Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowały: Judyta Palicka i Joanna Jazgar Kl. Ib

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowały: Judyta Palicka i Joanna Jazgar Kl. Ib"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowały: Judyta Palicka i Joanna Jazgar Kl. Ib
Paprotniki Przygotowały: Judyta Palicka i Joanna Jazgar Kl. Ib

2 Paprotniki - to rośliny o rozłożystych i ciekawych kształtach
Paprotniki - to rośliny o rozłożystych i ciekawych kształtach. Rosną najczęściej w wilgotnych i zacienionych miejscach. Np. w wilgotnych lasach, wzdłuż potoków oraz na terenach zabagnionych. Niektóre gatunki tych roślin występują też na łąkach, nieużytkach i polach uprawnych. Większość paprotników to rośliny ciepłolubne, dlatego najczęściej rosną w Tropikach. W tym klimacie paprotniki osiągają dużo większe rozmiary niż w Polsce.

3 Łodygi paprotników najczęściej występują w formie podziemnych kłączy
Łodygi paprotników najczęściej występują w formie podziemnych kłączy. Przytwierdzają one rośliny do podłoża i magazynują substancje odżywcze. Dzięki temu paprotniki mogą przetrwać zimę. W chłodny czas liście paprotników obumierają, zaś na wiosnę zmagazynowane substancje wykorzystywane są do wytwarzania nowych organów nadziemnych.

4

5 Do paprotników należą:
Paprocie Skrzypy Widłaki

6

7 Paprocie Sporofit paproci ma postać kłącza, z którego wyrastają charakterystyczne liście. Składają się one z mniejszych listków. Na spodniej stronie liści znajdują się zarodnie. Każdy liść paproci kieruje się w stronę światła tak, aby go nie zasłaniać innym liściom. Ustawienie to nie tylko sprzyja procesowi fotosyntezy, ułatwia również zbieranie wody z opadów. Spływa ona po liściach w stronę korzeni.

8

9 Skrzypy Skrzypy to małe rośliny charakteryzujące się specyficzną budową. Ich łodygi są przesycone krzemionką. Podczas zgniatania wydają specyficzny dźwięk, stąd wzięła się ich nazwa. Liście skrzypów są łukowate, rozmieszczone w okółkach położonych na łodydze w równych odstępach. Okółkowo również wyrastają odgałęzienia boczne. Najdłuższe znajdują się nisko, a krótkie na szczycie pędu. Skrzypy przypominają choinki.

10

11

12 Widłaki Widłaki posiadają płożącą się łodygę, pokrytą spiralnie ułożonymi, łuskowatymi listkami. Łodygi rozgałęziają się widłato, stąd wzięła się nazwa tej grupy. Pędy widłaków są zielone cały rok. Ich cykl rozwojowy jest długi. Zarodniki kiełkują 6-7 lat i odbywa się tylko w obecności określonych gatunków grzybów, z którymi widłaki żyją w symbiozie. Widłaki dawniej były często wykorzystywane w medycynie. Wtedy zrywano je w olbrzymich ilościach. Doprowadziło to do niemal całkowitego ich wyginięcia. Obecnie wszystkie widłaki znajdują się w Polsce pod ochroną.

13

14 Źródła wiedzy: Podręcznik (Puls Życia) Atlas Roślin
Internet: wikipedia.pl wersus.com.pl


Pobierz ppt "Przygotowały: Judyta Palicka i Joanna Jazgar Kl. Ib"

Podobne prezentacje


Reklamy Google