Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kształtowanie poczucia własnej wartości u dzieci.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kształtowanie poczucia własnej wartości u dzieci."— Zapis prezentacji:

1 Kształtowanie poczucia własnej wartości u dzieci.

2 Stabilne poczucie własnej wartości pozwala nam dokonywać w życiu właściwych wyborów. Osoba, która ma wysoką samoocenę sama dobrze czuje się ze sobą i inni dobrze czują się z nią.

3 Dlaczego poczucie własnej wartości jest takie ważne?

4 Poczucie własnej wartości jest jedną
z najważniejszych potrzeb człowieka. Bez niego nie jesteśmy w stanie rozwijać się, zdobywać wiedzę i umiejętności, budować relacji z ludźmi, osiągnąć szeroko rozumianego sukcesu. Jeśli nawet zdecydujemy się podjąć jakieś wyzwanie, to bez wiary we własne możliwości zakończy się to nie powodzeniem.

5 Przekonania na temat świata i na temat siebie samego
powstają w dzieciństwie. To rodzice powinni zaszczepić w dziecku poczucie własnej wartości i pomóc dziecku je rozwijać.

6 POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI TO PRZEKONANIE, ŻE DORASTAMY DO ŻYCIA I JEGO WYMAGAŃ. OPIERA SIĘ NA WIERZE WE WŁASNE MOŻLIWOŚCI I SZACUNKU DO SIEBIE.

7 JEST: POCZUCIEM PEWNOŚCI, ŻE POTRAFIMY STAWIĆ CZOŁA PODSTAWOWYM WYZWANIOM,

8 JEST: PRZEKONANIEM, ŻE MAMY PRAWO DO SZCZĘŚCIA I POWODZENIA,

9 ŻE JESTEŚMY WARTOŚCIOWI, ŻE ZASŁUGUJEMY NA ZASPOKOJENIE
SWOICH POTRZEB I PRAGNIEŃ

10 Kluczem do kształtowania u człowieka zdrowego poczucia własnej wartości jest szczera wiara rodziców w dziecko. Dzieci są niezwykle mądrymi istotami, które bezbłędnie wyczuwają fałsz. Jeśli więc chcemy, aby nasza pociecha wierzyła w siebie na nic zdadzą się udawane, pseudo- motywacyjne hasła: jesteś najlepszy. Niestety dzieci w ten sposób wzmacniane szybko doświadczają porażki.

11 W zamian za to należy jak najczęściej zwracać uwagę na wszystko, co naszemu maluchowi dobrze wychodzi. Nauczyć go jak radzić sobie z przeszkodami

12 Pamiętajmy

13 Dziecko akceptuje siebie w jakim my akceptujemy jego:
w takim stopniu, w jakim my akceptujemy jego: radości, sukcesy, porażki, lęki i smutki.

14 Kiedy mówimy: kochanie masz prawo tak czuć się, nasze dziecko dostaje komunikat jestem ok. Jednak, kiedy pouczamy go strofując: nie płacz, nie bój się, nie przejmuj się, w dziecku zaczyna rozwijać się przekonanie: to, co czuję jest nieakceptowane -złe, a więc ja też jestem zły.

15 Jak zbudować u dziecka zdrowy, pozytywny obraz siebie?

16 Stwarzaj dziecku okazje do rozwijania poczucia kompetencji i pewności siebie.
Pozwól dziecku wybierać dziedziny, w których chce mieć osiągnięcia. Nie narzucaj mu własnych ambicji, które miałeś w młodości, nie zmuszaj go do zdobywania tego, czego tobie nie udało się osiągnąć w sporcie, nauce czy sztuce. Słuchaj swojego dziecka. W ten sposób dowie się, że jest interesującą osobą.

17 Pytaj dziecko o jego zdanie w różnych sytuacjach problemowych
Pytaj dziecko o jego zdanie w różnych sytuacjach problemowych. Pomoże mu to odkryć, że jego uwagi mogą być głębokie. Traktuj dziecko jako indywidualność. Nie porównuj dzieci ze sobą. Rozmawiaj na temat dziecka (szczególnie o jego problemach) tylko wtedy gdy jest nieobecne.

18 Zastanów się jak zwracasz się do swojego dziecka
Zastanów się jak zwracasz się do swojego dziecka. Czasami sposób w jaki zwracają się rodzice do dziecka może sugerować mu, że posiada pewne niechciane cechy. Gdy dziecko zachowuje się uprzejmie, nieegoistycznie, jest porządne, pomocne, zdyscyplinowane, twórcze, itp., powiedz mu to!!! Dziecko nauczy się, że w tych dziedzinach może odnieść sukces!!! Zwracaj uwagę i nagradzaj postępy dziecka, nieważne jak są małe. Nauczy je to optymizmu.

19 UNIKAJ

20 Unikaj potępiającego krytycyzmu i wyśmiewania
Unikaj potępiającego krytycyzmu i wyśmiewania. Dziecko wyciąga z nich wniosek, że jest w nim jakiś zasadniczy błąd. Nie podejmuj stale decyzji za swoje dziecko. Jeśli będziesz to robił, dojdzie do wniosku, że jego własne sądy są nic nie warte. Unikaj wytykania wielu błędów i niedoskonałości dziecka. Osłabi to jego wiarę we własne możliwości.

21 Bezwarunkowa miłość i akceptacja za to,
kim jesteśmy, a nie, co osiągamy kształtuje silne poczucie wartości, dzięki któremu dziecko w życiu dorosłym osiągnie sukces.

22 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ. 


Pobierz ppt "Kształtowanie poczucia własnej wartości u dzieci."

Podobne prezentacje


Reklamy Google