Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabawki znane i nieznane

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabawki znane i nieznane"— Zapis prezentacji:

1 Zabawki znane i nieznane
Historia zabawek Zabawki znane i nieznane

2 Dawno, dawno temu… Archeolodzy znajdują zabawki wśród najstarszych przedmiotów codziennego użytku, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Pierwsze zabawki były wykonywane z naturalnych materiałów – skał, patyków i gliny. W starożytnym Egipcie dzieci bawiły się już lalkami z włosami, ruchomymi kończynami, które były wykonane z kamienia, ceramiki bądź drewna. Najstarsze odnalezione yo-yo pochodzi z Grecji, z 500 roku przed naszą erą. Wykonano je z terakoty.

3 Bączek Pierwsze bączki pochodzą z Babilonii z III tysiąclecia p.n.e. Wykonane wówczas były z gliny. W Polsce moda na bąki pojawiła się w średniowieczu. Wykonane były z drewna, zwężane u dołu, a szerokie na górze. Nazywane były cygą, kręglicą, frygą i warchołką.

4 Bączek nie jest obecnie popularną zabawką
https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C4%85k_%28zabawka%29 dostęp:

5 Grzechotki W starożytnej Grecji grzechotki wykonywane były z gliny, miały kształt kuli bądź figurki zwierzęcej. W Rzymie znane były jeszcze grzechotki w formie brązowych obręczy, obwieszonych dzwoneczkami. Całą masę takich zabawek odnaleziono w czasie prac wykopaliskowych w Biskupinie.

6 Grzechotki –nieznane obecnie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gruchawka dostęp:

7 Lalki Lalka jest jedną z najstarszych zabawek. Dawniej lalkami nie bawiły się tylko dziewczynki. Początkowo lalki były gliniane, później zaczęto wytwarzać lalki ze starych szmat i sznurowadeł. Z czasem zaczęto wykonywać je z drewna z ruchomymi częściami, pokrywane farbami i modnie ubrane. W XVII w. pojawiła się moda na domki dla lalek. Często duże wielopoziomowe domki przypominały ówczesne mieszkania. W XX w. pojawiły się lalki plastikowe, które były zdecydowanie tańsze, przez co bardziej dostępne dla uboższych dzieci.

8 Kiedyś takie lalki były w modzie…
https://pixabay.com/en/doll-face-eyes-toys-smiling-girl / dostęp: dostęp:

9 Konik na biegunach Od początku XIX w. konie na biegunach są powszechnie kojarzone z dziecięcą zabawką. Do końca XIX w. wykonywali je rzemieślnicy, kojarzyły się z końmi przeznaczonymi dla rycerzy. Pod koniec XIX w. podjęto produkcję seryjną zabawek tego typu. Wcześniejsze, historyczne koniki na biegunach, były wykonywane z naturalnych surowców: drewna, skóry. Późniejsze, te produkowane masowo – robiono z tworzyw sztucznych.

10 Dawniej był bardzo popularną zabawką
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%84_na_biegunach dostęp:

11 Piłka Historia piłek sięga bardzo dawnych czasów, używali ich starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, Aztekowie. Starożytne piłki robiono je z wnętrzności zwierząt (np. świńskiego pęcherza) czy zszywano ze skór. Współczesne piłki pojawiły się na początku XX wieku.

12 Miś pluszowy Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodore Roosvelt’a, który, będąc na polowaniu, nie pozwolił zastrzelić małego niedźwiadka. Sytuacja ta została sportretowana i zamieszczona w gazecie „Washington Post”. Obrazek ten był inspiracją dla rosyjskiego imigranta Morris’a Michton’a (właściciel sklepu z zabawkami), który rozpoczął sprzedaż pluszowych misiów, szytych przez jego żonę. Postarał się on o zgodę prezydenta na nazwanie misia „Teddy Bear” (Teddy to zdrobnienie od Theodore).

13 Misie, którymi mogły bawić się nasze mamy i babcie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%9B_%28zabawka%29 dostęp https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%9B_%28zabawka%29 dostęp

14 Klocki Ceramiczne znano już w Mezopotamii. Do dziecinnych pokoików na stałe trafiły na przełomie XVIII i XIX w., kiedy to niemiecki pedagog zaprojektował komplet brył z kamienia, które od jego nazwiska nazwano cegiełkami Tillicha. W Polsce stworzono odrębną serię klocków drewnianych. Wyprodukowała je początku XX wieku firma „Gnom”. Dzieci mogły ułożyć z klocków grobowiec rzymski, kościół gotycki, bądź tak charakterystyczną dla polskiego krajobrazu kapliczkę zakopiańską. I chociaż jedno pudełko zawierało zaledwie 13 rodzajów elementów, dzieci mogły również składać budowle według własnego pomysłu, gdyż drewniane moduły można było łączyć w dowolny sposób.

15 Klocki dziś już nieznane
dostęp

16 Matrioszka Rosyjska zabawka, złożona z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. Lalki są u góry zaokrąglone, na ogół ręcznie malowane. Postacie na nich przedstawione to najczęściej dziewczyny ubrane w ludowy strój. Zabawka ta była bardzo popularna w Polsce. Obecnie jest mało znana.

17 Nasze mamy bawiły się takimi Matrioszkami
https://pixabay.com/en/dolls-matrioshka-decorative / dostęp:

18 Wańka - wstańka Zabawka dla małych dzieci, która poruszona kolebie się na boki, lecz nigdy się nie przewraca. Z wyglądu może przedstawiać rosyjską lalkę, matrioszkę, marynarza, zwierzę (np. kurę) lub postać z literatury dziecięcej. Najczęściej jest wykonana z kolorowego plastiku lub z drewna, może być też pokryta miękkim materiałem. Zabawka cieszyła się popularnością w latach 70. XX wieku w czasach PRL-u.

19 https://pl. wikipedia. org/wiki/Wa%C5%84ka-wsta%C5%84ka dostęp: 14. 12

20 Dawne zabawy Dawniej dzieci więcej czasu spędzały na świeżym powietrzu organizując sobie różne zabawy z rówieśnikami. Popularna była zabawa w chowanego, w berka w podchody, gra w kopertę. Dziewczynki skakały na skakance, grały w gumę i w klasy. Popularne były gry planszowe. Bawiono się w bierki lub pchełki, państwa – miasta, statki, kółko – krzyżyk, ciuciubabkę, głuchy telefon.

21 Informacje czerpaliśmy Z:
zabawek.html zabawek/ tion=com_content&task=view&id=292&Itemid=95 -dawne-gry-i-zabawy Wiele cennych informacji uzyskaliśmy podczas rozmów z naszymi rodzicami, babciami, dziadkami, a także pracownikami naszej szkoły.


Pobierz ppt "Zabawki znane i nieznane"

Podobne prezentacje


Reklamy Google