Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

966-2016, czyli kuchnia wczoraj i dzi ś Daniel Jędrzejczak, Kamila Lefler, Aleksandra Korbas, Agata Pohl, Maria Wawrzyniak- kl. 1D.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "966-2016, czyli kuchnia wczoraj i dzi ś Daniel Jędrzejczak, Kamila Lefler, Aleksandra Korbas, Agata Pohl, Maria Wawrzyniak- kl. 1D."— Zapis prezentacji:

1 966-2016, czyli kuchnia wczoraj i dzi ś Daniel Jędrzejczak, Kamila Lefler, Aleksandra Korbas, Agata Pohl, Maria Wawrzyniak- kl. 1D

2 Sk ą d wiemy jak bywa ł o na sto ł ach dawniej? Pierwsze opisanie obyczajów kulinarnych polskiej kuchni znajdziemy w kronikach nieznanego z nazwiska mnicha, później nazwanego Gallem Anonimem. Pierwszą opisaną ucztą, w naszej polskiej historii, była uczta z okazji postrzyżyn Siemowita. Na ucztę tę podano tylko pięknie utuczonego prosiaka.

3 Jak i co gotowano kiedy ś ? Dawniej przygotowywano potrawy, których składniki były wytwarzane z płodów rolnych (np. proso, żyto i pszenica), mięsa dzikich i hodowlanych zwierząt oraz ziół i przypraw. Stale obecne w ich diecie były kasze. Charakteryzowały je duża kaloryczność dań i spożycie piwa i miodu pitnego jako podstawowych napoi.

4 Smaki kuchni polskiej Z średniowiecznych kronik możemy wyczytać, że kuchnia polska była bardzo obfita, korzenna, ciężka. Charakteryzowały się dużą ilością mięsa i kaszy. Nie zawsze ta kuchnia była smaczna. Dania kuchni polskiej od innych narodowości odróżniało to, że była zawsze bardzo mocno przyprawiona, zwykle pieprzem, gałką muszkatołową i z jałowca.

5 Chrzest Polski a kuchnia Po przyjęciu chrztu w Polsce zaczęto pościć. Ten zwyczaj był bardzo wymuszany nie tylko przez duchowieństwo, ale i przez władzę święcką. Tutaj znanym przykładem jest to jak Bolesław Chrobry wydał rozkaz o wybijaniu zębów, kiedy ktoś złamał zasady poszczenia. Kiedyś posty były o wiele bardziej rygorystyczne niż w dzisiejszych czasach. Nie można było jeść nie tylko mięsa, ale i nabiału. Poszczono zawsze w piątki, wigilię ważnych świąt, trzy razy na kwartał (tzw.,,suche dni’’. Dodatkowo Wielki Post (do 1248 roku) trwał aż dziewięć tygodni. Na szczęście po jakimś czasie Kościół wydał zgodę na spożywanie ryb w czasie postów.

6 Kto i jak znacz ą co wp ł yn ął na polsk ą kuchnie? Królowa Bona- kiedy wyszła za mąż za polskiego władcę Zygmunta Starego, w 1518 roku przyjechała do naszego kraju wraz z włoskimi kucharzami. Ci rozpowszechnili w Polsce włoszczyznę, która nie od razu była pozytywnie przyjęta. Królowa Jadwiga- po zawarciu związku małżeńskiego z Władysławem Jagiełło, na stałe wprowadziła do diety Polaków różnego rodzaju owoce i warzywa. Kazała założyć uprawy winogron i moreli.

7 Dawna kuchnia w naszym wykonaniu Żeby lepiej zrozumieć dawne obyczaje, sami ugotowaliśmy kilka potraw ze składników ogólnodostępnych w tamtych czasach, oraz potrawy popularne przez bliższą naszym czasom historię Polski. Ugotowaliśmy:

8 Ryba sma ż ona Ryby jadano już od dawien dawna po dzisiejsze czasy. Najczęściej spożywali takie ryby jak: śledzie, węgorze, jesiory, sumy, karpie, karasie, leszcze i szczupaki. Swoje dania uzupełniali serami i mlekiem, owocami lasu, grzybami i orzechami.

9 Jajko Przyrządzano go w różnej formie. My przygotowaliśmy jajko sadzone i kogel mogel.

10 Chleb Powszechne były pajdy, czyli chleb grubo krojony ze smalcem. Jadano także chleb z cukrem lub bułkę z mlekiem. Zwykle na białe pieczywo mogli pozwolić sobie tylko osoby bogatsze.

11 Pyry z gzikiem Ziemniaki pojawiły się w Polsce dopiero w XVII wieku dzięki Augustowi II. Od tamtego czasu,,zadomowiły się” u nas na dobre.

12 Zupa fasolowa Z warzyw, które uprawiano przerabiano np. na zupy. Taką była dla przykładu bardzo sycąca zupa fasolowa.

13 XXI wiek W dzisiejszych czasach wiele ludzi (zwłaszcza młodzież) zapomina o domowej kuchni. Często wolą zjeść coś na szybko,,,na mieście’’. Najczęściej są to Fast Food’y takie jak Mc Donald, KFC, Burger King i wiele innych. Są oczywiście ludzie, którzy pielęgnują domowe tradycje i chcą zachować zdrowe odżywianie.

14 Gotowanie

15

16 Koniec Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "966-2016, czyli kuchnia wczoraj i dzi ś Daniel Jędrzejczak, Kamila Lefler, Aleksandra Korbas, Agata Pohl, Maria Wawrzyniak- kl. 1D."

Podobne prezentacje


Reklamy Google