Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

22 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "22 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ WODY"— Zapis prezentacji:

1 22 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
WITAMY WSZYSTKICH ! 22 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

2

3 Woda bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii
jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na Ziemi.

4 Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina.
Potrzebuje jej i słoń, i bakteria; Nie można jej niczym zastąpić

5 Aby być zdrowym, każdy z przeszło sześciu miliardów ludzi musi codziennie przyjąć w posiłkach i napojach około dwóch i pół litra wody.

6 Gdyby jej nie było, nie istniałoby życie.
Brak wody uniemożliwia uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Bez wody nie ma żywności, a bez żywności nie ma życia!

7 Budowa cząsteczki wody

8 Woda występuje na naszym globie w trzech stanach skupienia:
Ciekłym Stałym Gazowym

9 Rodzaje wody w zależności od czystości i zastosowania
WODA SUROWA słona np. morska źródlana głębinowa gruntowa podskórna powierzchniowa np. rzeka opadowa np. deszczówka

10 WODA UŻYTKOWA destylowana przemysłowa pitna wodociągowa

11 Występowanie wody w przyrodzie
Woda jest na Ziemi bardzo rozpowszechniona. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają 70,8% jej powierzchni, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Część wody znajduje się pod powierzchnią ziemi lub w atmosferze (chmury, para wodna). Woda występująca w przyrodzie jest roztworem soli i gazów.

12 W kulturowej symbolice woda jest jednym z żywiołów
(czterech w kulturze europejskiej) i przeciwstawiana jest ogniowi, ziemi i powietrzu

13 Symbolizuje życie, płodność i oczyszczenie
WODA Symbolizuje życie, płodność i oczyszczenie

14 OBIEG WODY W PRZYRODZIE

15 ŚCIEKI I ZANIECZYSZCZENIA

16

17 ZANIECZYSZCZENIA WÓD

18

19 Zanieczyszczenia rolnicze
Składają się na nie środki ochrony roślin( pestycydy), które mają na celu niszczenie szkodliwych organizmów, niszcząc również organizmy pożyteczne. Duże znaczenie mają także nawozy sztuczne, tylko częściowo wykorzystywane przez rośliny. Ich nadmiar spływa z wodami deszczowymi i gruntowymi do zbiorników wodnych, powodując gromadzenie się środków odżywczych - co w efekcie prowadzi do zakłócenia równowagi ekologicznej ( eutrofizacja wód )

20 Zanieczyszczenia przemysłowe
Powstają między innymi: -przy wydobywaniu surowców, -w trakcie chłodzenia urządzeń, -filtracji, -destylacji Ich skład jest bardzo zróżnicowany i zależny od rodzaju produkcji. Są one szkodliwe dla organizmów żywych, gdyż działają na nie, niszcząc wątrobę, przewód pokarmowy i układ krążenia.

21 Zanieczyszczenia komunalne
Są to ścieki miejskie- mieszanina odpadów z gospodarstw domowych, fekaliów, odpadów ze szpitali, łaźni, pralni i zakładów przemysłowych. Znaczną ich część stanowią występujące w postaci zawiesiny lub rozpuszczone związki organiczne, głównie białka, tłuszcze i węglowodany. Zawierają one także chorobotwórcze drobnoustroje, które są źródłem takich chorób, jak tyfus, cholera, dur brzuszny, choroba He-inego Mediny. Kolejnym ważnym składnikiem ścieków są metale ciężkie np. ołów, rtęć. Substancje te, jeśli przenikną do organizmów zwierzęcych, w tym organizmu ludzkiego, powodują uszkodzenia wątroby, naczyń krwionośnych, serca, układu nerwowego i kości.

22 Klasy czystości wody : Pierwsza – bardzo dobrej jakości
Druga – dobra jakość Trzecia – zadowalająca Czwarta – niezadowalająca Piąta – zła jakość NAJWIĘCEJ WÓD W POLSCE TO WODY CZWARTEJ I PIĄTEJ KLASY CZYSTOŚCI

23 OCZYSZCZANIE I OCHRONA WÓD

24 Najważniejszym sposobem, dzięki któremu można wpływać na ochronę wód jest budowa oczyszczalni ścieków. W naszym kraju zaczynają się pojawiać bardzo nowoczesne oczyszczalnie, dzięki którym możliwe jest oczyszczanie ścieków oraz wprowadzanie ich do dalszego użycia.

25 METODY OCZYSZCZANIA ŚCIEKÓW:
MECHANICZNE ( I stopień ) BIOLOGICZNE ( II stopień ) CHEMICZNE ( III stopień )

26 OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW

27 SPOSOBY OCHRONY WÓD Występuje bardzo wiele sposobów, które pozwalają zwiększyć ochronę wód. Każdy z nas powinien jednak szczególna troskę przyłożyć do tego, by oszczędzać wodę w jak największym stopniu. Jednym ze sposobów ochrony wód jest składowanie odpadów w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach. Niestety bardzo często można zobaczyć śmieci typu puszki, papierki, butelki pływające w naszych rzekach. Musimy pamiętać, iż takim zachowaniem szkodzimy nie tylko środowisku, ale także samemu sobie!

28 A CO TY MOŻESZ ZROBIC, ABY OSZCZĘDZAĆ WODĘ ?
Regularnie naprawiaj cieknące krany, uszczelki. Myjąc zęby, nalewaj wody do kubka. Używaj wodooszczędnej spłuczki. Zbieraj “deszczówkę” do podlewania roślin. Używaj ekologicznych środków czyszczących (płynów, proszków). Zmywaj naczynia w misce. Bierz prysznic zamiast kąpieli. Pierz jedynie brudne ubrania, ustawiając program na “ekonomiczny”

29 Z pozoru trudno uwierzyć, że planeta, której większą część powierzchni zajmuje woda, cierpi na jej niedobór. Jednak 97% wody na świecie nie nadaje się do picia ani nawadniania ze względu na duże zasolenie, a znaczna część pozostałej jest uwięziona w niedostępnych zasobach wód głębinowych, lodowcach i lądolodach.

30 Czy światu wystarczy wody?
Pijemy ją, używamy do wytwarzania elektryczności, nawadniania pól uprawnych……… I do granic możliwości eksploatujemy jej zasoby! Czy światu wystarczy wody?

31 Zasoby wodne a potrzeby człowieka
Mapa pokazuje tereny dotknięte niedoborem wody.

32 Jedną z największych sprzeczności tkwiących w naturze ludzkiej jest to, że cenimy sobie tylko te rzeczy, których nam brakuje. Wodę doceniamy dopiero wtedy, gdy wysychają studnie. A wysychają nie tylko na terenach podatnych na suszę, ale również tam, gdzie zazwyczaj wody było pod dostatkiem. Problem niedoboru wody dobrze rozumieją ci, którzy borykają się z nim na co dzień.

33

34

35 Według szacunków WHO każdego dnia około 6 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób związanych z niedostatkiem czystej wody. Oznacza to, że co 15 sekund umiera jedno dziecko.

36 ONI JEJ PRAGNĄ !!

37 POLSKA AKCJA HUMANITARNA:
Wiercimy dla nich (czyli mieszkańców Południowego Sudanu i Darfuru) studnie, żeby woda była blisko! Możesz pomóc!!!

38 Przyłącz się do akcji „ZBIERAM WODĘ”
Przelej dowolną kwotę na konto: BPH Dokonaj wpłaty za pośrednictwem karty kredytowej lub kup jeden z gadżetów wodnych: kroplę „ZBIERAM WODĘ” – dostępna w sklepiku internetowym; breloczek „ZBIERAM WODĘ” – dostępny w sklepiku internetowym; lub kup butelkę wody mineralnej CISOWIANKA każda sprzedana butelka (0,3 l) to dostęp do 5 litrów czystej wody dla jednej osoby na dzień!

39 Do tej pory dzięki akcji „ZBIERAM WODĘ” wywiercono 8 studni w Południowym Sudanie, 5 studni w Darfurze i naprawiono 10 studni w Południowym Sudanie, dzięki którym dostęp do bezpiecznej wody uzyskało osób! Dziękujemy za wsparcie! - ( PAH )

40 MY TEŻ MOŻEMY POMÓC ! 1% podatku na PAH – pomoże wybudować nowe studnie w Sudanie i Darfurze !!

41 Woda jest najważniejsza na świecie Dbajmy o nią wszyscy!

42 PIĘKNO NASZYCH WÓD

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ !


Pobierz ppt "22 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ WODY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google