Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ARIANIE, CZYLI BRACIA POLSCY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ARIANIE, CZYLI BRACIA POLSCY."— Zapis prezentacji:

1 ARIANIE, CZYLI BRACIA POLSCY.
ROZŁAM W KALWINIźMIE ARIANIE, CZYLI BRACIA POLSCY.

2 Kim jesteśmy i jak powstaliśmy?
W latach pięćdziesiątych XVI w. doszło w Kościele kalwińskim do powstania różnic pomiędzy szlachtą, a ministrami pochodzenia plebejskiego. W 1563 r. doszło do rozłamu na tzw. zbór większy (kalwiński) i zbór mniejszy (ariański). Lewe skrzydło, czyli my arianie, zwani jesteśmy także braćmi polskimi.

3 Ideologia religijna: Źródłem naszej wiedzy o świecie duchowym i życiu jest Pismo Święte. Jednakże odrzucamy wiarę w dogmat o Trójcy Świętej, tak jak nasz średniowieczny poprzednik, Ariusz. Występujemy przeciwko chrzczeniu niemowląt jako aktowi bez udziału świadomości człowieka.

4 Zwalczamy wiarę w nieśmiertelność duszy;
Wyrażamy wątpliwość w boskość Jezusa Chrystusa (Potwierdzeniem tego jest noszenie przez naszych współwyznawców medali z napisem Chrystus-człowiek).

5 Ideologia społeczna: Występujemy w obronie wolności: potępiamy pańszczyznę, służbę wojskową, poddaństwo chłopów i karę śmierci. Jesteśmy zwolennikami tolerancji religijnej: domagamy się równouprawnienia Żydów i Romów, mieszczan i kobiet. Głosimy braterstwo ludów, potępiamy wojnę. Przestrzegamy zasad etyki w stosunkach międzyludzkich, zachowujemy ewangeliczne cnoty ubóstwa i braterstwa.

6 Oferta edukacyjna: Serdecznie zapraszamy do Akademii Rakowskiej, która jest europejskim ośrodkiem studiów matematycznych, filozoficznych oraz drukarstwa, do którego zjeżdża się młodzież z całej Europy. Zwana jest także Sarmackimi Atenami. Propagujemy w niej odkrycie Mikołaja Kopernika. Znane są również nasze gimnazja w Pińczowie, Seceminie, Łańcucie i Lewertowie.

7 Wprowadziliśmy do nauczania język polski, znacznie ograniczając łacinę
Wprowadziliśmy do nauczania język polski, znacznie ograniczając łacinę. Wydajemy podręczniki na bardzo wysokim poziomie, oparte na najnowszych zdobyczach nauk przyrodniczych.

8 SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Jeśli chcesz i czujesz powołanie-dołącz do nas! Nasza siedziba znajduje się w Rakowie przy ulicy Ariańskiej 1. Zgłoś się do czołowych przywódców- Grzegorza Pawła z Brzezin oraz Marcina Czechowica. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

9 Prezentację przygotowali:
Ewelina Decker Paulina Gołębiowska Marika Trybulska Jakub Perczyński.


Pobierz ppt "ARIANIE, CZYLI BRACIA POLSCY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google