimat Sudetów określa się jako górski z wpływami oceanizmu. Temperatura obniża się wraz z wysokością, ale rosną opady. Roślinność układa się piętrowo. W reglu dolnym spotkamy posadzone przez człowieka świerki (niegdyś rosły tu lasy jodłowo-bukowe; do dziś zachowały się jedynie w rezerwacie Puszczy Śnieżnej Białki w Górach Bialskich). W reglu górnym występuje także las świerkowy, a ponad granicą lasów (w Karkonoszach) rozciąga się piętro kosodrzewiny i roślinności alpejskiej.

8 Prezentacja opracowana na podstawie: www.sudety.info.pl www.sudety.it


Pobierz ppt "SUDETY – walory turystyczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google