Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek nie tylko nie byłby w stanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek nie tylko nie byłby w stanie."— Zapis prezentacji:

1

2 Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek nie tylko nie byłby w stanie zainicjować postępu technicznego i rozwoju cywilizacji, ale nawet nie mógłby tworzyć jakichkolwiek społeczności. Ale czym jest komunikacja? Komunikacja może oznaczać celową wymianę poglądów w dialogu, ale też przypadkowy sygnał.

3 Pierwsze symbole: Najstarsze znane nam symbole przeznaczone do komunikacji na przestrzeni czasu to malowidła jaskiniowe. Tak jak dla małych dzieci zanim nie nauczą się bardziej skomplikowanych sposobów komunikacji, tak i dla prehistorycznego człowieka obrazki i malowidła były najłatwiejszą do opanowania techniką. Rysunki naskalne były też elementem ozdobnym oraz sposobem przekazywania informacji późniejszym pokoleniom

4 Znaki dymne i dźwiękowe: Jedną z metod porozumiewania się były znaki dymne. Ludzie podpalali stosy suchych drzew czy liści w ten sposób przekazując informację innym. Znaki dźwiękowe były jednak wcześniej odkryte. Uderzano w umówiony sposób w bębenki, które wydawały określone dźwięki. Ten sposób komunikacji był bardzo skuteczny.

5 Pismo: Bez wynalezienia pisma nie powstałoby wiele cywilizacji, dlatego był to przełomowy moment w życiu człowieka. Na początku było to pismo klinowe, później pisano na papirusie jakimiś naturalnymi barwnikami. Później dopiero udoskonalono je na tyle, aby przechowywać je na długo bez uszczerbku, tak aby zawierały pełną treść

6 Kody: Wraz z rozwojem języków powstały też kody. Niektóre kody przeznaczone byty do szyfrowania informacji i te nazywamy szyframi, inne jednak – jak kod Morse’a czy Baudota - miały na celu przede wszystkim usprawnienie komunikacji na odległość, poprzez zmniejszenie liczby znaków jakie muszą być przesłane.

7 Kurierzy i poczta: Przesyłanie informacji na dalsze odległości było bardzo ciężkie, więc wynaleziono pocztę i kurierów, którzy pomagali dojść wiadomościom na czas do adresata. Wcześniej jeszcze gołębie pocztowe przesyłały wiadomości. Brano je od właściciela i przyczepiano do nich listy, które dostarczały.

8 Telegraf: Pierwszym elektrycznym wynalazkiem pomagającym w komunikacji był telegraf, który został wynaleziony w 1838r. Dzięki temu, że został wynaleziony telegraf, ludzie mogli zacząć czytać gazety, w których znajdowały się wiadomości z kilku wcześniejszych godzin, a nie dni czy miesięcy.

9 Telefon: Telefon wynaleziono tylko 10 lat później niż telegraf. Na początku lat 50 XXw. telefony były używane przede wszystkim przez policjantów czy też wojsko. Za to w obecnych czasach ciężko znaleźć człowieka, który nie posiadałby własnego telefonu. Jest to źródło bardzo szybkiego przepływu informacji. Dzięki niemu jest możliwa rozmowa z osobami nawet z drugiej strony kuli ziemskiej.

10 Radio: Pierwsza transmisja radiowa miała miejsce w 1906r. Wynalezienie radia pozwoliło ludziom słuchać na bieżąco informacji z kraju jak i ze świata. W obecnych czasach jest to głównie miejsce rozrywki: przede wszystkim słuchamy muzyki, czy też bierzemy udział w różnych konkursach. Wynalezienie radia przyczyniło się do powstania radaru – urządzenia lokalizującego za pomocą fal radiowych.

11 Komputer: Na samych początku komputer był stosowany jako urządzenie liczące. Komputer jest dla nas źródłem informacji, drukowanego pisma jak i rozrywki. Znaczenie komputerów gwałtownie wzrosło w drugiej połowie XXw.

12 Telewizja: Pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w 1927r. w Nowym Jorku, następnie w Wielkiej Brytanii miała miejsce pierwsza transmisja rozrywkowa w 1930r. Przełomem była transmisja międzykontynentalna na żywo w USA, w tym samym okresie telewizja czarno – biała przekształciła się w kolorową. Od lat 90 XX w. Telewizory są w stanie odtwarzać dźwięki oraz ruchome obrazy.

13 Sieci komputerowe - Internet Internet w połączeniu z funkcjonalnością komputera to kolejna rewolucja w technikach komunikacji. Komputer wraz z Internetem oraz z innymi dodatkami (np. drukarka, głośniki), może zastąpić większość metod komunikacji. Już dziś komputer internetowy przejął większość usług udostępnianych w poprzednich dekadach przez fax i videotext, praktycznie całkowicie wchłaniając dawne sieci, takie jak BBS.

14 Zakończenie: Metody komunikacji przedstawione przeze mnie w prezentacji bardzo wpłynęły na ludzi. Gdy przypomnimy sobie ile człowiek potrafił gdy nie znał jeszcze mowy, a ile teraz potrafi teraz i jakimi sprzętami dysponuje aż ciężko uwierzyć wtedy ile się zmieniło i ile człowiek potrafi zrobić.

15 Bibliografia: http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy-do- Internetu-744

16 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek nie tylko nie byłby w stanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google