Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak działają leki na organizm człowieka?. Leki odgrywają ogromne znaczenie w życiu człowieka. Chronią nas przed wirusami, bakteriami i grzybami, leczą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak działają leki na organizm człowieka?. Leki odgrywają ogromne znaczenie w życiu człowieka. Chronią nas przed wirusami, bakteriami i grzybami, leczą."— Zapis prezentacji:

1 Jak działają leki na organizm człowieka?

2 Leki odgrywają ogromne znaczenie w życiu człowieka. Chronią nas przed wirusami, bakteriami i grzybami, leczą rany oraz pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu narządów. Jednak oprócz pozytywnego działania, leki mogą również szkodzić. Wiele leków wywołuje skutki uboczne. Do łagodniejszych objawów zaliczamy wysypki, swędzenie i biegunki.

3 Zadania leków  zmieniać procesy biochemiczne zachodzące w organizmie w pożądanym kierunku,  uzupełniać niedobory substancji lub likwidować ich nadmiar,  powstrzymywać rozwój bakterii i wirusów lub je niszczyć.

4 Nadużywane leki Do takich leków należą:  środki nasenne  środki psychotropowe  środki przeciwbólowe  substancje odchudzające  anaboliki  steroidy

5 Środki nasenne Przedawkowanie leków nasennych prowadzi do niebezpiecznych skutków dla organizmu. Następuje porażenie ośrodka oddechowego i śmierć. Przykładem jest diazepam.

6 Leki psychotropowe Leki psychotropowe przenikają przez barierę krew-mózg i wywierają określone działanie na jego funkcje. Jego celem jest zmiana zaburzonych funkcji mózgu w taki sposób, aby ustąpiły objawy depresji.

7 Środki przeciwbólowe Leki przeciwbólowe to środki farmakologiczne, które uśmierzają odczuwanie bólu. Przykładem jest paracetamol i ibuprofen, które w nadużyciu mogą prowadzić do zatrucia organizmu.

8 Paracetamol jest jednym z najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, przy przedawkowaniu uszkadza wątrobę i nerki, przenika do mleka u matek karmiących.

9 Działanie niepożądane: może maskować wzrost temperatury ciała, niekiedy mogą wystąpić reakcje skórne (pokrzywka, swędząca wysypka), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty).

10 Ibuprofen działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, półokres trwania 2 godz. wydala się z moczem, nie stosuje się w ciąży i laktacji, oraz u osób uczulonych na salicylany.

11 Działanie niepożądane: niekiedy mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, odczyny alergiczne (wysypka skórna, astma oskrzelowa, rumień), ból i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, halucynacje, zatrzymanie płynów i obrzęki, upośledzenie czynności wątroby i nerek.

12 Leki odchudzające Coraz częściej na rynkach pojawiają się „nowe, rewelacyjne środki lecznicze”, reklamowane jako panaceum na wszystko. W praktyce mogą się one okazać zupełnie nieskuteczne, a nawet wręcz szkodliwe. Stosowaniu suplementów towarzyszy wiele błędów, które zwiększają ryzyko zaburzeń stanu zdrowia, gdyż przyjmowane w nadmiarze mogą powodować niekorzystne skutki zdrowotne.

13 Czy leki odchudzające są bezpieczne? Blisko jedna trzecia środków odchudzających sprzedawanych w Internecie zawiera niebezpieczne substancje. W niektórych pastylkach na odchudzanie odkryto substancję wycofaną z niemieckiego rynku i zakazaną z powodu zwiększania ryzyka wylewu krwi do mózgu. W preparatach odchudzających odkryto pochodną amfetaminy, wycofaną z lecznictwa. Do środków odchudzających coraz częściej dodawane są też leki przeciwcukrzycowe.

14

15 Leki ziołowe Do tej kategorii należą pojedyncze zioła lecznicze, jak np. liść mięty, liść melisy oraz korzeń mniszka lekarskiego. W porównaniu z lekami syntetycznymi są one całkowicie bezpieczne, nie wywołują silnych skutków ubocznych lub zatrucia.

16

17 Lekomania Lekomania – nadużywanie leków prowadzi do uzależnienia się organizmu od środków farmakologicznych. Polega na przyjmowaniu coraz większych dawek leku, aby utrzymać stały jego poziom.

18 Zażywając leki należy pamiętać:  aby zawsze stosować się do zaleceń lekarza,  o tym, żeby najpierw przeczytać ulotkę informującą o zalecanej dawce oraz możliwych działaniach ubocznych  zażywanie niektórych leków (środków przeciwbólowych, nasennych, psychotropowych) może spowodować uzależnienie zwane lekomanią  zażywanie większości leków przeciwbólowych, może prowadzić do blokowania szpiku kostnego a w konsekwencji do choroby zwanej anemią.

19 Czy wiesz, że… Polacy zajmują 3. miejsce na świecie pod względem zażywania leków przeciwbólowych? 3/4 Polaków korzysta z leków bez recepty? ilość kupowanych leków bez recepty ciągle wzrasta? na osobę kupujemy 34 opakowania leków rocznie? w roku 2012 przeciętny Polak wydał na leki 280zł?

20 Dziękujemy za uwagę! Prezentację przygotowały: Sandra Radajewska Maria Kawala


Pobierz ppt "Jak działają leki na organizm człowieka?. Leki odgrywają ogromne znaczenie w życiu człowieka. Chronią nas przed wirusami, bakteriami i grzybami, leczą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google