Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tolerancja religijna drogą do pokoju w przyszłości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tolerancja religijna drogą do pokoju w przyszłości"— Zapis prezentacji:

1 Tolerancja religijna drogą do pokoju w przyszłości
Projekt Comenius

2 CO TO JEST COMENIUS? To grupa programów wchodzących w skład europejskiego projektu Uczenie się przez całe życie nadzorowanego i finansowanego przez Komisję Europejską. W skład projektu Comenius wchodzą: Partnerskie projekty szkół: wielostronne i dwustronne, Partnerskie Projekty Regio, Asystentura Comeniusa, Mobilności Szkolnej Kadry Edukacyjnej, Wyjazdy Indywidualne Uczniów Wizyty przygotowawcze i seminaria kontaktowe

3 Co jest celem projektu Comenius?
Wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, Poprawa pod względem jakościowym i ilościowym partnerstw pomiędzy szkołami, czyli tzw. mobilności, Zwiększanie możliwości wzajemnego uczenia się, Wymiana najlepszych praktyk, Rozwijanie struktur współpracy międzynarodowej.

4 Dlaczego Tolerancja Religijna?
Temat tolerancji religijnej został przeze mnie wybrany pod wpływem obserwacji wydarzeń na świecie oraz coraz wyraźniej rysujących się antagonizmów pomiędzy religiami. Naszym celem było zapobieżenie kierowaniu się uprzedzeniom i stereotypom religijnym podczas wydawania własnych opinii na temat różnych grup religijnych. Chcieliśmy aby zastanawiając się nad źródłami konfliktów międzynarodowych nasi uczniowie nie osądzali na podstawie religii oraz pochodzenia.

5 Szkoły partnerskie: LICEO SCIENTIFICO STATALE „GALILEO GALILEI”, CIVITAVECCHIA, WŁOCHY, CAROLUS CLUSIUS COLLEGE, ZWOLLE, HOLANDIA, CARLTON BOLLING COLLEGE, BRADFORD, WIELKA BRYTANIA, GIMNAZJUM NR 1 IM. ŚW. JANA BOSKO W WOLI.

6 Cele projektu: Poznawanie poszczególnych religii oraz tradycji, obyczajów, świąt i innych istotnych elementów z nimi związanych, Nauka tolerancji względem odmienności, nie tylko religijnej, Poszerzanie wiedzy dotyczącej kultury, geografii i historii krajów partnerskich, Doskonalenie posługiwania się językiem angielskim podczas wykonywania zadań projektowych oraz komunikacji w projekcie, Wzrost umiejętności informatycznych, Doskonalenie umiejętności społecznych uczniów.

7 SPOTKANIA PARTNERSKIE ORAZ INNE DZIAŁANIA PROJEKTOWE

8 WOLA – LISTOPAD 2011

9 WOLA – LISTOPAD 2011 Podczas spotkania w Polsce:
Uczniowie ze szkół partnerskich spotkali się po raz pierwszy, Przedstawiono prezentacje wszystkich szkół na temat swojej szkoły, miejscowości i regionu, Odwiedzano miejsca kultu religijnego, np. Jasna Góra, Wadowice, krakowski Kazimierz wraz z synagogą i żydowskim cmentarzem, Kaplicę Zygmuntowską na Wawelu oraz Kościół Mariacki, Odbyło się wiele działań integrujących grupę: rozgrywki sportowe, dyskoteka, dzień z rodziną goszczącą.

10 CIVITAVECCHIA – KWIECIEŃ 2012

11 CIVITAVECCHIA – KWIECIEŃ 2012
W trakcie spotkania we Włoszech: Zaprezentowano historię krajów partnerskich przygotowaną przez każdą ze szkół, Odbyła się wycieczka do Rzymu, gdzie wszyscy uczestnicy spotkania zwiedzili Muzea Watykańskie wraz z Bazyliką św. Piotra, Meczet – największy we Włoszech, Synagogę i pozostałości rzymskiego getta oraz zabytki starożytnego Rzymu, Rozmawiano na temat religii katolickiej, prezentowano jej tradycje, święta oraz najistotniejsze aspekty wiary, Wszyscy skorzystali z wspaniałej pogody i delektowali się włoską kuchnią!

12 CZERWIEC 2012 – ODWIEDZANIE MIEJSC KULTU INNYCH RELIGII W POLSCE
Spotkanie z proboszczem parafii ewangelickiej w Pszczynie i zwiedzanie kościoła, Wizyta w Centrum Muzułmańskim w Katowicach, udział w prelekcji na temat Islamu.

13 ZWOLLE – PAŹDZIERNIK 2012

14 ZWOLLE – PAŹDZIERNIK 2012 Wizyta w Holandii:
Przebiegała pod znakiem religii protestanckiej, Szkoły partnerskie przedstawiały przygotowane przez siebie filmy i prezentacje dotyczące religii obecnych w krajach partnerskich, Uczniowie rozmawiali na temat tolerancji religijnej, wpływu religii na życie codzienne mieszkańców krajów partnerskich, Uczestnicy spotkania odwiedzili Amsterdam oraz Delft.

15 WARSZTATY NA TEMAT TOLERANCJI RELIGIJNEJ – WOLA, STYCZEŃ 2013
Warsztaty były prowadzone przez imama z Centrum Muzułmańskiego w Katowicach.

16 BRADFORD – MARZEC 2013

17 BRADFORD – MARZEC 2013 Podczas spotkania w Wielkiej Brytanii:
Uczniowie rozmawiali na temat religii Muzułmańskiej oraz zwiedzali miejsca kultu religijnego tj. meczet w Londynie, Katedra św. Pawła w Londynie, szkoła muzułmańska i meczet w Bradford, polski kościół w Bradford, Prezentowano typowe uprzedzenia i stereotypy na temat poszczególnych religii oraz omawiano ich wpływ na kształtowanie opinii publicznej, Uczestnicy spotkania złożyli wizytę w ratuszu w Bradford i spotkali się z władzami miasta.

18 EFEKTY PROJEKTU Poznanie przez uczniów innych religii niż ich własna,
Poszerzanie horyzontów myślowych, wzrost postaw prospołecznych takich jak wzajemna akceptacja, tolerancja i zrozumienie, Doskonalenie umiejętności językowych i informatycznych, Udział w wyjazdach zagranicznych – spotkaniach partnerskich, Dodatkowe środki finansowe na zakup sprzętu i materiałów niezbędnych przy realizacji projektu, Kształtowanie umiejętności współpracy międzynarodowej oraz porozumienia pomiędzy młodymi ludźmi z różnych krajów Europy.

19 PRODUKTY KOŃCOWE PROJEKTU
Strona internetowa: Broszura dotycząca tolerancji religijnej, CD przewodnik po religiach w krajach partnerskich projektu.

20 KOORDYNATOR PROJEKTU: JOANNA KOCIOŁA
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ KOORDYNATOR PROJEKTU: JOANNA KOCIOŁA


Pobierz ppt "Tolerancja religijna drogą do pokoju w przyszłości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google