Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

INFORMACJA Definicja belgijska:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "INFORMACJA Definicja belgijska:"— Zapis prezentacji:

1 INFORMACJA Definicja belgijska:
<<Jest to czyste i proste, mniej lub bardziej szczegółowe sprawozdanie z faktu (inaczej sytuacji, akcji myśli, opinii) należące do jak najbardziej bezpośredniej teraźniejszości.>> G. Sporakowski, Abecadło dziennikarza, red. A. Niczyperowicz (Poznań 1996), s. 11.

2 INFORMACJA Definicja amerykańska:
<<To dokładne, bezstronne sprawozdanie z ważnych faktów jakiegoś współczesnego wydarzenia, które jest interesujące dla czytelników drukującej je gazety.>> Ibidem, s. 12.

3 BEZSTRONNA? Reporter sam, indywidualnie i selektywnie, dokonuje wyboru tematu i informatorów (źródła informacji) Opatruje informację indywidualnie dobranym tytułem Uzupełnia informację z już istniejących źródeł Nie istnieją informacje apolityczne (zawsze mogą zostać zinterpretowane po pewnej linii)

4 Informacja stanowi integralny element każdego bez wyjątku gatunku dziennikarskiego
Ibidem, s. 14.

5 Aby informacja była wyczerpująca i treściwa…
Kto? Co? Gdzie? Kiedy? Dlaczego? Z jakimi skutkami?

6 KOLEJNOŚĆ Aby uniknąć informacyjnego chaosu:
To, co najważniejsze – na początku kompozycja odwróconej piramidy – im mniej ważne tym dalej umieszczone w tekście (istotne przy czytaniu i ew. skrótach redakcyjnych)

7 Jak uniknąć ‘zakalcowatej informacji’?
Waga pierwszego zdania! Najważniejszy dla treści fakt ma się znaleźć na początku Nie musi być sensacyjne – ma być istotne dla zdarzenia

8 CEL PRZEKAZU Zwarta forma Jasny wykład Najprostsza rzeczowość
Funkcja – powiadomienie  Brak dygresji, kwiecistych epitetów i sformułowań, które subiektywizują treść

9 WIEDZA REPORTERA <<… musi wiedzieć o temacie, o którym pisze, znacznie więcej niż poda do druku lub przekaże na antenę. Wiedza ta potrzebna mu jest (…) do syntetycznego ujęcia tematu.>> Ibidem, s.15.

10 BUDOWA Lead + Body = Wstęp + Korpus Lead ma zachęcić czytelnika.
Body - rozwinąć informację.

11 <<Dziennikarz żyje ze spostrzegawczości.>>
Ibidem, s. 15.

12 Kolejny atak rekina w Egipcie. Zginęła 70-latka
70-letnia niemiecka turystka zginęła w Egipskim kurorcie Szarm-el-Szejk nad Morzem Czerwonym. Rekin odgryzł jej rękę i nogę. To trzeci w ostatnim tygodniu atak morskiego drapieżcy w Egipcie. Wypoczywająca w Szarm-el-Szeik Niemka pływała przy plaży koło swojego hotelu. To tam zaatakował rekin. Drapieżnik odgryzł 70-latce rękę i nogę. Po kilku minutach Niemka zmarła z upływu krwi. To pierwsza śmiertelna ofiara ostatnich ataków. Ofiary poprzednich przeżyły. Źródło: TOK FM

13 Prezydent Komorowski zapalił chanukowe świece w Belwederze
Prezydent Bronisław Komorowski zapalili dziś w Belwederze świece z okazji żydowskiego święta Chanuka. Podczas trwającego osiem dni święta, każdego wieczora, na chanukowym świeczniku Żydzi zapalają jedną świecę. W niedzielę zapalono pięć świec - w piąty dzień święta. Prezydent Komorowski, który uczestniczył w uroczystości z żoną Anną, powiedział, że wita tę żydowską tradycję w miejscu, które na pięć lat stało się domem jego i jego rodziny. Komorowski podkreślił, że dom pary prezydenckiej powinien "być miejscem, gdzie jest miejsce spotkania się różnych tradycji, różnych wyznań, różnych emocji ludzkich, skupionych wokół świata wiary i tradycji religijnych". Źródło: TOK FM

14 Skoki narciarskie. Małysz piąty w Lillehammer, najlepszy Morgenstern
Na olimpijskiej skoczni w Lillehammer najdalej skakał Austriak Thomas Morgenstern, który nie tylko zgarnął nagrodę za zwycięstwo w konkursie, ale objął też prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Bardzo dobrze zaprezentował się Adam Małysz, który był piąty. Na olimpijskiej skoczni w Lillehammer bardzo dobrą formę zaprezentowali gospodarze. Dwóch Norwegów stanęło na podium - drugi był Johan Evensen, trzeci Tom Hilde. Lepszy okazał się tylko Thomas Morgenstern, który w obu seriach skakał najlepiej (138,5 i 137,5 metra) i w świetnym stylu zdobył żółtą koszulkę lidera Pucharu Świata. "Zdarł" ją z rodaka Andreasa Koflera, który zajął miejsce czwarte. Tuż za nim uplasował się Adam Małysz. Źródło:

15 PRZYDATNE LINKI www.ngo.pl www.sckm.krakow.pl www.radiopryzmat.pl


Pobierz ppt "INFORMACJA Definicja belgijska:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google