Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KATYŃ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KATYŃ."— Zapis prezentacji:

1 KATYŃ

2 Zbrodnia Katyńska to mord dokonany przez Sowietów na około 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii z 5 marca 1940 roku zgładzono strzałem w tył głowy około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wcześniej w obozach specjalnych NKWD oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej.

3 Ofiary dokonanej zbrodni stalinowskiej były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu. Zbrodnia była przeprowadzona w ścisłej tajemnicy. W 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu. Obecnie określa również wymordowanie ponad 7 tysięcy osób przetrzymywanych w więzieniach zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy, nie mających statusu jeńca.

4 DECYZJA O WYMORDOWANIU
5 marca 1940roku NKWD skierował do Józefa Stalina notatkę, gdzie uważa za uzasadnione: -rozstrzelanie 14,7 tys. jeńców i 11 tys. więźniów, bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia, -zlecenie rozpatrzenia spraw i podejmowania decyzji trójce w składzie: Wsiewołod Mierkułow Bogdan Kobułow, Leonid Basztakow.

5 PIERWSZE STRZAŁY Rozstrzeliwanie pierwszych jeńców zaczyna się już 15 marca – ginie pierwszych trzynastu. Masowe transporty śmierci zaczynają się dopiero na początku kwietnia. 3 kwietnia zapełniają się pierwsze mogiły w Katyniu. Dzień później pierwsze strzały rozlegają się podziemiach twerskiej siedziby NKWD, 5 kwietnia zaczyna się mordowanie w Charkowie. Rozstrzelania trwały niemal do końca maja – 20 maja ostatnia grupa jeńców ginie w lesie katyńskim. W tym samym czasie trwa "rozładowywanie" więzień – ponad 7 tys. więźniów ginie najprawdopodobniej w Kijowie i Mińsku.

6 JEŃCY WOJENNI Oficerowie, którzy przeżyli obozy, zaczęli wielką akcję poszukiwania zaginionych kolegów. Na wszelkie zapytania Sowieci mieli jedną odpowiedź - nie wiedzą, gdzie jest ponad 20 tys. Polaków. Według zmieniających się wersji mieli oni "rozproszyć się" po ZSRR, "zaginąć" w wojennym chaosie, a nawet według słów Stalina "uciec do Mandżurii". Przez ponad rok, do czasu ewakuacji wojsk do Iranu, oficerom Andersa nie udało się zdobyć żadnej istotnej informacji o losie zaginionych. W lipcu 1942 r. katyńskie mogiły odnajdują polscy robotnicy przymusowi z Organizacji Todta. Na razie cmentarzysko oznaczają brzozowym krzyżem.

7 'zdjęcia, które często mówią więcej niż słowa'

8 GROBY KATYŃSKIE PODCZAS EKSHUMACJI- ZDJĘCIE LOTNICZE

9 MASOWY GRÓB- EKSHUMACJA 1943R.

10 MASOWY GRÓB OFICERÓW- EKSHUMACJA 1943R.

11 WĘZEŁ KATYŃSKI- RĘCĘ ZWIĄZANE NA PLECACH OFIARY

12 CZASZKA Z WIDOCZNYMITRZEMA OTWORAMI

13 KRZYŻ W LASKU KATYŃSKIM

14 PRACE EKSHUMACYJNE

15 PRACE EKSHUMACYJNE

16 PRACE EKSHUMACYJNE

17 POMNIKI NA CZEŚĆ OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

18 POMNIK W KATOWICACH

19 POMNIK W ŁODZI

20 POMNIK KATYŃSKI W LONDYNIE

21 POMNIK ‘GOLGOTA WSCHODU’ NA OSIEDLU WICHOROWE WZGÓRZE W POZNANIU

22 MIEJSCA PAMIĘCI

23 GROBY GEN. BOHATYREWICZA I SMORAWIŃSKIEGO

24 WEJŚCIE NA POLSKI CMENTARZ WOJSKOWY

25 BRATNIE MOGIŁY

26 ŚCIANA PAMIĘCI ZABITYCH W KATYNIU I CHARKOWIE
ŚCIANA PAMIĘCI ZABITYCH W KATYNIU I CHARKOWIE. KOŚCIÓŁ KARMELITÓW W PRZEMYŚLU


Pobierz ppt "KATYŃ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google