Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fizyka w sporcie Żaneta Drożdżyńska Zuzanna Majewska Mateusz Ciszak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fizyka w sporcie Żaneta Drożdżyńska Zuzanna Majewska Mateusz Ciszak"— Zapis prezentacji:

1 Fizyka w sporcie Żaneta Drożdżyńska Zuzanna Majewska Mateusz Ciszak
Wiktor Juskowiak Dawid Nowak Marcin Machowski Tobiasz Frąckowiak

2 Jak wiemy fizyka obecna jest w naszym życiu na co dzień, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Towarzyszy nam w każdym momencie i w każdej dziedzinie, również w sporcie. To tutaj najwyraźniej widać jak bezwzględna siła grawitacji zderza się z siłą tarcia i odwrotnie. Również opór nie tylko powietrza, ale także wody odgrywa istotną role w sporcie, umożliwiając uprawienie takich sportów jak lekkoatletyka czy pływanie. W zasadzie gdyby nie fizyka i prawa nią rządzące, prawdopodobnie uprawienie jakiegokolwiek sportu byłoby rzeczą niemożliwą i niewykonalną.

3 Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport!

4 Piłka nożna Fizyka w grze w nogę daje o sobie znać dopiero, gdy na boisku piłka zostanie wprawiona w ruch. Piłka wirując wokół własnej osi, powoduje, że prędkość powietrza (względem piłki), które ją opływa, nie jest jednakowa po każdej stronie. Powietrze przepływa szybciej po tej stronie, po której ruch powierzchni piłki jest zgodny z ruchem powietrza. Piłka w locie musi mieć odpowiednią prędkość.

5 Dlaczego można podkręcić piłkę?
Na piłkę znajdującą się w powietrzu działa siła ciężkości skierowana w dół i siła oporu powietrza skierowana przeciwnie do kierunku ruchu. Żadna z nich nie może spowodować, że piła w locie skręci w bok. Wiadomo jednak, że szybko obracająca się piłka może zmienić kierunek lotu.

6 Bieganie Bieganie to sport zużywający bardzo dużo energii, a fizyka umożliwia osiągać takie same rezultaty, lecz z mniejszym nakładem energii. Kolejnym przykładem zastosowania fizyki są wymachy rąk. Załóżmy że ręka jest wahadłem jeśli jest wyprostowana (długa) aby nią poruszyć potrzebujesz więcej siły. Zginając rękę w łokciach skracamy wahadło dzięki czemu możemy zwiększać częstotliwość zużywając mniej energii.

7 Siatkówka Zgodnie z zasadami taktyki obrony zawodnicy ustawieni są na tzw. prostej i skosie. Dzięki wyprzedzającej ocenie zachowania atakującego, umiejętności “czytania gry” zajmują miejsca, w które może być skierowana piłka, jeszcze przed jej uderzeniem. Broniący czeka na piłkę i potrafi dokładnie ją przyjąć, jeśli leci ona z małą prędkością. Trudności pojawiają się przy wyjątkowo silnych uderzeniach, kiedy prędkość piłki jest bardzo duża. Wówczas broniący może nie zdążyć skorygować ułożenia kończyn górnych i przemieścić się do piłki nawet na niewielką odległość.

8 Grawitacja Wielu biegaczy boryka się ze złymi nawykami ruchu jak bieganie w pozycji pionowej (siła grawitacji ciągnie w dół). Jednak gdy trochę się pochylisz-siła grawitacji pociągnie cię do przodu. Na opór powietrza podczas biegania mają wpływ długie włosy, luźny strój.

9

10 A Ty? Gdzie jeszcze dostrzegasz fizyke?

11 Dziękujemy za obejrzenie! 


Pobierz ppt "Fizyka w sporcie Żaneta Drożdżyńska Zuzanna Majewska Mateusz Ciszak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google