Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu?"— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu?

2 Las to wspaniałe skupisko wielu stworzeń, które nie mogą bez siebie żyć. To dom roślin, zwierząt i grzybów. Jest ważny także dla ludzi. Wiele traci ten, kto nie korzysta z jego bogactwa i spokoju. Mieszkając w pobliżu lasu można cieszyć się szumem drzew czy radosnym śpiewem ptaków. Nie wychodząc z domu mogę chłonąć czyste powietrze płynące z lasu, podziwiać sarny skubiące trawę nieopodal, czy obserwować lisy przemykające koło mojego domu Las ma wielu przyjaciół ale i wrogów. Na szczęście moi rodzice wpoili mi to, jak cennym bogactwem jest las, nauczyli mnie szacunku i miłości do mojego Wielkiego Zielonego Sąsiada.

3 Przyjaciel, to ten, kto pomaga, komu można powierzyć tajemnicę, a on nie zdradzi. Długo zastanawiałam się, jak odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie pracy. Moim zdaniem przyjaciółmi lasu są nie tylko ludzie. Są nimi mieszkańcy lasu, którzy troszczą się o swój dom. Bakterie i grzyby, rozkładają martwe szczątki organiczne. Dzięki nim substancje organiczne np. spróchniałe pnie drzew zamieniane są na nieorganiczne, a te wraz z wodą pobierane są przez rośliny. Grzyby kapeluszowe także uważam za przyjaciół lasu. Dzięki mikoryzie zaopatrują drzewa w wodę i chronią przed chorobami.

4 Wielkimi przyjaciółmi lasu są ptaki
Wielkimi przyjaciółmi lasu są ptaki. Sikorki, dzięcioły, drozdy, kosy, zięby zjadają duże ilości owadów – szkodników drzew. Ptaki przyczyniają się też do rozprzestrzeniania drzew i krzewów leśnych rozsiewając ich nasiona. Sojki, orzechówki, ukrywają nasiona robiąc zapasy, a potem o niektórych zapominają Sprzymierzeńcami lasu nazwałabym też wiele przedstawicieli ssaków Są nimi nietoperze, które żywią się owadami – szkodnikami. Wiewiórki podobnie jak sójki i orzechówki rozprowadzają nasiona np. leszczyny czy dębu. Dziki zjadają pędraki i poczwarki szkodników, które żywią się liśćmi drzew. Ryjąc w ziemi mieszają warstwy gleby, przyczyniając się do jej użyźnienia.

5 Leśnicy i drzewiarze to także przyjaciele lasu
Leśnicy i drzewiarze to także przyjaciele lasu. Ich praca polega na troszczeniu się o stan polskich lasów, pilnowaniu by nie ginęły drzewa, zakładaniu szkółek leśnych i nasadzaniu nowych obszarów lasów. Prowadzą też działalność edukacyjną ucząc dzieci i młodzież, jakie gatunki drzew rosną w naszych lasach, jakie zwierzęta w nich żyją, jak należy się zachowywać w lesie, w jaki sposób możemy chronić lasy.

6 Przyjaciółmi lasu są ekolodzy
Przyjaciółmi lasu są ekolodzy. Ich działania zwracają uwagę na ważne problemy dotyczące przyrody w tym też naszych lasów. Szkolne koła ekologiczne skupiają wiele dzieci, które uczą się szacunku do przyrody. Ich działania w dużym stopniu łączą się z życiem lasu. W pracy tych grup dużą rolę odgrywają wycieczki, w czasie, których uczymy się jak należy zachować się w lesie, by nie zakłócać życia jego mieszkańców.

7 Przyjacielem lasu może być każdy człowiek
Przyjacielem lasu może być każdy człowiek. Musi on jednak spełnić kilka warunków, by zasłużyć na to zaszczytne miano. Po pierwsze przyjaciel lasu nie śmieci w lesie, nie wyrzuca i nie wywozi śmieci do lasu. Jeśli zachodzi taka potrzeba przyjaciel lasu sprząta las.

8 Przyjaciel lasu: zachowuje się w lesie cicho, nie płoszy zwierzyny leśnej, chodzi po ścieżkach, nie niszczy ptasich gniazd, nie łamie gałęzi, nie depcze leśnych roślin, dba o zwierzęta leśne

9 Przyjaciel lasu zachęca i wzywa innych do szanowania lasu poprzez:
plakaty, ulotki, przedstawienia, happeningi, własny przykład

10 Przyjaciel lasu kocha las i wszystkich jego mieszkańców, kocha leśną ciszę, zapach igieł… Przyjaciel lasu często w nim przebywa, bo las daje mu spokój, ukojenie nerwów i regenerację! Dziękuję za uwagę  Aleksandra Śliwowska klasa VI Zespół Placówek Oświatowych w Swatach


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google