Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia propagandy (okres klasyczny). Grecja  Sparta przez wiele stuleci dbała o utrzymanie na wysokim poziomie dyscypliny społecznej.  Chłopców w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia propagandy (okres klasyczny). Grecja  Sparta przez wiele stuleci dbała o utrzymanie na wysokim poziomie dyscypliny społecznej.  Chłopców w."— Zapis prezentacji:

1 Historia propagandy (okres klasyczny)

2 Grecja  Sparta przez wiele stuleci dbała o utrzymanie na wysokim poziomie dyscypliny społecznej.  Chłopców w wieku siedmiu lat odbierano matkom, by wychowywać ich w dyscyplinie. Wpajano szacunek do dyscypliny wojskowej.

3  W Sparcie powstała legenda o matce, która wolała, by jej syna przyniesiono martwego na tarczy niż miałbym powrócić żywy bez tarczy.

4  W Atenach powstał Partenon – dzieło architektury stworzone z myślą o umocnieniu pozycji miasta-państwa

5  Szczególną rolę w historii Grecji odegrała świątynia Apollina w Delfach. Dzięki subtelnej propagandzie powstał centralny ośrodek kultu tego boga i najsłynniejsza wyrocznia.

6  Przepowiednie delfickie wykorzystywano w kampaniach propagandowych władz poszczególnych miast-państw.  Władze przywiązywały dużą wagę do wszystkiego, co uznawano za sukces (umacnianie pozycji władz), np. Ateny sławiły swoje zwycięstwo pod Maratonem (490 p.n.e.)

7  Aleksander Wielki (Macedoński) poświęcał sporo uwagi propagandzie. Prezentował siebie jako superbohatera, następcę Achillesa powracającego spod Troi, zwycięzcę na Persami.

8  Po zdobyciu Egiptu porównywał się z bogiem Amonem i kazał się koronować na faraona.  Przy pomocy nadwornego malarza Apellesa i rzeźbiarza Lizypa starał się o spopularyzowanie swojej sylwetki

9  Bił monety ze swoją podobizną.  Był ekspertem od uroczystych ceremonii ku swojej czci. Przykładem może być triumfalny wjazd do Babilonu, gdzie występował jako wybawca ludności od perskiej okupacji. Tetrarcha Aleksandra Wielkiego

10 Rzym  Utworzona w 510 r. p.n.e. republika rzymska od najwcześniejszego okresu istnienia posługiwała się propagandą.  Powstało wiele patriotycznych legend i opowieści. większość nie miała żadnych związków z rzeczywistością, na przykład legenda o Romulusie i Remusie.

11  Kampanie propagandowe były związane z sukcesami militarnymi. Na kampanię tę składały się uroczyste wjazdy do miast zwycięskich i triumfujących wodzów, umieszczanie listy zwycięstw w miejscach publicznych. Relief z Łuku Tytusa ukazujący pochód z trofeami zdobytymi w Jerozolimie w roku 70 n.e.

12  Budowa łuków triumfalnych. Łuk Konstantyna WielkiegoŁuk Tytusa

13  Juliusz Cezar wykorzystał propagandowo wojnę w Galii, gdzie walczył z plemionami galijskimi, które nie dorównywały mu militarnie. Relacje z wojny galijskiej nazwane były przez współczesnych „najbardziej propagandowymi relacjami z kampanii militarnej”.

14  Juliusz Cezar wypuścił monety ze swoją podobizną.  Brał lekcje dykcji, a głos miał donośny, przy czym żywo gestykulował.  Do dziś przetrwały fragmenty jego przemówienia wygłoszonego w związku z przekroczeniem rzeki Rubikon, w którym użył zwrotu: „Kości zostały rzucone”. Nie ma wątpliwości, że chodziło o efekt propagandowy

15  Cezar organizował pochody zwycięstwa. Największym takim był wjazd Kleopatry do Rzymu, który przyćmił wszystkie inne pochody.

16  Kolumna Trajana kamienny plakat opiewający zwycięstwo cesarza w Dacji.


Pobierz ppt "Historia propagandy (okres klasyczny). Grecja  Sparta przez wiele stuleci dbała o utrzymanie na wysokim poziomie dyscypliny społecznej.  Chłopców w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google