Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sawanny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sawanny."— Zapis prezentacji:

1 Sawanny

2 Co to są sawanny? Sawanny to nie tylko trawy…

3 Występowanie i nazewnictwo
Najbardziej znane są sawanny afrykańskie rozciągające się poniżej Sahary pasmowo od zachodu po wschód Afryki zajmujące ok. 40% powierzchni tego kontynentu (Sudan i wyżyny wschodniej Afryki). Duże obszary sawanny występują też w zachodniej i środkowej Australii i Ameryce Południowej (Brazylii) oraz w Indiach. W Afryce zbiorowiska sawannowe zwane są buszem, a w zabagnionych glebach Ameryki Południowej w dorzeczu Orinoko – ilanos, a w Brazylii – campos.

4 Sawanny Australii A to Park Narodowy Kakadu
To jest tropikalna sawanna w Australii A to Park Narodowy Kakadu

5 Występowanie sawann

6 Wygląd Sawanna wyglądem przypomina step o wysokiej trawie, a zagęszczenie na niej drzew zależy od intensywności i długości pory deszczowej. Właśnie w porze deszczowej sawanna zielenieje, w suchej roślinność zostaje wypalona przez słońce, a drzewa zrzucają liście. Istnieją zarówno sawanny naturalne — ich bezleśność jest skutkiem niedostatku opadów lub okresowego zalania przez rzekę, jak i sawanny wtórne — powstałe przez wypalanie lasów i zarośli przez ludność, w ramach prymitywnej gospodarki.

7 Typy sawann wyrózróżnia się gł. typy sawann:
-sawannę zalewową (bezdrzewna, okresowo zalewana, gdzie występują liczne byliny) np. llano w Brazylii; -sawannę wilgotną (6-9,5 miesięcy z deszczami pokrytą pojedynczymi drzewami i wysokimi trawami); -sawannę suchą (3,5-6 miesięcy z deszczami, trawa niższa, pojedyncze drzewa, powstaje gł. przez wypalanie lasów)

8 Klimat Klimat sawanny jest ciepły, lecz nie upalny. Skrajne temperatury wykazują znaczne wahania, od 00 C (w czasie najzimniejszej nocy) do C (w dni upalne), Średni opad roczny wynosi cm. W ciągu roku przypada dni dżdżystych, przy czym przez 4-7 miesięcy panuje okres suszy. W czasie pory deszczowej Słońce jest w zenicie, zaś w porze suchej, Słońce jest najniżej nad ziemią. W zależności od wysokości opadów i długości trwania pory deszczowej zmienia się roślinność sawanny – oczywiście im krótsza pora deszczowa, tym uboższa roślinność. Klimat sawannowy i gleba są w różnych regionach różne w związku z czym występuje tam trochę inna roślinność.

9 Gleby Gleby występujące na półpustynnych obszarach stepów to żyzne buroziemy i szaroziemy. Roślinności zagrażają susze i częste pożary sawann. Sawanny wytwarzają dużo pożywienia roślinnego, więc mogą utrzymać wielką różnorodność zwierząt roślinożernych oraz żywiących się nimi drapieżców.

10 Las galeriowy las występujący w strefie sawanny wzdłuż rzek, w dolinach zalewowych. Gdy rzeka jest wąska, korony drzew stykają się nad nią tworząc zacienioną galerię.

11 Llanos Inaczej llano - trawiasta, sawannowa formacja roślinna, występująca w Ameryce Południowej (Wyżyna Brazylijska, Nizina Orinoko, Wyżyna Gujańska). Typowa roślinność to wysokie trawy, niskie drzewa (np.palmy), sukulenty ( rośliny gromadzące wodę) kolczaste krzewy. W większości występują tam gleby czerwone.

12 Baobaby

13 Akacje

14 Sawannowa droga nosorożce

15 Roślinność Brazylijski campos Zachmurzenie

16 Sawanny drzewiaste- akacje
Sawanna drzewiasta- akacje Sawanny drzewiaste- akacje

17 Zwierzęta-lwy

18 Bawoły

19 Termity

20 Hodowla bydła


Pobierz ppt "Sawanny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google