Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najpiękniejsze miejsca w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Najpiękniejsze miejsca w Polsce
Filip Cieślak Kl.VIa

2 Dolina Pięciu Stawów Najrozleglejsza spośród polskich wysokogórskich dolin. Jest to miejsce wyjątkowo malownicze. Piękno otaczających dolinę szczytów wzmacniane jest przez urok znajdujących się w dolinie olbrzymich stawów, z których największy – Wielki Staw ma powierzchnię 34,1 ha i głębokość dochodzącą do 79,3 m. Dolina położona jest na wysokości powyżej 1665 m n.p.m.

3 Ruchome wydmy w Słowiańskim Parku Narodowym
Słowiński Park Narodowy jest największym obszarem wydmowym w Polsce. Jego powierzchnia wynosi ok. 500 ha. Wydmy osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone z wiatrem wędrują z szybkością ok m w ciąg roku. Masy piasku, wznoszącego się na kilkanaście metrów i przenoszącego się bezpośrednio do lasu i jeziora tworzą niezapomniane widoki.

4 Jaskinia Niedźwiedzia
Jest to największa jaskinia Sudetów. Jaskinię odkryto 14 października 1966 roku. Jaskinia Niedźwiedzia posiada trzy poziomy Dla zwiedzających udostępniony jest ten środkowy. Jest doskonale przygotowany dla turystów także dla tych niepełnosprawnych. Specjalnie wybudowane podjazdy umożliwiają poruszanie się po większości korytarzy na wózku inwalidzkim.

5 Mierzeja Helska Mierzeja Helska jest bardzo nietypowa, gdyż nie tworzy się równolegle do brzegu, a wygięta w kształcie kosy, wchodzi daleko w głąb morza. Jej długość wynosi 35 km, szerokość od 300 m u nasady, poprzez 100 m w najwęższym miejscu, do ok. 3 km na cyplu. Jeszcze 300 lat w miejscu mierzei znajdował się ciąg wysp, które połączyły się ze sobą w wyniku usypywania piasku. Półwysep Helski jest wysuniętym w morze lądem, otaczającym Zatokę Pucką. Choć popularnie zwany półwyspem, faktycznie powinno się o nim mówić jako o mierzei, czyli obszarze usypanym przez morskie fale przybrzeżne, tworzącym piaszczystą barierę oddzielającą zalew lub zatokę od morza.

6 Jezioro Hańcza Jezioro Hańcza położone na Suwalszczyźnie. Jego głębokość wynosi 108,5 metrów i jest najgłębszym jeziorem w Polsce i w całej środkowej Europie. Jezioro leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest rezerwatem przyrody dzięki czemu w całości jest objęte ochroną.

7 Maczuga Herkulesa i Dolina Prądnika
Maczuga Herkulesa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest to nic innego jak wapienna skała. Maczuga ma 25 metrów wysokości. Maczuga jest charakterystycznym elementem krajobrazu Doliny Prądnika. W dolinie, uważanej za najładniejszą w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zachowały się również jaskinie, w których mieszkali neandertalczycy.

8 Puszcza Białowieska Puszcza Białowieska, Białowieża i Białowieski Park Narodowy to nie tylko żubry. To przede wszystkim piękny las. Jest to ostatni pierwotny las na Niżu Europejskim. Żadne z drzew, a najstarsze ocenia się na prawie pięć wieków, nie zostało posadzone przez człowieka. Rozciąga się na powierzchni hektarów. W 1409 roku król Władysław Jagiełło przez 8 dni polował w Puszczy Białowieskiej. Dzisiejsza polska część Puszczy Białowieskiej w jednej szóstej (najcenniejsza jej część) jest objęta najwyższą ochroną w formie Białowieskiego Parku Narodowego.

9 Przełom Dunajca Przełom Dunajca to jeden z najbardziej znanych szlaków turystycznych w Polsce. Dziennie rzeka transportuje około turystów. Rocznie do Szczawnicy spływa wycieczkowiczów. Spływ Dunajcem to bardzo ciekawy sposób na przyjrzenie się od środka Pienińskiemu Parku Narodowemu. Wycieczka odbywa się pod czujnym okiem doskonale wyszkolonych flisaków. Wszystkich łączy jedno - nikt nie opuszcza łodzi niezadowolony!

10 Krutynia na Mazurach Spływ kajakowy rzeką Krutynią jest latem jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Mazurach. Jest także zaliczany do najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest to nie tylko dobry sposób na aktywny wypoczynek, ale i poznanie Mazur. Szlak ten łączy kilkanaście jezior, rzeczek i strug tworząc jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie.

11 Bagna Biebrzańskie Jedne z największych mokradeł w Europie Środkowej. O ich unikalnych walorach stanowi przede wszystkim „żyjąca rzeka” – Biebrza, meandrująca i wylewająca, zamieniająca łąki w bezkresne jeziora. Kraina Bagien Biebrzańskich to jedna z największych ostoi dzikiej przyrody w Europie. Rozlewiska Biebrzy to prawdziwe królestwo ptaków – ponad 250 gatunków.


Pobierz ppt "Najpiękniejsze miejsca w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google