Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rośliny wilgotnego lasu równikowego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rośliny wilgotnego lasu równikowego"— Zapis prezentacji:

1 Rośliny wilgotnego lasu równikowego
Mateusz Turczynowicz 6 „b”

2 Wstęp Las równikowy jest gęsty i mroczny. Aby w nim przetrwać, rośliny są zmuszone do walki o światło. Rośnie tu prawie gatunków drzew i ponad gatunków innych roślin. Tworzą one kilka warstw.

3 Piętra lasu równikowego
Piętro pojedynczych drzew sięgających m. Pnie tych drzew pozbawione są gałęzi, a ich korony nie tworzą zwartej warstwy, np. drzewo kapokowe. Piętro koron drzew stanowią wiecznie zielone drzewa, osiągające wysokość m. Powierzchnia koron drzew, tworzy zielony rozległy baldachim. Drzewa często oplątane są lianami. Piętro to jest doskonałym przystosowaniem dla owadów i małych zwierząt (pająków, gadów, ptaków). Charakterystyczne rośliny – w koronach hebanowców, mahoniowców, palm żyją epifity: paprocie, storczyki, glony, grzyby, mchy, porosty. Piętro średnie to liany, nagie pnie i konary oraz niższe drzewa o wysokości 5-20 m. W tym piętrze występują epifity. Należą do nich storczyki, kaktusowate, ananasowate oraz niektóre figowce. Piętro najniższe to warstwa krzewów i runa. Ponieważ gęste korony drzew ograniczają dostęp światła, panuje tu półmrok i runo leśne jest słabo rozwinięte i czasami w ogóle nie występuje. Występują rośliny cieniolubne i cienioznośne, głównie rośliny zielne, paprotniki i mchy, liczne są grzyby rozkładające szczątki organiczne.

4 Rośliny wilgotnego lasu równikowego
W lasach równikowych rosną: drzewa kapokowe, hebanowce, mahoniowce, paprocie drzewiaste, kakaowce, palmy np. palma olejowa, bananowce. epifity i pnącza

5 Drzewo kapokowe gatunek drzewa z rodziny ślazowatych. Rośnie w Południowej, Środkowej Ameryce, w Meksyku, na Karaibach oraz w Afryce. Dorasta do m wysokości, ma cienką i gładką korę, aby utrudnić innym roślinom wspinanie się po niej.

6 Hebanowiec Inaczej hurma, gatunek rosnący w niższej warstwie drzew, dorastający do m wysokości. Są to przeważnie drzewa zimozielone. Żeńskie drzewa zrzucają liście w czasie owocowania. Drzewa rosną szybko i są odporne na warunki atmosferyczne oraz szkodniki. Większość gatunków ma jadalne owoce.

7 Mahoniowiec rodzaj roślin z rodziny meliowatych występujących w Ameryce Środkowej i na Antylach. Rośnie w niższej warstwie drzew i dorasta do m wysokośći. Zimozielone lub półzimozielone, wysokie drzewa o dużych, gładkich i lśniących listkach. Kwiaty drobne i niepozorne. Owocem jest torebka z oskrzydlonymi nasionami.

8 Paproć drzewiasta Paprocie tworzą niższą warstwę i osiągają wysokość pnia do 20 m. Pień jest zwykle nierozgałęziony lub słabo rozgałęzia się na szczycie. To pionowo rosnące kłącze, nierzadko okryte gęstymi korzeniami przybyszowymi.

9 to gatunek rośliny zimozielonej z rodziny ślazowatych
to gatunek rośliny zimozielonej z rodziny ślazowatych. Pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Obecnie największe powierzchnie upraw znajdują się w Afryce. Tworzy niższą warstwę drzew o zwartej koronie wysokości m lub krzew do 5 m wysokości. Ma cienką, cynamonowo -brązową korę. Z nasion kakaowca właściwego wytwarza się kakao oraz masło kakaowe. Kakaowiec

10 Palma roślina należąca do jednoliściennych. Występuje od ok. 2 tys. do 3 tys. gatunków. Występuje na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej. Do palm należą rośliny drzewiaste o wzroście do 60 m wysokości i zwykle jest nierozgałęziona. Liście są okazałe, często w formie pióropusza na szczycie pędu, pierzaste lub dłoniaste. Owoce to jagody, pestkowce lub orzechy.

11 Bananowiec to rodzaj roślin z rodziny bananowatych, obejmujący około 80 gatunków. Bylina o wysokości do 15 m, występ. w warstwie krzewów i runa. Ma gładkie i ostro zakończone liście, co sprzyja szybkiemu spływaniu wody deszczowej z ich powierzchni. Występuje we florze międzyzwrotnikowej Azji, Afryki i Australii. Część gatunków dostarcza jadalnych owoców.

12 Epifity Epifity to rośliny rosnące na pniach, gałęziach, a niekiedy na sztywnych liściach drzew. Zmagają się one z niedoborem wymaganych składników. Do nich zaliczamy: storczyki, bromelie, dzbaneczniki.

13 Storczyk Występują w średniej warstwie wilgotnego lasu równikowego. Mają korzenie powietrzne służące do pobierania wody. Wchłaniają ją z pary wodnej i deszczu.

14 Bromelia – rodzaj roślin jednoliściennych, występujących w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej, w średniej warstwie drzew. Do tego rodzaju zaliczanych jest około 50 gatunków roślin. Rośliny te w naturze są epifitami, czyli rosną na galeziach drzew, przyczepiając się do nich korzeniami. Ich liście są ułożone w rozetkę, umożliwia to gromadzenie wody deszczowej i wilgoci.

15 Dzbaneczniki rodzaj roślin owadożernych z rodziny dzbanecznikowatych. Występują jako pnące się półkrzewy w środkowej warstwie. Występują głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Do rodzaju zalicza się ok. 140 gatunków. Dzbaneczniki chwytają i trawią drobne zwierzęta, aby uzupełnić niedobory soli mineralnych.

16 Liany pnącza o zdrewniałych łodygach, które wykształcają korzenie czepne, kolce lub haki i korzystając z innych roślin, rosną ku górze i osiągnąwszy sklepienie lasu rozgałęziają się. Osiągają znaczne długości do m.

17 Dziękuję!


Pobierz ppt "Rośliny wilgotnego lasu równikowego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google