Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Indie i Chiny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Indie i Chiny."— Zapis prezentacji:

1 Indie i Chiny

2 Indie i Chiny w Starożytności (Środkowy i Daleki Wschód w II i I tysiącleciu p.n.e.)
Legenda : - miejsce narodzin cywilizacji chińskiej - przypuszczalny zasięg kultury doliny Indusu - granice cesarstwa Czin - Wielki Mur Chiński - miejsce narodzin buddyzmu - kierunki rozprzestrzeniania się buddyzmu - przybycie Ariów do doliny Indusu

3 W dolinie Indusu Pierwsza cywilizacja w Azji Środkowej
Cytadela – twierdza Terakota – materiał z wypalonej i utwardzonej gliny Pierwsza cywilizacja w Azji Środkowej - powstała w połowie III tysiąclecia p.n.e. - na terenie dzisiejszego Pakistanu (w dolinie rzeki Indus) -> W dolinie rzeki mieszkańcy uprawiali: jęczmień, owies, pszenicę, ryż i bawełnę oraz hodowali bydło - podobnie jak Sumerowie czy Egipcjanie. Powstawały pierwsze miasta – Harappa i Mohendżo Daro (ulice starannie zrobione, a całość otaczały mury obronne) Miasta podzielone na 2 części : - zachodnią - znajdowała się tu cytadela – mieszkał tam władca - wschodnią - znajdowała się tu dzielnice mieszkalne, place oraz spichlerze, budynki wznoszono z wypalonej cegły W miastach rozwinął się system wodociągów oraz kanalizacji - dlatego w dolinie Indusu życie było wygodniejsze i bardziej higieniczne niż w ówczesnych miastach Bliskiego Wschodu, - ludność miała bieżącą wodę płynącą z rur natomiast nieczystości były odprowadzane do specjalnych zbiorników poza miastem. Mieszkańcy tych miast zajmowali się rzemiosłem i handlem. W warsztatach produkowali ceramikę, wyroby z kości słoniowej, kamienne rzeźby oraz figurki z brązu i terakoty.

4 Dolina Indusu podbita przez plemiona Ariów
Na początku II tysiąclecia p.n.e. dolinę Indusu najechały koczownicze indoeuropejskie plemiona Ariów. Podbiły one rdzenną ludność i założyły własne księstwa. Podzielili społeczeństwo na kasty. Kasty – zamknięte grupy społeczne posiadające różne prawa i obowiązki. Przynależność do kasty zależała od pochodzenia i była dziedziczona. Najwyższą kastę tworzyli Ariowie- różnili się jasnym kolorem skóry. System kastowy w Indiach funkcjonuje do dziś. Rdzenny – miejscowy, zamieszkujący dany teren od pokoleń

5 symbol Buddyzmu (koło Dharmy)
Ariowie wyznawali politeistyczną religię, której kontynuacje stanowi hinduizm. Siddhartha Gautama (zwany później Buddą) dał początek nowej religii – buddyzmowi. Początkowo buddyzm był wyznawany w Indiach. W kolejnych stuleciach stał się najbardziej rozpowszechnionym wyznaniem w Tybecie, Chinach, Korei, Japonii oraz w Indochinach i często był łączony z miejscowymi wierzeniami. Buddyzm wyznaje aż 700 milionów ludzi. (jedna z wielkich religii świata) Drewniany posążek Buddy powstał w XII w. w Japonii. symbol Buddyzmu (koło Dharmy)

6 Starożytne Chiny W III tysiącleciu nad rzekami Huang-ho i Jangcy narodziła się cywilizacja Chińska. Panował tam idealny klimat do uprawy roli. Dzięki dostatkowi pożywienia szybko zwiększała się liczba ludności i wkrótce zaczęły powstawać pierwsze miasta.

7 Wynalazki Chińskie Własne pismo, kalendarz, papier
i porcelanę Przedmioty z terakoty oraz brązu Produkcja delikatnej tkaniny - jedwabiu

8 Mur Chiński Przez setki lat Chiny były podzielone na wiele królestw toczących ze sobą długotrwałe walki. Ziemie Chińskie zostały zjednoczone dopiero w III w. p.n.e. Stałe zagrożenia państwa stanowiły jednak najazdy koczowniczych plemion z północy. Aby chronić kraj, cesarz wydał rozkaz o wybudowaniu muru wzdłuż północnej granicy Chin. Łączna długość tej budowli wynosi 2400 km.

9 Konfucjanizm Na przełomie IV i V w. p.n.e., w Chinach swoje nauki głosił Konfucjusz. Według tradycji mędrzec ten służył królowi, ale opuścił dwór władcy ze względu na panującą tam nieuczciwość. Po wielu latach wędrówki i zdobyciu doświadczenia stworzył własny system filozoficzny. Według chińskiego filozofa w życiu należy stosować odpowiednie zasady i pamiętać o ważnej roli rodziny. Ponadto wszyscy ludzie powinni kierować się humanitaryzmem, szacunkiem dla starszych oraz posłuszeństwem wobec prawa. Filozofia ta szybko zdobyła popularność w Chinach.


Pobierz ppt "Indie i Chiny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google