Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ignacy Łukasiewicz. IGNACY ŁUKASIEWICZ Ur. 8 marca 1822 w Zadusznikach, zm. 7 stycznia 1882 w Chorkówce. Polski aptekarz i przedsiębiorca ormiańskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ignacy Łukasiewicz. IGNACY ŁUKASIEWICZ Ur. 8 marca 1822 w Zadusznikach, zm. 7 stycznia 1882 w Chorkówce. Polski aptekarz i przedsiębiorca ormiańskiego."— Zapis prezentacji:

1 Ignacy Łukasiewicz

2 IGNACY ŁUKASIEWICZ Ur. 8 marca 1822 w Zadusznikach, zm. 7 stycznia 1882 w Chorkówce. Polski aptekarz i przedsiębiorca ormiańskiego pochodzenia, wynalazca lampy naftowej, twórca przemysłu naftowego, rewolucjonista i działacz niepodległościowy.

3 BIOGRAFIA Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści jakie daje ropa naftowa. Bardzo sprawny organizator, z czasem dorobił się na ropie naftowej dużego majątku. Był również wielkim społecznikiem. Propagował zakładanie sadów, budowę dróg i mostów, szkół, szpitali itd., finansując wiele inicjatyw z własnej kieszeni, walczył z biedą i alkoholizmem w regionie, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne. Całe życie związany z Podkarpaciem, zrobił wiele dla tego regionu, uznawany za jednego z jego największych dobroczyńców.

4 LAMPA NAFTOWA Skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza w 1853 roku. Była efektem prac nad destylacją ropy naftowej. Odkrycie to miało bezpośredni wpływ na rozwój przemysłu naftowego. _____________________________________ „Ten płyn to przyszłe bogactwo kraju, to dobrobyt i pomyślność dla jego mieszkańców, to nowe źródło zarobków dla biednego ludu i nowa gałąź przemysłu, która obfite zrodzi owoce.” Ignacy Łukasiewicz o lampie naftowej, 1854

5 W czasach nam współczesnych Ignacemu Łukasiewiczowi poświęca się tablice pamiątkowe i pomniki. Jego podobiznę utrwala się na monetach, znaczkach pocztowych, plakatach i obrazach. Upamiętnia w sztuce i poezji. Posąg Ignacego Łukasiewicza w auli Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie Moneta z wizerunkiem Łukasiewicza Epitafium w kościele parafialnym w Zręcinie

6 IGNACY ŁUKASIEWICZ - WZORZEC DLA INNYCH Jako wzorzec godny naśladowania patronuje licznym szkołom, instytucjom i zakładom przemysłowym. Jest patronem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, a medal z jego podobizną nadawany jest za wybitne zasługi dla polskiej farmacji. Patronuje Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i całej braci górniczej nafty i gazu. Jego imieniem fundowane są nagrody za wybitne osiągnięcia naukowo-techniczne w przemyśle naftowym. Jego osobie poświęcone jest Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce (wnętrze widoczne na zdjęciu). Rodzinny dom Ignacego

7 CIEKAWOSTKI: Według anegdoty uwagę Łukasiewicza na ropę naftową miał skierować karczmarz spod Boryslawia niejaki Schreiner, który pewnego dnia zjawił się w aptece Mikolascha z beczułką ropy i zaproponował aptekarzom podjęcie próby wypędzenia z niej wódki. Zawiedziony wyjaśnieniem, że pomysł jest nierealny, karczmarz zostawił ropę, a Łukasiewicz miał jej użyć do pierwszych swoich doświadczeń.

8 - Mawiano o nim, że „Wszystkie drogi w Zachodniej Małopolsce brukowane były guldenami (monety) Łukasiewicza”. - Szeregowi pracownicy nazywali go ojcem Ignacym.

9 Wykonały uczennice Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 2 w Tychach: Monika Bierońska Dorota Tabor


Pobierz ppt "Ignacy Łukasiewicz. IGNACY ŁUKASIEWICZ Ur. 8 marca 1822 w Zadusznikach, zm. 7 stycznia 1882 w Chorkówce. Polski aptekarz i przedsiębiorca ormiańskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google