Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY"— Zapis prezentacji:

1 BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY

2 Babiogórski Park Narodowy położony jest we wschodniej części Beskidu Żywieckiego.

3 Masyw Babiogórski stanowi drugie co do wysokości po Tatrach pasmo górskie w Polsce.

4 Logo

5 Najwyższym wzniesieniem masywu Babiogórskiego jest Babia Góra nazywana również Diablakiem (1725 m n.p.m)

6 Pochodzenie nazwy Babia Góra nie jest do końca pewne
Pochodzenie nazwy Babia Góra nie jest do końca pewne. Jan Długosz zapisał nazwę szczytu jako „ Baba’’. W języku staropolskim słowo to oznaczało przedmioty duże, masywne, ciężkie. Przeważa jednak pogląd, że nazwa pochodzi od „Bab –Czarownic’’, które wedle podań ludowych miały na szczycie odprawiać swoje sabaty.

7 Na Babiej Górze wyróżniamy następujące piętra roślinności: - regiel dolny, który tworzą buki, jodły i świerk - regiel górny ze świerkami - piętro kosodrzewiny - piętro hal

8 Spośród bogactwa flory babiogórskiej należy wyróżnić dwa gatunki, których występowanie w Polsce ograniczone jest wyłącznie do terenu parku. Są to: rogownica alpejska i okrzyn jeleni, stanowiący symbol parku. Rogowica alpejska Okrzyn jeleni

9 Obszar Babiej Góry jest miejscem występowania wielu rzadkich i interesujących gatunków zwierząt. Spotkać można tutaj m.in. jelenie, sarny, lisy, zające, dziki oraz rysie, borsuki i wydry. Stałymi mieszkańcami Babiogórskich ostępów stały się także wilki oraz niedźwiedzie brunatne, wcześniej uważane w tych stronach za gatunek jedynie przechodni. Najliczniejszą grupę ssaków stanowią drobne gryzonie.

10

11 Babia Góra doczekała się uznania swojej wartości na arenie międzynarodowej. W 1977 roku obszar ten uznano za Rezerwat Biosfery UNESCO. Aktualnie jest on włączony do Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000, zarówno jako ostroja ptasia, jak i siedliskowa.

12 Koniec!


Pobierz ppt "BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google