Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wesołych Świąt. Pierwsza gwiazdka Kiedy w wieczór wigilijny pierwsza gwiazdka znów zabłyśnie, nastrój będzie tak rodzinny, w naszych sercach radość tryśnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wesołych Świąt. Pierwsza gwiazdka Kiedy w wieczór wigilijny pierwsza gwiazdka znów zabłyśnie, nastrój będzie tak rodzinny, w naszych sercach radość tryśnie."— Zapis prezentacji:

1 Wesołych Świąt

2 Pierwsza gwiazdka Kiedy w wieczór wigilijny pierwsza gwiazdka znów zabłyśnie, nastrój będzie tak rodzinny, w naszych sercach radość tryśnie. Weźmiesz w ręce symbol Boga. pojednania i miłości, choć nas dzieli długa droga, pamięć zatrze odległości.

3 Święty Mikołaj Święty Mikołaj nocą wędruje, dzwoneczkami pobrzękuje i cichutko podśpiewuje. Śpiewa o wszystkich dzieciach na całym świecie. O tych, które są wesołe w święta, i o tych, o których nikt nie pamięta. Zagląda do dziecięcych serduszek i liczy ile ma przynieść paczuszek. A tych, co radośnie śpiewają prosi: podziel się z tymi, co nie mają.

4 Potrawy wigilijne W zwyczajach wigilijnych obecnych jest wiele elementów zaczerpniętych z pogańskiej obrzędowości, które w formie szczątkowej, nie zawsze uświadomionej, zachowały się do dziś. Obecne w kolacji wigilijnej związki z tymi wierzeniami zachowały się przede wszystkim w potrawach przyrządzanych głównie z ziaren zbóż, maku, miodu, grzybów, a więc typowych dla styp pogrzebowych oraz w trzymaniu pustego miejsca przy stole dla nieznanego gościa.

5 Kartki świąteczne Ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Bożego Narodzenia, a także samych szczęśliwych dni w nadchodzącym Nowym Roku!

6 Opłatki Kiedy gwiazdka jest już blisko, to się zwykle tak przydarza, że wiem o tym bez pytania i bez kalendarza. Bo przedziwne rzeczy wtedy widać wokół bezustannie: ryby zamiast pływać w stawie, pluskają się w wannie! Gwiazdki zamiast świecić w niebie, w płatkach śniegu w krąg migają, jodły zamiast rosnąć w lesie – w mieście się zjawiają nocą. Więc, gdy widzę ryby w wannie, gwiazdki w śniegu, jodły w mieście to już wiem, że lada chwila święta zaczną się nareszcie.

7 Prezenty Pragnąc przełamać tradycje stare, by nie mieć na przykład żelazek parę i zaoszczędzić przemiłym gościom łamania głów nad prezentów mnogością podpowiadamy: mile widziany i bardzo wygodny będzie bilecik ze znakiem wodnym

8 Żłobek Narodził się Jezusek, malutki nagusek. Położono opłatek na biały obrusek. Matka Boska się uśmiecha, gwiazd różanych cała strzecha - W wonnym sianku na gwiazdach zasypia Jezusek.

9 Gwiazda betlejemska Gwiazda betlejemska jasny promień rzuca. Niech odejdzie z życia to, co was zasmuca. Do pasterskiej szopy dziwny gość przychodzi. Radujmy się wszyscy, Bóg nam się narodził,

10 Choinka Wszyscy wysyłamy kartki. Wszyscy ubieramy choinki. Zawieszamy na nich kolorowe lampki i błyszczące bombki. Zachwycają nas piękne szopki. W domu czujemy zapach postnych potraw i makowców. Łączy nas opłatek i wigilijna kolacja. Otwieramy prezenty i płyną melodie pięknych kolęd. I tak postępujemy co roku, bo to jest nasza tradycja. I my zabierzemy ją w przyszłe lata.


Pobierz ppt "Wesołych Świąt. Pierwsza gwiazdka Kiedy w wieczór wigilijny pierwsza gwiazdka znów zabłyśnie, nastrój będzie tak rodzinny, w naszych sercach radość tryśnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google