Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Symbolika ADWENTU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Symbolika ADWENTU."— Zapis prezentacji:

1 Symbolika ADWENTU

2 Adwent pochodzi od łacińskiego słowa adventus, czyli przyjście, przybycie.
Ma być to okres oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa – PARUZJĘ oraz Boże Narodzenie. Adwent obchodzony jest już od IV wieku, 4 tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie – mogą to być dni. Głównymi założeniami tego okresu jest radosne oczekiwanie na narodzenie Pana, ale także refleksja na ten temat. Z czasem Adwent przybrał nieco bardziej pokutny charakter, jednakże aktualnie odchodzi się od tego, a adwent znów przybiera bardziej radosną formę.

3 Ważnym i bardzo charakterystycznym symbolem adwentu jest wieniec adwentowy. Jest on przeważnie wykonany z gałązek drzew iglastych typu świerk, sosna lub jodła, a także liści laurowych, na kształt koła. Ozdobiony często ostrokrzewem i wstążkami, posiada również cztery świece. Są one bardzo istotnym elementem wieńca, gdyż każda kolejna świeca powinna być zapalana w następującą niedzielę Adwentu. Świece mają symbolizować upływ czasu i zbliżanie się jednocześnie do Bożego Narodzenia. Plan koła wieńca adwentowego symbolizuje wieczność Boga, natomiast gałęzie świerku bądź jodły, drzew niezrzucających igieł na zimę, oznaczać mają życie wieczne.

4

5 Roratka – świeca symbolizująca oczekującą narodzenia
Jezusa Matkę Bożą

6 RORATY W czasie adwentu tradycyjnie odprawia się poranne msze św.
zwane roratami (od „rorate caeli desuper”– rosę niebiosa spuśćcie nam) - na cześć Matki Bożęj, która zgodziła się urodzić Zbawiciela

7 W niektórych parafiach
praktykuje się roraty wieczorne

8 Szaty liturgiczne w adwencie przybierają kolor fioletowy,
zaś w 3. jego niedzielę, Niedzielę Gaudete czyli radości, różowy.

9 Lampion adwentowy – symbol adwentu, skierowany przede wszystkim do dzieci. Dzieci zabierają go na roraty. Lampion adwentowy można przygotować własnoręcznie. Materiał z jakiego się go wykonuje jest kwestią dowolną. Może być to karton lub kawałki drewna. W środku umieszcza się zapaloną świecę.

10 Kalendarz adwentowy - stanowi swego rodzaju miernik czasu pozostałego do Świąt. Kalendarz pochodzi z XIX wieku, nie jest to zatem stary zwyczaj. Kalendarze adwentowe przeważnie kryją w sobie łakocie i cukierki na każdy dzień.

11

12


Pobierz ppt "Symbolika ADWENTU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google