Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mydła, środki czystości, kosmetyki oraz preparaty kosmetyczne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mydła, środki czystości, kosmetyki oraz preparaty kosmetyczne."— Zapis prezentacji:

1 Mydła, środki czystości, kosmetyki oraz preparaty kosmetyczne.

2 Mydła

3 Sole metali alkalicznych, głównie sodu, magnezu, litu, potasu i wyższych kwasów tłuszczowych o atomach węgla. Mydła znane są od starożytności, zostały wynalezione przez Fenicjan i służą od tego czasu jako środki zarówno myjące jak i piorące. Myjący efekt mydeł wynika z ich własności amfifilowych. Amfifilowość – zjawisko, polegające na jednoczesnej niepełnej rozpuszczalności danego związku rozpuszczalnikach.

4

5 Otrzymywanie : Mydła otrzymuje się w wyniku reakcji hydrolitycznego zmydlania trójglicerydów wodorotlenkami. Reakcja zachodzi szybciej w obecności niewielkich ilości etanolu. Koniec zmydlania stwierdza się, gdy mała próbka mydła rozpuszcza się w wodzie (brak śladów tłuszczu).

6 Podział mydeł : Ze względu na konsystencję mydła: twarde miękkie
ciekłe Ze względu na odczyn wodnych roztworów: alkaliczne obojętne

7 Ze względu na rodzaj metalu alkalicznego obecnego w mydłach:
- mydła sodowe (białe i twarde), które są stałe w temperaturze pokojowej i rozpuszczalne w wodzie – produkuje się z nich mydła w kostkach. - mydła magnezowe, które są ciekłe w temperaturze pokojowej – produkuje się z nich szampony, płyny do kąpieli i mydła w płynie. - mydła litowe, które są pół-ciekłe w temperaturze pokojowej i słabo rozpuszczają się w wodzie – nie stosuje się ich jako środków myjących, lecz stosuje jako dodatki do litowych smarów łożyskowych. - mydła potasowe, które są miękkie (maziste) zwane mydłem szarym, rozpuszczalne w wodzie. - mydła wapniowe , nierozpuszczalne w wodzie, tworzą się najczęściej podczas reakcji mydła np. potasowego z chlorkiem wapnia (zawartego w wodzie twardej) na skutek reakcji wytrąca się mydło wapniowe, nierozpuszczalne w wodzie.

8 Środki czystości :

9 Do środków czystości możemy zaliczyć np:
Płyny do prania Płyny do mycia naczyń Proszki do prania Szampony, płyny do kąpieli Pasty do zębów Wybielacze itp. :)

10 Środki czyszczące : zalicza się do nich preparaty, których głównym zadaniem jest utrzymywanie czystości. Środki czyszczące zwykle zawierają detergenty, rozpuszczalniki lub proszki usuwające niepożądane substancje.

11 Detergenty : sole sodowe estratów kwasu siarkowego z wyższymi alkoholami. związki lub ich mieszaniny, które stanowią aktywny czynnik wszelkich środków czystości, takich jak np. środki do mycia naczyń w zmywarkach.

12 W przemyśle środków czystości rozgranicza się jednak wyraźnie "detergenty właściwe" - składniki środków czyszczących - takie jak nabłyszczacze, dodatki koloryzujące, dodatki zapachowe, odżywcze, antystatyczne, wybielające itp.

13 Co i jak ? O.o Detergenty "czyszczą" dzięki temu, że działają na brud/nieczystości na następujące sposoby: zachowują się jak surfaktanty - ułatwiając mieszanie się brudu z wodą (lub innym rozpuszczalnikiem) ułatwiają zwilżenie mytych powierzchni. zmieniają pH powierzchni, co prowadzi do zrywania wiązań wodorowych ,którymi brud jest związany z powierzchnią lub zmiana pH prowadzi do rozkładu substancji tworzących brud Obniżają twardość wody, dzięki czemu woda lepiej zwilża powierzchnię i łatwiej rozpuszczają się w niej związki jonowe, tworzące brud. rozkładają brud poprzez reakcję utlenienia. działają pianotwórczo - zwiększając powierzchnię styku brudu ze środkiem myjącym

14 Kosmetyki i preparaty kosmetyczne :

15 Podział kosmetyków : Ze względu na część ciała dla których są przeznaczone: środki do skóry włosów paznokci Twarzy Ze względu na grupę docelową: dla kobiet dla mężczyzn dla dzieci Ze względu na funkcję: czyszczące pielęgnujące i ochronne zapachowe do zmiany wyglądu, czyli kosmetyki kolorowe. Wiele z kosmetyków należy naraz do kilku z tych grup. Np: mydło może jednocześnie czyścić i nawilżać czyli pielęgnować skórę.

16 Środki pielęgnujące i ochronne :
Środki te służą przede wszystkim do utrzymywania powierzchni określonych części ciała w możliwie jak najlepszym stanie naturalnym. Część środków pielęgnujących ma też charakter leczniczy. Do tego rodzaju środków zalicza się: kremy balsamy olejki pianki pomadki

17 Środki zapachowe : Środki te służą do nadawania określonym częściom ciała przyjemnego zapachu lub zapobiegania wydzielania się nieprzyjemnych woni. Zalicza się do nich: perfumy Wody perfumowane Wody toaletowe Wody kolońskie dezodoranty antyperspiranty

18 Środki do zmiany wyglądu :
Są to środki, które służą do świadomej, nienaturalnej, tymczasowej zmiany wyglądu. Zalicza się do nich: środki do makijażu twarzy i ciała: Szminki, błyszczyki, konturówki do ust Tusze do rzęs lub brwi, henna cienie, eyelinery i kredki do oczu Pudry, podkłady, bazy, korektory Róże, bronzery Lakiery do paznokci środki nabłyszczające ciało środki do zmiany lub utrwalenia wyglądu włosów: Farba do włosów Pianka Lakier Żel do włosów Guma do włosów Brylantyna oraz wosk Istnieją metody do trwałej zmiany wyglądu takie jak np: makijaż permanentny.

19 Dziękujemy za uwagę 


Pobierz ppt "Mydła, środki czystości, kosmetyki oraz preparaty kosmetyczne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google