Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święto Flagi 2 maja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święto Flagi 2 maja."— Zapis prezentacji:

1 Święto Flagi 2 maja

2 2 maja – Dzień Flagi Narodowej
W życiu każdego narodu są takie chwile, które każdego zmuszają do zatrzymania się, zastanowienia, do odnalezienia w sobie tych pokładów uczuć, które zbliżają wszystkich Polaków i  czynią z nas jeden naród. Jeżeli uważamy się za patriotów to okażmy szacunek wobec tradycji i kultury, bo patriotyzm jest naturalnym uczuciem każdego obywatela. Patriotyzm to miłość do wolności, do ojczyzny, do religii i własnego języka, a wyrażamy go przez symbole. Tym najważniejszym jest narodowa flaga.

3 KIEDY OBCHODZIMY ŚWIĘTO FLAGI?
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Jest to święto stosunkowo młode. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego Obchodzi się je poprzez organizowanie różnego rodzaju akcji i manifestacji politycznych. Przykładowo w Darłowie odbywa się Bieg Flagi. W Warszawie 2 maja 2012 r. Prezydent Bronisław Komorowski otworzy wystawę „Biało - czerwona na białym”, która w sposób niekonwencjonalny prezentuje niezwykłe dokonania Polaków pod znakiem flagi.

4 Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej (flaga Polski)-jest jednym z symboli naszego państwa. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej

5 Ciekawostka Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie[5]. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

6 Znaczenie heraldyczne barw polskiej flagi
Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej[4]. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie: Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie. Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność[4].

7 Konstrukcja i wymiary flagi

8 Siegessäule Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) – niemiecka kolumna znajdująca się w parku Großer Tiergarten w Berlinie zaprojektowana przez Heinricha Stracka po1864 roku w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie duńskiej z 1864 (zagarnięcie Szlezwiku-Holsztyna), odsłonięta 2 października 1873, upamiętniająca także zwycięstwa w wojnie z Austrią i w wojnie z Francją. Na szczycie kolumny wzniesiono brązową figurę Nike(Wiktorii) o wysokości 8,3 metrów i wadze 35 ton, zaprojektowaną przez Friedricha Drakego. Łączna wysokość kolumny wraz ze statuą wynosi 66,89 m. Wewnątrz kolumny znajdują się schody (285 stopni) prowadzące na położoną na wysokości 50,66 m platformę widokową.

9 Dziękuję za uwagę  Wykonała : Dominika Śliwa 5a


Pobierz ppt "Święto Flagi 2 maja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google