Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BŁOGOSŁAWIONA ALICJA Alicja Polan Klasa 4 a. Błogosławiona Alicja Kotowska urodziła się w Warszawie 20 listopada 1899 r. I na Chrzcie Świętym otrzymała.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BŁOGOSŁAWIONA ALICJA Alicja Polan Klasa 4 a. Błogosławiona Alicja Kotowska urodziła się w Warszawie 20 listopada 1899 r. I na Chrzcie Świętym otrzymała."— Zapis prezentacji:

1 BŁOGOSŁAWIONA ALICJA Alicja Polan Klasa 4 a

2 Błogosławiona Alicja Kotowska urodziła się w Warszawie 20 listopada 1899 r. I na Chrzcie Świętym otrzymała imię Maria Jadwiga. Rodzice i liczne rodzeństwo nauczyło Marysie zgodnego współżycia oraz troski o innych. MARIA JADWIGA KOTOWSKA Ur. 20.11.1899 JAN KOTOWSKI - tato ZOFIA BARSKA - mama

3 Będąc bardzo wrażliwą na ludzkie cierpienie, Marysia wybrała zawód lekarza. W roku akademickim 1918/19 była studentką I roku studiów medycznych na Uniwersytecie w Warszawie. Wojna 1920r. pobudziła ją do podjęcia decyzji niesienia pomocy rannym żołnierzom jako siostra Czerwonego Krzyża w szpitalach wojskowych. Za ofiarność w tej pracy została po latach (1932) odznaczona orderem "Polonia restituta".

4 Marysia modliła się o przyjęcie do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego. Pisała m.in.: Pragnę żyć i umierać dla Chrystusa, miłując Go nad wszystko, gdyż jest Miłością Najwyższą, Panem, Bogiem i wszystkim moim.

5 W dniu 29 lipca 1922r. jej modlitwa została wysłuchana. Maria została przyjęta do Zgromadzenia i wybrała sobie imię Alicja. Siostra Alicja była radością przełożonych i otuchą dla współsióstr. Z całą powagą traktowała nawet najdrobniejsze przepisy, gorliwie dążąc do świętości.

6 Siostra Alicja ukończyła studia magisterskie z chemii. Była również nauczycielką oraz dyrektorem szkoły w Wejherowie. Siostra dyrektorka promiennie uśmiechnięta zyskała sobie serca młodzieży, rodziców i grona nauczycielskiego. Bł. S. Alicja Kotowska w ogrodzie szkolnym.

7 Siostra Alicja, gdy dowiedziała się o zbliżającej się wojnie razem z innymi siostrami postanowiła ukryć drogocenne rzeczy należące do Kościoła. Za ten czyn siostra Alicja została aresztowana przez żołnierzy niemieckich i osadzona w więzieniu, z którego już nigdy nie wróciła.

8 Sisotra Alicja została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników, ofiar II wojny światowej. Imię błogosławionej nosi jedna ze szkół podstawowych w Wejherowie oraz prywatne gimnazjum sióstr zmartwychwstanek w Warszawie.

9 Dziękuję


Pobierz ppt "BŁOGOSŁAWIONA ALICJA Alicja Polan Klasa 4 a. Błogosławiona Alicja Kotowska urodziła się w Warszawie 20 listopada 1899 r. I na Chrzcie Świętym otrzymała."

Podobne prezentacje


Reklamy Google