Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rozrywka w średniowieczu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rozrywka w średniowieczu"— Zapis prezentacji:

1 Rozrywka w średniowieczu

2 W średniowieczu nie występowało pojęcie wolnego czasu, jako samo w sobie. Chłopi musieli pracować, a stany duchowne i rycerskie miały swoje powinności. Również władcy musieli zajmować się swoimi interesami, jednak czas między pracą umiano sobie umilić na różne sposoby.

3 Gry i zabawy Najpopularniejsze średniowieczne gry to; Gra w kości
Szachy Soule (coś na podobieństwo dzisiejszej piłki nożnej) Gry w bile Manekin, była to zabawa rycerstwa polegająca na uderzaniu manekina z tarczą i mieczem, jeśli rycerz nie uderzył manekina prosto w pierś, obrywał boleśnie tępą stroną miecza. Cheateau, polegała ona na budowaniu drewnianych grodów, które później zdobywali rycerze w samych zbrojach. W środku znajdowały się damy, które broniły warowni rzucając w napastników wypiekami, truflami oraz czekoladkami.

4

5 Uczty Uczty były organizowane zazwyczaj z jakiś ważnych powodów. Czasami mogły trwać parę dni i mieścić wiele setek ludzi. Goście raczyli się piwem i sfermentowanym miodem oraz mięsami, wypiekami i różnorakimi potrawami. Im gospodarz bardziej chciał zaimponować i zdobyć uznanie, tym okazalszą ucztę wystawiał.

6 Giovanni Bellini ,,Uczta”

7 Teatr Teatr w średniowieczu poruszał głównie tematykę sakralną. Liczne hagiografie, chanson de gaste i plankty, które były wystawiane w kościołach oraz na ulicach przekazywały społeczeństwu wzorce osobowe, godne do naśladowania oraz przybliżały poprzez obraz słowa zawarte w Biblii.

8 Turnieje rycerskie Były one nieodłączną częścią kultury średniowiecznej. Rycerze brali w nich udział, aby zasłynąć jako wielcy wojownicy, lub dla zysków materialnych, nagród dla zwycięzcy. Głównymi konkurencjami były; Walka na kopie na koniach Walka wręcz Walka w zwarciu (na miecze maczugi, itd.) Odbijanie jeńców (walki drużynowe) Turnieje zabawiały lud i pozwalały zasłynąć rycerzom.

9 Wręczanie nagród zwycięzcom też miało skomplikowany charakter
Wręczanie nagród zwycięzcom też miało skomplikowany charakter. Rycerz, który wygrał turniej w towarzystwie króla herbowego, heroldów i persewantów wybierał jedną z dam dworu i dwie towarzyszące jej panny i prowadził je do specjalnie przygotowanej komnaty, gdzie król ogłaszał nazwisko zwycięscy, który odbierał nagrodę i całował damy dworu. Później następował bal, na którym pierwszą parę stanowili uhonorowany rycerz i nagradzająca go dama.

10

11

12

13 Polowania Następną rozrywką były polowania. Organizowali je właściciele ziemscy i władcy. Miały one swoje tradycje, według, których się odbywały. Ten, kto upolował zwierzynę rozsławiał swoje imię i wyprawiano na jego cześć ucztę, na której głównym daniem była potrawa z upolowanego zwierzęcia.


Pobierz ppt "Rozrywka w średniowieczu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google