Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODSTAWA SYSTEMU HACCP przykładowy fragment prezentacji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODSTAWA SYSTEMU HACCP przykładowy fragment prezentacji"— Zapis prezentacji:

1 PODSTAWA SYSTEMU HACCP przykładowy fragment prezentacji
ZASADY GMP PODSTAWA SYSTEMU HACCP przykładowy fragment prezentacji

2 ZASADY GMP Zasady GMP to nic innego jak codzienna praktyka wykonywana w zakładzie oceniana od wielu lat przez służby IW poprzez np.SPIWET Skrót GMP oznacza dobra praktyka produkcyjna Zasady GMP stanowią fundament do tworzenia kompleksowego systemu zapewnienia jakości zdrowotnej w produkcji żywności.

3 Zasady GMP Dobra Praktyka Produkcyjna - / Good Manufacturing Practice j. ang /działania, które muszą być podjęte, i warunki, które muszą być spełniane, aby produkcja żywności oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością odbywały się w sposób zapewniający właściwą jakość zdrowotną żywności, zgodnie z przeznaczeniem.

4 Zasady GMP

5

6 Budynek Najważniejszą funkcją budynków jest ochrona personelu i środowiska produkcyjnego przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych. Zewnętrzne konstrukcje budynków utrudniają dostęp ptaków, gryzoni oraz insektów do wewnątrz. Powierzchnie ścian wewnętrznych powinny być wolne od pęknięć, szczelin, w których mogłyby zagnieździć się szkodniki lub gromadzić zanieczyszczenia. Ściany powinny być gładkie i odporne na działanie środków myjących i dezynfekujących. Podłogi powinny być wykończone materiałem łatwym do utrzymania w czystości, odpornym na wodę i środki myjące (nachylenie 1-2%). W pomieszczeniach produkcyjnych, socjalnych oraz magazynowych połączenia ściana-ściana, ściana-podłoga są zaokrąglone, co ułatwia ich czyszczenie i mycie.

7 Kontrola mikrobiologiczna półtusz, sprzętu
Bydło: kark, szponder, bok oraz krzyżowa

8 Kontrola mikrobiologiczna półtusz, sprzętu
Trzoda chlewna: grzbiet, podgardle (lub policzki), tylne nogi (szynka) oraz brzuch

9 Plan dystrybucji wody

10 Plan poboru wody pitnej do analiz
Główne ujęcie 1 Poczekalnia żywca M* Główne ujecie 2 Wejście do części socjalnej Punkt 2 Brudna cześć uboju pom. 2.0 Zwrócenie się z pismem o udostępnienie wyników badań fizyko chemicznych -- FCH*

11 Woda Pobór szczytowy A1+B+C 37 705,4l/doba
F(pow., sposobu mycia, ilości personelu, rodzaju technologii, typów urządzeń i maszyn) Różnica w poborze szczytowym wody wynika bezpośrednio z wyboru sposobu mycia zakładu.

12 Higiena pracownicza

13 Ochrona przed szkodnikami DDD

14 Ochrona przed szkodnikami DDD
Sporządzenie listy działań korygujących. Wykonanie chemicznych zabiegów dezynsekcji Przeprowadzenie szkoleń dla pracowników Zakładu o szkodnikach Pomiary aktywności szkodników Usunięcie padłych sztuk

15 CDN.


Pobierz ppt "PODSTAWA SYSTEMU HACCP przykładowy fragment prezentacji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google