Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYNALAZKI XIX WIEKU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYNALAZKI XIX WIEKU."— Zapis prezentacji:

1 WYNALAZKI XIX WIEKU

2 Tabela wybranych wynalazków
ROK WYNALAZEK WYNALAZCA 1802 Kuchenka gazowa Zachaus Winzler 1804 Szybowiec Sir George Cayley 1810 Konserwy Peter Durand 1816 Stetoskop Rene Laënnec Gaśnica George Manby 1821 Silnik Elektryczny Michael Faraday 1830 Kosiarka Edmund Budding 1839 Rower Kirkpatrick Macmillan 1844 Alfabet Morse'a Samuel Morse

3 Kuchenka Gazowa Kuchenka gazowa – rodzaj kuchenki wykorzystującej gaz ziemny lub mieszaninę propan-butan (LPG). Najczęstsza konfiguracja tego typu kuchenki wyposażana jest w 4 palniki do gotowania i piekarnik. Obecnie coraz częściej w kuchenkach gazowych stosuje się piekarniki elektryczne oraz elektryczne zapalniki. W miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej używa się kuchenki gazowe zasilane gazem LPG (mieszanina propanu i butanu) z butli. Stosowane są modele przenośne kuchenek gazowych zasilane z butli gazowej napełnionej mieszaniną propan-butan, podobnie jak stacjonarne kuchenki w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Wyposażone najczęściej w jeden lub dwa palniki.

4 Szybowiec Szybowiec to statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna) nieposiadający własnego napędu, czyli silnika.

5 Konserwy Konserwa - potoczne określenie produktu żywnościowego w puszce, słoju lub plastikowym pojemniku charakteryzującego się wydłużonym okresem przydatności do spożycia. Trwałość produktów zapewnia proces sterylizacji oraz szczelność opakowania chroniąca przed dostępem powietrza i zanieczyszczeń. Do niektórych produktów dodawane są także chemiczne środki konserwujące np. azotan sodu lub potasu w przetworach mięsnych. Produkty konserwowane w puszkach wprowadził francuski browarnik Nicolas Appert, z Anglikiem, Peterem Durandem. Jego pomysł kupiła firma Donkin, Hall and Gamble. W 1810 założyła ona zakłady puszkujące żywność i od 1831 puszkowaną żywność można było zakupić w londyńskich sklepach.

6 Stetoskop Stetoskop - inna nazwa to fonendoskop – przyrząd diagnostyczny stosowany w medycynie, służący do osłuchiwania pacjenta, głównie jego klatki piersiowej, serca i jamy brzusznej.

7 Gaśnica Gaśnica to urządzenie (najczęściej przenośne) służące do gaszenia pożarów. Mniejsze gaśnice stosuje się w samochodach, większe w obiektach publicznych i przemysłowych. Istnieją także agregaty gaśnicze złożone z jednej lub większej liczby dużych gaśnic zaopatrzonych we wspólną dyszę i umieszczonych na dwukołowym podwoziu. Gaśnice zgodnie z przepisami, muszą być pomalowane na kolor czerwony.

8 Silnik Elektryczny Silnik elektryczny – maszyna elektryczna, w której energia elektryczna zamieniana jest na energię mechaniczną.

9 Kosiarka Kosiarka – maszyna rolnicza służąca do koszenia traw i roślin zielonych. Kosiarka Spalinowa Kosiarka Pokosowa

10 Rower Rower – jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami. Pierwotnie nosił nazwę welocyped oraz bicykl i podobnie nazywany jest w większości nowożytnych języków europejskich. Obecna polska nazwa pochodzi od brytyjskiej firmy Rover, która dawniej produkowała rowery.

11 Alfabet Morse’a Kod Morse'a – stworzony w 1840 przez Samuela Morse'a i Alfreda Vaila sposób reprezentacji alfabetu, cyfr i znaków specjalnych za pomocą dźwięków, błysków światła, impulsów elektrycznych lub znaków popularnie zwanych kreską i kropką.

12 ŹRÓDŁO Tekst: Wikipedia Grafika:

13 KONIEC! Autorki: Ola Solińska, Jagoda Czaja KLASA VI „a”


Pobierz ppt "WYNALAZKI XIX WIEKU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google