Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„PUSTYNIE LODOWE”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„PUSTYNIE LODOWE”."— Zapis prezentacji:

1 „PUSTYNIE LODOWE”

2 Co nie co o pustyni lodowej !!!
Pustynia lodowa - nazwa obszarów wiecznych lodów w strefie polarnej, pozbawionych roślinności i bez stałej ludności. Ludność żyjąca poza kołem polarnym północnym to Eskimosi. Na południowej półkuli w strefie Antarktydy nie ma mieszkańców, a jedynie naukowcy w stacjach badawczych

3 Zimno czy ciepło?? Średnie roczne temperatury powietrza wahają się tu od -10 do -50 stopni Celsjusza

4 Zwierzęta w rejonie polarnym
Zamieszkują tu zwierzęta takie jak : foki, morsy , wieloryby, ryby i czasami niedźwiedzie polarne. A na południu pingwiny

5 CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJE??
Charakteryzuje się on ujemnymi temperaturami powietrza w ciągu całego roku oraz opadami śniegu. Pory roku wyznaczane są przez dzień polarny i noc polarną.

6 Grubość lodu!!! Grubość lodu sięga miejscami na Antarktydzie do 4 tys. metrów.

7 Powietrze jest suche i mroźne
Powietrze jest suche i mroźne. Przez większą część roku wieją tam bardzo silne wiatry.

8 CZYM ZAJMUJĄ SIĘ ESKIMOSI ??
Pustynie lodowe bieguna północnego zamieszkują Eskimosi. Do głównych zajęć Eskimosów należy myślistwo i rybołówstwo .

9 GDZIE MIESZKAJĄ ESKIMOSI ?!
Mieszkają na brzegu morza w namiotach ze skór fok i reniferów. Obok stoją namioty ich krewnych i przyjaciół . Namiot taki wcale nie jest szczelny deszcz przedostaje się do środka.

10 Jak się ubierają?? Na wyprawę Eskimos ubiera się w specjalny skórzany kaftan, związany wokół kostek na rękach, pod brodą i dookoła otworu kajaka

11 Jak się ubierają na polowania??
Do polowań w kajakach Eskimosi używają ubrań ze skóry gładko wyprawionej. Zazwyczaj noszą kaftan oraz spodnie z foki lub rena , sięgające do kolan i buty z cholewami.

12 W jaki sposób zdobywają pożywienie??
Na rzece robili zagrodę z kamieni ,długimi kośćmi morsa uderzali mocno powierzchnię wody, płosząc w ten sposób i naganiając ryby do zagrody, tam zabijali je dzidami i wyrzucali na brzeg. Polują też na foki leżące na lodzie, lub pływając kajakiem w obrębie zatok morskich.

13 Czym zajmują się podczas nocy polarnej??
Mężczyźni naprawiali i przygotowywali nową broń. Z kości morsa strugali ostrza do harpunów i strzał, a mimo że narzędzia ich to kamienie, kości i zwyczajne noże- ostrza wychodziły gładkie i zgrabne.

14 Jakie są zajęcia dzieci??
W lecie dzieci zbierają i suszą trawy, mchy i nawóz ptaków czy Renów . W zimie wytapiają lód na wodę do picia i czasem bardzo rzadko, podgotowują trochę mięsa nad płomieniem lampy

15 Wierzenia Eskimosów!!! Pieśni eskimoskie zwykle służyły celom obrzędowym. Z ich pomocą szamani zwracali się do duchów z prośbą o sprzyjające warunki pogodowe, udane łowy czy uzdrowienie chorego.

16 Jak wydobywają rytmy? Większości pieśni akompaniują rytmiczne uderzenia w bębny lub odsłonięte fragmenty ciała.

17 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "„PUSTYNIE LODOWE”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google