Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POLSKA – Moja Ojczyzna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POLSKA – Moja Ojczyzna."— Zapis prezentacji:

1 POLSKA – Moja Ojczyzna

2 Ojczyzna moja – to wsie i miasta, porty i plaże nadmorskie, Piękne jeziora i lasy mazurskie, równiny i piasek Mazowsza. To wzgórza zielone i śnieżne szczyty Tatr. Piękna moja Ojczyzna, piękny jest Biały Orzeł, piękne są biel i czerwień.

3 Kierunki na mapie – RÓŻA WIATRÓW
Praca z mapą. Aby prawidłowo posługiwać się mapą należy rozróżniać i określać kierunki. Kierunki na mapie – RÓŻA WIATRÓW

4 Kierunki na mapie. Stań twarzą do mapy. Wówczas po lewej stronie jest zachód, a po prawej wschód.

5 Krainy geograficzne

6 Krajobrazy.

7 Morze Bałtyckie –północna granica Polski.
Może Bałtyckie stanowi północną granicę Polski. Polskie wybrzeże ciągnie się od Wyspy Wolin do Zatoki Gdańskiej. Brzeg morski jest przeważnie płaski z szerokimi i piaszczystymi plażami. W kilku miejscach wybrzeże jest strome i piaszczyste. Morze podmywa wysoki brzeg i niszczy go. Dlatego chronimy wybrzeże przed niszczącym działaniem fal, budując falochrony albo betonowe umocnienia.

8 Nizinna jest cała północna i środkowa część Polski
Nizinna jest cała północna i środkowa część Polski. Powierzchnia nizin jest najczęściej pokryta polami, lasami lub łąkami. Niziny są terenami rolniczymi. Pojezierze Mazurskie – to kraina o bardzo urozmaiconym krajobrazie. Wśród wzgórz i lasów połyskują wielkie jeziora, a największym jest jezioro Śniardwy. Krajobraz Pojezierza Pomorskiego jest pagórkowaty urozmaicony licznymi jeziorami.


Pobierz ppt "POLSKA – Moja Ojczyzna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google