Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NADLEŚNICTWO CHEŁM HISTORIA. O nadleśnictwie Teren nadleśnictwa to około 21,6 tysięcy hektarów lasów. Wśród drzew bardzo ważnymi elementami składowymi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NADLEŚNICTWO CHEŁM HISTORIA. O nadleśnictwie Teren nadleśnictwa to około 21,6 tysięcy hektarów lasów. Wśród drzew bardzo ważnymi elementami składowymi."— Zapis prezentacji:

1 NADLEŚNICTWO CHEŁM HISTORIA

2 O nadleśnictwie Teren nadleśnictwa to około 21,6 tysięcy hektarów lasów. Wśród drzew bardzo ważnymi elementami składowymi ekosystemu są krzewy i rośliny runa. Świat zwierzęcy jest równie bogaty, jak roślinny. Z ssaków można zobaczyć podstawowe gatunki łowne, między innymi: łosia, jelenia, sarnę, dzika, daniela, lisa, borsuka, kunę oraz tchórza. Gatunki gadów zamieszkujące ten teren to żółw błotny, jaszczurka zwinka i żyworodna, padalec, żmija i zaskroniec. Z płazów występują tutaj traszki, rzekotka, grzebiuszki oraz ropuchy.

3 XIX wiek Po 1830 i 1836 roku rząd zaborski przejmował grunty rolne i leśne zabierając je Polakom. Prawosławne władze kościelne i ludzie szczególnie zasłużeni dla władz były nimi hojnie obdarzane. Główny kompleks obecnego obrębu Stańków „Czułczyce” był przekazany w zarząd prawosławnych władz kościelnych.

4 I wojna światowa Przez I wojnę światową wielkie pola lasów i wszelkiej roślinności zostały zniszczone poprzez zanieczyszczenia lub odbywające się w nich walki. Wtedy zaczęto chronić przyrodę i sadzić nowe lasy. Gdy Polska uzyskała niepodległość w 1918 roku utworzono Nadleśnictwo Państwowe Chełm. Obejmowało ono części lasów, które obecnie wchodzą w skład nadleśnictwa. Obejmowało ono teren 9993,30 hektarów. Nadleśniczym został Cz. Starzyński.

5 20-lecie międzywojenne W dniu 31.08.1929 roku rozporządzeniem Ministra Rolnictwa jednostka gospodarcza o nazwie Nadleśnictwo Chełm przestała istnieć. Podzielono ją na dwa nadleśnictwa. Nadleśnictwo Pobołowice (o powierzchni 3803,40 ha) obejmowało wschodnią część lasów państwowych, a jej siedzibę umieszczono w zabudowaniach dawnej popówki w Pobołowicach. Teren Nadleśnictwa Stańków (o powierzchni 5805,60 ha) były to pozostałe części, a siedziba urzędu pozostała w Stańkowie.

6 II wojna światowa II wojna światowa przysporzyła wiele zniszczeń terenów zielonych. W jej czasie na masową skalę używane były środki chemiczne i bomby zatruwające środowisko. Podczas niej okupant prowadził plądrowniczą gospodarkę. Drewno było nielegalnie zabierane przez władze. Wypasy bydła niszczyły odnowienia, a drzewostany były uboższe od tych sprzed wojny. Gleba była mniej żyzna przez co mniej roślin kwitło i mogło się rozwijać. Po zakończeniu II wojny światowej na terenach chełmskich utworzono trzy Nadleśnictwa Państwowe. Były to Nadleśnictwo: Pobołowice, Chełm oraz Rejowiec.

7 Okres powojenny Po wojnie lasy Nadleśnictwa Chełm przeszły różne zmiany. Związane to było z podziałem administracyjnym kraju i reorganizacji w Lasach Państwowych. Obecnie istnieje Nadleśnictwo Chełm. Jest ono jednostką nadrzędną dla 14 leśnictw znajdujących się w trzech regionach: Pobołowicach, Stańkowie i Zawadówce.

8 „Patelnia” Podczas wojny w lesie Borek miały miejsce okropne wydarzenia, o których mało kto dzisiaj pamięta. Miały one całkowicie zostać wymazane z historii za sprawą Sonderkommando 1005. Przetrwały one w szczątkowych zeznaniach oraz pamięci ludności chełmskiej. W tym lesie mogło być zamordowanych i spalonych około 25-30 tysięcy ludzi różnych wyznań i narodów. Stąd wzięła się nazwa miejsca masowych mordów – „Patelnia”.

9 INFORMACJE AUTORZY: FILIP LANGIEWICZ JOANNA FEDOROWICZ MATEUSZ KASPERSKI NAZWA SZKOŁY: PIERWSZA SPOŁECZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W CHEŁMIE KLASA: VI KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE


Pobierz ppt "NADLEŚNICTWO CHEŁM HISTORIA. O nadleśnictwie Teren nadleśnictwa to około 21,6 tysięcy hektarów lasów. Wśród drzew bardzo ważnymi elementami składowymi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google