Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Geograficzne naj... – wszystko co naj... w geografii”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Geograficzne naj... – wszystko co naj... w geografii”"— Zapis prezentacji:

1 „Geograficzne naj... – wszystko co naj... w geografii”

2 „ Najdłuższa cieśnina”
Cieśnina Malakka , łącząca Morze Andamańskie z Morzem Południowochińskim, oddziela Półwysep Malajski od Sumatry. Jest to najdłuższa cieśnina na świecie * długość: 937 km * szerokość: 36 km Wody cieśniny w najwęższej części na całej szerokości stanowią morze terytorialne państw nadbrzeżnych a żegluga odbywa się na zasadach prawa przejścia tranzytowego.

3 „Najcieplejszy ocean”
Ocean Indyjski – trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący około 20% powierzchni Wszechoceanu. Od północy ograniczony jest przez Azję, od zachodu przez Półwysep Arabski i Afrykę, od wschodu przez Półwysep Malajski, Wyspy Sundajskie oraz Australię, a od południa przez Antarktydę. Ocean Indyjski jest bardzo ciepły, w północnej części jego temperatura rzadko spada poniżej 25 °C, natomiast w pobliżu Antarktydy obniża się do ok. 0 °C, co daje średnią na poziomie 17 °C.

4 „ Najrozleglejsza zatoka”
Zatoka Bengalska – część Oceanu Indyjskiego znajdująca się pomiędzy Półwyspem Indyjskim, wyspą Cejlon oraz archipelagami Andamany i Nikobary. Jej powierzchnia wynosi 2,191 mln km2, średnia głębokość 2586 m, a maksymalna dochodzi do blisko 5258 m.

5 „ Najgłębsze jezioro” Bajkał jest to jezioro znajdujące się w azjatyckiej części Rosji (Syberia Wschodnia). Jest najgłębszym jeziorem na świecie, a także jednym z najstarszych - jego wiek szacuje się na ok. 25 mln lat. Średnia głębokość Bajkału wynosi 730 m, natomiast maksymalna, to aż m. Dno jeziora znajduje się na wysokości m p.p.m., co sprawia, iż jest ono największą kryptodepresją na świecie. Wypełnia je 23 tys. km3 wody, co stanowi 20% światowych zasobów wody słodkiej.

6 „ Najwęższa cieśnina” Bosfor – cieśnina łączącą Morze Czarne z Morzem Marmara, położona między Półwyspem Bałkańskim a Azją Mniejszą, oddziela Europę od Azji. Wraz z cieśniną Dardanele łączy Morze Egejskie z Morzem Czarnym. Obie cieśniny stanowią szlak morski o międzynarodowym znaczeniu. Cieśnina Bosfor jest najwęższą cieśniną międzykontynentalną. Podstawowe dane: * długość: ok. 30 km * szerokość: 0,7-3,7 km * głębokość: m (w torze wodnym)

7 „ Najdłuższa rzeka” Amazonka– rzeka Ameryki Południowej o największym średnim przepływie na Ziemi oraz pierwsza na świecie pod względem długości. Amazonka posiada największe na świecie dorzecze (o powierzchni ok. 7 mln km2) i największe zasoby wodne. Amazonka posiada kilka rzek źródłowych, w zależności od przyjęcia jednej z nich za główną, podaje się różną długość. Najczęściej za rzekę źródłową przyjmuje się Ukajali, rzadziej Maranón. Według pomiarów peruwiańskich Amazonka jest najdłuższą rzeką świata. Razem z Ukajali i Carhuasantą liczy7025 km. Natomiast długość Amazonki wraz z Maranón wynosi około 6400 km.W

8 „ Największa głębokość oceaniczna”
Najgłębszy znany rów oceaniczny na Ziemi, położony w zachodniej części Oceanu Spokojnego, na południowy wschód od Marianów. Ciągnie się łukiem o długości blisko 2000 km. Jest miejscem, gdzie ścierają się dwie płyty: Płyta Pacyficzna i Płyta Filipińska. Według ostatnich pomiarów, głębokość rowu wynosi metrów.

9 „Największa rafa koralowa”
Wielka Rafa Koralowa albo Wielka Rafa Barierowa – największa na świecie rafa koralowa, położona u wybrzeży Australii. Jest to największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna nawet z kosmosu. Rafa poddana jest w stałemu procesowi niszczenia i odbudowy. Jej długość wynosi 2300 km a szerokość od 300 do 2000 metrów.


Pobierz ppt "„Geograficzne naj... – wszystko co naj... w geografii”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google