Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISZPANIA Reino de España. Największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim, od zachodu graniczy z Portugalią, na południu z należącym do.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISZPANIA Reino de España. Największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim, od zachodu graniczy z Portugalią, na południu z należącym do."— Zapis prezentacji:

1 HISZPANIA Reino de España

2 Największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim, od zachodu graniczy z Portugalią, na południu z należącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem, oraz przez Ceutę i Melillę z Marokiem. Na północy, przez Pireneje, kraj graniczy z Francją i Andorą.

3 W skład Hiszpanii wchodzą także -Baleary na Morzu Śródziemnym, -Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim oraz tzw. terytoria suwerenne, w skład których wchodzą dwie hiszpańskie posiadłości w Afryce Północnej, -Ceuta i Melilla, oraz liczne niezamieszkane wyspy po śródziemnomorskiej stronie Cieśniny Gibraltarskiej, takie jak enklawy będące częściami prowincji -Kadyks i Malaga: Chafaryny, Alboran, Perejil.Do Hiszpanii, a dokładniej do Katalonii, należy także otoczone przez terytorium francuskie miasteczko -Llivia.

4 Najdalej wysuniętym na północ punktem kraju jest przylądek Estaca de Bares w Galicji, na południe – Punta Saltos na kanaryjskiej wyspie Hierro, na wschodzie – Punta Esperó na Minorce.Galicjikanaryjskiejwyspie Hierro Minorce

5 Ustrój monarchia parlamentarna Głowa państwa król Jan Karol Język urzędowy hiszpański Stolica Madryt Powierzchnia całkowita 504 645 km² 52 na świecie Liczba ludności (2013) 47 265 321 Gęstość zaludnienia 94 osób/km² PKB (2012) 29 289USD Jednostka monetarna 1 euro(EUR, €) Wstąpienie do UE 1 stycznia 1986 Religia dominująca katolicyzm Domena internetowa.es Kod samochodowy E

6 Hiszpania jest krajem wyżynno-górskim (około 90 proc. obszaru zajmują wyżyny i góry). Centralną część kraju zajmuje wyżyna zwana Mesetą Iberyjską, która wznosi się średnio do 600 m n.p.m. Góry Kastylijskie dzielą ją (najwyższy szczyt Almanzor – 2592 m n.p.m.) na dwie części: Starą i Nową Kastylię. Mesetę otaczają góry: od północy Góry Kantabryjskie z najwyższym szczytem Torre de Cerredo (2648 m n.p.m.), od północnego wschodu Góry Iberyjskie z kulminacją Moncayo (2313 m n.p.m.). Na granicy z Francją rozpościerają się niedostępne Pireneje z kulminacją Aneto (3404 m n.p.m.), które wraz z Górami Iberyjskimi i niższymi Górami Katalońskimi otaczają nizinną Kotlinę Aragońską.

7 ATRAKCJE Hiszpania to kraj różnorodności, znany z Corridy, tapas, suszonej szynki, najlepszych klubów piłkarskich i bitwy na pomidory. Znajdziemy tu mnóstwo zabytków architektonicznych, a podróż umilać będą rytmy flamenco.

8 MADRYT - Monasterio de las Descalzas Reales (Klasztor Bosych Królewskich), powstał z fundacji Joanny Austriackiej, córki cesarza Karola V i matki króla Sebastiana Portugalskiego. Zajmuje on budynki dawnego pałacu Karola V, budynki te w zasadniczej części siegają czasów XIV w. - El Palacio Real (zamek Króewski) - Museo del Prado (jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Zostało utworzone w 1819 r. przez króla Ferdynanda VII.

9 park Retiro Jardines Botanicos, muzea : - Thyssen-Bornemisza - Są tam m.in. dzieła takich twórców jak Tycjan, Francisco Goya, czy też Vincent van Gogh. - Reina Sofia

10 Toledo: katedra, Eskurial zlokalizowane u stóp Sierra Guadarrama, Mury obronne Avili, Akwedukt w Segowii - szczytowe osiągnięcie inżynierii Rzymian

11 BARCELONA Sagrada Familia Casa Batllo, Casa Mila Camp Nou Las Ramblas

12

13


Pobierz ppt "HISZPANIA Reino de España. Największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim, od zachodu graniczy z Portugalią, na południu z należącym do."

Podobne prezentacje


Reklamy Google